Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

1 marca 2020 r.
11:24

Puławy: Bezcenna działka połączy interesy miasta i powiatu?

17 13 A A
Działka czeka na wykorzystanie
Działka czeka na wykorzystanie (fot. Radosław Szczęch )

Pomiędzy zabytkową Willą Samotnia, a Parkiem Czartoryskich, tuż przy ul. Parkowej, może powstać nowe centrum obsługi ruchu turystycznego. Właścicielem zabudowanej działki w tym miejscu jest powiat, którego władze były skłonne sprzedać ją miastu. Projekt uchwały wycofano, ale rozmowy nadal się toczą.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W Puławach chyba nie ma obecnie bardziej dogodnego terenu na prowadzenie działalności związanej z turystyką. Budynek o powierzchni 83 mkw. stojący na 800-metrowej działce pomiędzy zabytkową Willą Samotnia, a ul. Parkową, gdzie zatrzymują się autokary z turystami, to obecnie własność powiatu puławskiego. Jego zarząd chcąc spieniężyć ten majątek, rozpoczął rozmowy w miastem.

"Bezcenna" okolica

Równolegle, na ostatnią sesją rady powiatu przygotowano projekt uchwały, na mocy której samorządowcy mieli wyrazić zgodę na jej zbycie. Dokument ten wzbudził poważne zastrzeżenia ze strony radnych, począwszy od zaskakująco niskiej ceny (kosztorysowo 180 tys. zł) po brak jakichkolwiek gwarancji (nie licząc zapisów miejscowego planu zagospodarowania), związanych z przeznaczeniem terenu.

- Byliśmy już świadkami rozbierania zabytkowych budynków, takich jak poczta przy ul. Izabelli. Ten dom przy Parkowej zabytkiem nie jest, ale stoi w okolicy, która jest bezcenna. Nie chcielibyśmy, żeby powstało tam coś, co będzie raziło w oczy puławiaków i przyjezdnych. Dlatego warto wycofać się z tej sprzedaży i wspólnie zastanowić się nad tym, co możemy z tą działką zrobić, by przynosiło to dochód, a jeśli nie dochód, to splendor - proponował radny Paweł Gajek (KS).

Projekt zdjęty z obrad

- To jest bardzo ładna działka w centrum miasta. Za 180 tys. zł sama bym ją kupiła - stwierdziła z kolei radna Teresa Gutowska (KS), nie kryjąc zdziwienia tak niską w jej przekonaniu wyceną rzeczoznawcy zatrudnionego przez starostwo. - Nie wiem dlaczego nikt nas, radnych nie zapytał o pomysły, nie doprowadził do spotkania z udziałem ludzi zajmujących się kulturą w mieście i powiecie. Zamiast tego, mamy pozbyć się nieruchomości, którą można wykorzystać w dobrym, mądrym celu - oceniła. - Powiat chyba stać na wygenerowanie jakiegoś pomysłu na tą prestiżową lokalizację - dodał Andrzej Mitruczuk (KS).

Uchwały bronił wicestarosta, Ireneusz Rzepkowski (PiS), który sugerował, że ostateczna cena sprzedaży może być wyższa. Nie był jednak w stanie przekonać rady do tego, by "w ciemno" zgodzili się na jej zbycie, wierząc w powodzenie trzymanych w tajemnicy negocjacji z miejskim samorządem.

Nie podając przy tym nawet zarysu wizji dla tego wyjątkowego miejsca. Zarząd ostatecznie poddał się i wycofał projekt uchwały z porządku obrad.

Punkt turystyczny 

To jednak nie oznacza porzucenia tematu przez samorządowców. Priorytetem dla powiatu jest to, by w tym miejscu w możliwie niedługim czasie powstało coś, co będzie wzmacniać turystykę.

- Ja widziałabym w tym miejscu nowe Centrum Informacji Turystycznej, które moglibyśmy przenieść ze Skweru Niepodległości. Nie wyobrażam sobie lepszego miejsca. Budynek należałoby adaptować, ale dzięki temu, uzyskalibyśmy przestrzeń np. na prowadzenie sklepu z pamiątkami tuż przy parkingu dla autokarów z turystami - proponuje Bożena Krygier (PiS), przewodnicząca rady miasta.

Otwarte pozostaje pytanie, czy ten turystyczny punkt, który może powstać przy Parkowej musi być miejski lub powiatowy. Żeby obniżyć koszty, obydwa samorządy mogłyby wziąć pod uwagę utworzenie wspólnej instytucji (dzielącej się kosztami i zyskami), służącej obsłudze ruchu turystycznego, zarówno w mieście Puławy, jak i w powiecie.

