Gospodarowanie przekazanym mieniem, zarządzanie funduszem sołeckim, protokołowanie posiedzeń rady sołeckiej, rozliczanie finansów, składanie sprawozdań – to część zadań, które otrzymają sołtysi.
Projekty nowych statutów sołectw gminy Puławy są już gotowe. Rady sołeckie i sołtysi dostaną więcej zadań i obowiązków. Nowością są zapisy dotyczące obsługi funduszu sołeckiego, wnioskowanie o przekazywanie sołectwu mienia (np. nieruchomości na cele kulturalne), zarządzenie przekazanym mieniem, wnioskowanie o wprowadzenie zmian w lokalnych planach zagospodarowania przestrzennego czy środków z budżetu na realizację podejmowanych przez rady sołeckie uchwał.
Sołtysi ponadto będą musieli odpowiadać za rozliczanie działalności finansowej swojego sołectwa, składać roczne sprawozdania ze swojej działalności, wywieszać wskazane przez Urząd Gminy ogłoszenia i plakaty oraz być gotowi na niezapowiedziane kontrole ze strony wójta lub komisji rewizyjnej rady gminy.
Uregulowane zostaną także kwestie liczebności rad sołeckich. Dotychczas musiały one liczyć co najmniej 5 członków, po zmianach zasiadać w nich będzie mogło od 3 do 7 osób. W statucie pojawi się też obowiązek protokołowania wszystkich posiedzeń rad sołeckich. Zniknął natomiast zapis dotyczący minimalnej 20-procentowej frekwencji przy wyborach na sołtysa w pierwszym terminie oraz obowiązek opiniowania projektów uchwał rady gminy przez rady sołeckie.
Większość sołtysów nie zapoznała się jeszcze z nowymi statutami. Część z nich obawia się spiętrzenia obowiązków, dodatkowych formalności i zadań. Swoimi uwagami mają zamiar podzielić się z kierownictwem gminy podczas najbliższego zebrania, które zaplanowano na 19 lipca. Tymczasem w sierpniu w całej gminie ruszą konsultacje społeczne w sprawie kształtu nowych statutów. Ich treść została już opublikowana na stronie internetowej UG Puławy. Uwagi w tej sprawie mieszkańcy będą mogli zgłaszać do końca sierpnia, także mailowo.