W puławskim klubie Smok w ostatnią sobotę miłośnicy polskiej literatury mieli okazję posłuchać wydanych w 1822 roku "Ballad i romansów" autorstwa Adama Mickiewicza. To część ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania.
Narodowe Czytanie zapoczątkowano dziesięć lat temu. Od tamtej pory, co roku wybierany jest jeden z kanonów polskiej literatury, którego fragmenty publicznie czytają politycy, samorządowcy, aktorzy, ludzie kultury, młodzież szkolna, a także zwykli mieszkańcy. W Puławach, w 2020 i 2021 roku najpierw "Balladynę" a następnie "Moralność pani Dulskiej" w formie plenerowych spektakli wystawiła Biblioteka Miejska. Tym razem utwory Mickiewicza odczytano na scenie klubu Smok w Domu Chemika.
Kilkunastoosobowa publiczność wysłuchała "Świtezi", "Romantyczności", "Świtezianki", "Do przyjaciół", "To lubię", "Rękawiczki", "Powrotu taty", a także "Pierwiosnka" i "Pani Twardowskiej". Ballady odczytywali pracownicy Puławskiego Ośrodka Kultury, Biblioteki Miejskiej oraz zaproszeni goście, w tym prezydent Puław, Paweł Maj, jego zastępca Beata Kozik, radny Michał Zakrzewski, Renata Siedlaczek i inni. Poza literaturą publiczność wysłuchała także kilku utworów muzycznych, które na fortepianie wykonał Waldemar Ziemnicki.
Przyszłoroczną lekturą Narodowego Czytania będzie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Jak dotąd wybór pozycji, które miałyby popularyzować czytelnictwo skupia się na utworach literackich z XIX i początku XX wieku, szerokim łukiem omijając współczesność, a zwłaszcza polską fantastykę. Na swój debiut nadal czeka wielu twórców, m.in. Stanisław Lem i Andrzej Sapkowski.