Wykorzystać potencjał

- Uważam, że to dobry pomysł, o ile byłoby to zgodne z przepisami, a druga strona byłaby tym zainteresowana. Ja nie miałbym nic przeciwko, żeby na taki cel tę działkę sprzedać miastu za symboliczną złotówkę. Powinniśmy wspólnie dbać o rozwój turystyki, bo mam wrażenie, że nie wykorzystujemy w pełni posiadanego potencjału - przyznaje radny Mariusz Wicik (PiS).

Sama adaptacja istniejącego budynku (domu jednorodzinnego) do nowych celów lub jego rozbiórka i postawienie czegoś od zera, a wcześniej zaprojektowanie, wiązałoby się z kosztami. Według ostrożnych szacunków chodzi o nawet milion złotych.

Dlatego istotne mogłoby być pozyskanie na ten cel zewnętrznego dofinansowania. Jaki model dla wykorzystania terenu przy Parkowej zostanie przyjęty, okaże się w ciągu najbliższych miesięcy. Jednym z najgorszych byłaby sprzedaż, a następnie zamrożenie inwestycji na kolejną dekadę.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kiedy remont Trybunału Koronnego? Miasto stara się o pozwolenie

Kiedy remont Trybunału Koronnego? Miasto stara się o pozwolenie

W kwietniu 2023 roku miasto Lublin ogłosiło, że jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w centrum Starego Miasta – Trybunał Koronny – przejdzie remont i przebudowę. Niedawno złożono wniosek o pozwolenie na realizację prac wewnętrznych, a to kolejny etap przygotowań do rozpoczęcia kompleksowego remontu.

Pociski moździerzowe i mina przeciwpiechotna znalezione w ziemi

Pociski moździerzowe i mina przeciwpiechotna znalezione w ziemi

Dwie interwencje dotyczące niewybuchów z czasów II wojny światowej mieli w tym tygodniu puławscy policjanci.

Znakowanie Laserowe: Włoska Innowacja Rewolucjonizująca Przemysł Produkcyjny

Znakowanie Laserowe: Włoska Innowacja Rewolucjonizująca Przemysł Produkcyjny

Znakowanie laserowe: włoska innowacja rewolucjonizująca przemysł produkcyjny dzięki wiodącej na świecie firmie Lasit

Książka, czyli idealny prezent dla dziecka

Książka, czyli idealny prezent dla dziecka

Znalezienie odpowiedniego prezentu dla dzieci zawsze jest ogromnym wyzwaniem. Oczywiście najlepszym, co możemy podarować najmłodszym, jest wspólnie spędzony czas. Szczególnie ten, który pozwala na kolekcjonowanie wspomnień i rozmowę. Bliskość ukochanej osoby i skoncentrowanie swojej uwagi wyłącznie na najmłodszym członku rodziny daje ogromne poczucie bezpieczeństwa. Okazją do tego może być wspólne czytanie książki. Sprawdź, co sprawia, że książki dla dzieci są ponadczasowym rozwiązaniem i czemu warto je wybrać zamiast kolejnej zabawki.

Mateusz Biernacki zginął na służbie. Ostatnie pożegnanie 35-letniego policjanta

Mateusz Biernacki zginął na służbie. Ostatnie pożegnanie 35-letniego policjanta

Mateusz Biernacki, policjant stołecznej komendy, który zginął w tragicznych okolicznościach na służbie zostanie pochowany w Białej Podlaskiej. Pogrzeb odbędzie się w piątek.

Naprawa sprzętu AGD w autoryzowanym serwisie? Możliwości naprawy urządzeń Electrolux w Gdyni

Naprawa sprzętu AGD w autoryzowanym serwisie? Możliwości naprawy urządzeń Electrolux w Gdyni

W dzisiejszych czasach, sprzęt AGD odgrywa kluczową rolę w codziennym życiu, zapewniając komfort i wygodę w naszych domach. Od pralek, przez lodówki, aż po zmywarki, niezawodność tych urządzeń jest niezbędna dla płynnego funkcjonowania gospodarstwa domowego. Jednak co zrobić, gdy nasze urządzenie przestaje działać? Odpowiedź znajduje się w autoryzowanych serwisach, które oferują profesjonalne naprawy, dając urządzeniom drugie życie.

