Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Zagród w gminie Żyrzyn zwyciężyły wojewódzki etap konkursu o nagrodę Pierwszej Damy i powalczą o zwycięstwo w ogólnopolskim finale. Za swoje dotychczasowe osiągnięcia w poniedziałek otrzymały dyplom uznania od wojewody.
Zawiązane przed zaledwie trzema laty KGW na swoim koncie ma już wiele sukcesów. Te najgłośniejsze dotyczą wicia wieńców dożynkowych. W tej konkurencji panie z Zagród są jednymi z najlepszych nie tylko na Lubelszczyźnie, ale w całym kraju. W ubiegłym roku z prezydenckich dożynek w Spale za swój wieniec przywiozły wysokie, drugie miejsce. W tym roku zagrodziański "dream team" znów będzie reprezentował nasze województwo w ogólnopolskim finale. Chodzi o konkurs dla kół gospodyń o nagrodę Pierwszej Damy, Agaty Konrnhauser-Dudy.
Nasze gospodynie tym razem będą musiały wykazać się na polu znajomości ludowych tradycji ślubnych i weselnych z dawnych czasów. Żeby wypaść jak najlepiej KGW korzystało z materiałów etnograficznych m.in. Muzeum Wsi Lubelskiej.
- Pokażemy, jak wyglądały wesela z naszym regionie w XIX wieku. Mamy typowy dla tamtych czasów wieniec, tworzymy różnego rodzaju plecionki, będzie także para młoda, stół weselny. To wszystko wymagało sporo pracy z naszej strony i długich przygotowań - przyznaje Anna Wałach, prezes stowarzyszenia "Zagrody-Razem".
Podobnie jak w przypadku wieńców dożynkowych, nad tym, żeby zainscenizowane dawne wesele rodem z ziemi puławskiej wyglądało jak najlepiej, dba Elżbieta Kozak.
- Pokażemy się w regionalnych strojach, będziemy miały ręcznie tworzone eksponaty, ozdoby, a także dania podawane przy takich okazjach. Pamiętamy również o weselnych pieśniach ludowych. Przygotowania cały czas trwają. Wszystkie wierzymy w to, że ten wysiłek zostanie nagrodzony. Jesteśmy dobrej myśli - mówi pani Elżbieta.
Impreza odbędzie się już 19 czerwca w Otrębusach pod Warszawą, siedzibie zespołu ludowego "Mazowsze". Ogłoszenie zwycięzców zaplanowano tegorocznych Dożynek Prezydenckich.
Zanim panie z Zagród wyjadą rywalizować o miano najlepszych w Polsce, za swoje dotychczasowe osiągnięcia w poniedziałek otrzymały dyplom uznania oraz medal od wojewody lubelskiego, Lecha Sprawki. Jak czytamy, wyróżnienie przyznano m.in. za kultywowanie polskich tradycji i zwyczajów ludowych, zaangażowanie, wspieranie inicjatyw patriotycznych, czy też integrowanie społeczności wokół szacunku dla dziedzictwa kulturowego.