Język angielski online dla dorosłych - zacznij naukę w każdym wieku

Język angielski online dla dorosłych - zacznij naukę w każdym wieku

Czy zdarza Ci się myśleć, że na coś jest już za późno? Może gdzieś głęboko nosisz w sobie przekonanie, że nauka języka angielskiego jest dla młodszych, bardziej "otwartych umysłów"? Prawda jednak jest zupełnie inna. Czas przestać sobie wmawiać takie przekonania. Każdy z nas, bez względu na wiek, ma w sobie potencjał, aby się rozwijać, otwierać na nowe doświadczenia i z dumą odkrywać nieznane. Nauka języka angielskiego to nie tylko zdobywanie nowej umiejętności, ale też sposób na ożywienie, rozbudzenie wyobraźni, wyjście poza codzienność i odkrycie nowych możliwości. I co najważniejsze – nigdy nie jest za późno. Nigdy nie jest za późno na aktywność.

Czy ametyst przynosi szczęście?

Czy ametyst przynosi szczęście?

Ametyst to jeden z najpiękniejszych i najbardziej cenionych kamieni szlachetnych, który od wieków zachwyca ludzi swoim głębokim, fioletowym odcieniem. Jest to odmiana kwarcu, której barwa wynika z obecności żelaza oraz promieniowania jonizującego. Ametyst występuje w różnych odcieniach fioletu – od delikatnych, jasnych tonów po intensywne, ciemne barwy. Kamień ten jest wykorzystywany przede wszystkim w jubilerstwie do tworzenia wyjątkowej biżuterii, takiej jak naszyjniki, bransoletki, kolczyki czy pierścionki. Biżuteria z ametystu jest nie tylko piękna, ale również symboliczna – od wieków przypisuje się jej różne właściwości duchowe i energetyczne. Ametyst w biżuterii doskonale komponuje się z innymi kamieniami, złotem czy srebrem, a jego szlachetny wygląd sprawia, że jest idealnym wyborem zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje.

Apelacje odrzucone. Urzędnicy i biznesmeni prawomocnie skazani za aferę przetargową

Apelacje odrzucone. Urzędnicy i biznesmeni prawomocnie skazani za aferę przetargową

Apelacje odrzucone. Urzędnicy i biznesmeni z Białej Podlaskiej zostali prawomocnie skazani w aferze przetargowej. Sąd Okręgowy w Lublinie podtrzymał właśnie wyrok bialskiego wymiaru sprawiedliwości.

Najbardziej ikoniczne samochody – kultowe modele cenione przez miłośników motoryzacji

Najbardziej ikoniczne samochody – kultowe modele cenione przez miłośników motoryzacji

Czy istnieje jakiś niezawodny sposób, aby stworzyć kultowe auto? Na pewno można zrobić to „po włosku” – wystarczy popatrzeć na modele marek takich jak Ferrari, Lamborghini czy Maserati. Mocny silnik, znakomite właściwości jezdne oraz niesamowite, aczkolwiek niepraktyczne nadwozie to zdecydowanie skuteczna metoda. Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba tworzyć supersamochodu wartego miliony, aby zbudować ikonę motoryzacji.

Od poniedziałku autobus pojedzie inaczej. Zmiana trasy jednej linii

Od poniedziałku autobus pojedzie inaczej. Zmiana trasy jednej linii

Od poniedziałku (2 grudnia) autobus linii 35 pojedzie inną trasą. To odpowiedź na wniosek Gminy Miejskiej Świdnik.

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024 rozstrzygnięta
film

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024 rozstrzygnięta

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zobaczcie co mówili najlepsi. Zapraszamy do oglądania naszej relacji z wydarzenia.

Sześć piłkarek MKS FunFloor znalazło się w kadrze reprezentacji Polski

Osiem zawodniczek MKS FunFloor Lublin wystąpi w mistrzostwach Europy. Dzisiaj Polska gra z Francją

Aż osiem szczypiornistek MKS FunFloor Lublin wystąpi w rozpoczynających się w czwartek mistrzostwach Europy. Polska także dzisiaj otworzy turniej. Pierwszym rywalem Biało-Czerwonych będzie Francja (godz. 20.30). Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie Eurosportu 1 oraz w internecie na platformie Max.

Wypadek na jednej z ulic Lublina. Tworzą się korki

Wypadek na jednej z ulic Lublina. Tworzą się korki

Poranne zderzenie trzech aut na ulicy Kunickiego w Lublinie. Tworzą się korki, komunikacja miejska może kursować z opóźnieniem.

Od lewej była dyrektor MNKD - Izabela Andryszczyk, jej następczyni i obecna szefowa jednostki - Danuta Smaga oraz z-ca dyrektor do spraw zamku w Janowcu - Marzena Brzezicka
Janowiec

Miliony dla zamku w Janowcu uratowane. Dyrektorki mogą odetchnąć

Dobra wiadomość dla muzeum na zamku w Janowcu - dwie dotacje z Polskiego Ładu, każda o wartości 3,5 mln zł - zostały powtórnie zaakceptowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Niewiele brakowało, a pieniądze przepadłyby przez błędy muzealników.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium