Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

9 listopada 2019 r.
13:02

Mieszkańcy Kurowa skarżą się, że przez duży ruch ich domy się trzęsą. Władze powiatu zamówiły ekspertyzę

Dzięki obwodnicy, natężenie ruchu na ul. Lubelskiej w Kurowie znacznie spadło. Niestety, zwiększyło się na dojeździe do węzła
Dzięki obwodnicy, natężenie ruchu na ul. Lubelskiej w Kurowie znacznie spadło. Niestety, zwiększyło się na dojeździe do węzła (fot. Radosław Szczęch)

Mieszkańcy narzekają na to, że ciężkie pojazdy rozjeżdżają drogę dojazdową do ekspresówki. Władze powiatu puławskiego zamówiły ekspertyzę, która ma ocenić aktualną nośność ul. Głowackiego oraz ul. Wojska Polskiego w Kurowie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Po oddaniu do użytku drogi ekspresowej S17, mijającej Kurów, znacznie wzrosło natężenie ruchu na nieprzystosowanej do nowych obciążeń ulicy Głowackiego. To droga łącząca ul. Lubelską z węzłem umożliwiającym wjazd na ekspresówkę. Mieszkańcy, zwłaszcza ci posiadający stare domy, od lat narzekają na drgania powodowane przez przejeżdżające ciężarówki.

– Niektórym z nich pękają od tego domy – mówił podczas ostatniej sesji rady powiatu, radny Grzegorz Kuna.

Ciężarówki skracają sobie drogę

Co prawda, tuż przed zjazdem z drogi ekspresowej kierowcy widzą znak zakazujący wjazdu najcięższym zestawom o masie powyżej 25 ton, ale wielu takie ograniczenie lekceważy. Jak przyznają sami mieszkańcy Kurowa, kierowcy nauczyli się unikać kontroli, informują się o nich za pomocą CB-radia, a gdy policja lub inspekcja drogowa odjedzie, wracają na nielegalny skrót.

Część kurowian domaga się zaostrzenia przepisów, tzn. obniżenia maksymalnej wagi aut, które mogłyby korzystać z ul. Głowackiego. Domagają się także wprowadzenia podobnych ograniczeń na ul. Wojska Polskiego. Żeby móc to zrobić, zarządca musi opierać się jednak na obiektywnych danych. W związku z tym, władze powiatu zleciły wykonanie ekspertyzy, która ma odpowiedzieć na pytanie o aktualną nośność wyżej wymienionych ulic.

– Dzięki tym danym, będziemy mogli podjąć decyzję o ewentualnych zmianach w oznakowaniu pionowym. Dopóki nie zapoznam się z wynikami nie mogę powiedzieć, czy ten tonaż zostanie zmieniony. Sądzę, że ekspertyza powinna być gotowa pod koniec listopada – mówi Anna Nizioł, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg.

Na wyniki badań czeka także wójt Kurowa. – To dla nas trudny temat, a jak to mówią, każdy kij ma dwa końce. Część mieszkańców domaga się wyprowadzenia ruchu ciężarówek i kolejnych ograniczeń, ale z drugiej strony mamy firmy transportowe, czy stacje kontroli pojazdów, którym zależy na tym, żeby nadal móc korzystać z tych dróg. Ekspertyza powinna być dla wszystkich jasnym sygnałem, czy istnieje podstawa do zmian tego oznakowania, czy nie – tłumaczy Arkadiusz Małecki.

Marzenia o nowej „obwodnicy”

Zdaniem wójta, poza rozważaniem zmiany ograniczenia tonażu oraz jego ewentualnego wprowadzenia na ulicę Wojska Polskiego, należy szukać długofalowych rozwiązań. Jednym z nich byłaby tzw. obwodnica Kurowa, czyli nowa ulica łącząca Lubelską z węzłem przy S17.

– Problem w tym, że na takie zadanie nie mamy pieniędzy, ani działek. Rozpocząłem jednak rozmowy z ich prywatnymi właścicielami, by to gmina otrzymała prawo ich pierwokupu w przyszłości – zapewnia wójt Kurowa.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Żonkile były rozdawane po drodze
galeria

"Marsz żonkili” w Lublinie. Ta inicjatywa uwrażliwia na nadzieję

Po raz kolejny przez centrum Lublina przeszedł marsz Hospicjum Dobrego Samarytanina w ramach akcji „Hospicyjne Pola Nadziei”. Idea tego wydarzenia „zakiełkowała” na świecie w 1997 roku, na polski grunt została przeszczepiona w roku 2003.

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę
galeria

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę

W Lublinie wystartował projekt EDUBUS. To mobilne laboratorium edukacyjne, które ma zachęcać młodzież z regionu do studiowania na lubelskich uczelniach. Za inicjatywą stoi Związek Uczelni Lubelskich oraz miasto.

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta
ZDJĘCIA
galeria

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta

Pan Piotr czeka na to spotkanie przez kilka miesięcy. Podobnie jak ponad 300 innych osób był dzisiaj gościem na śniadaniu wielkanocnym u Brata Alberta w Lublinie. Takie wspólne posiłki przed świętami to już tradycja w wielu miejscach naszego regionu.

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości
ZDJĘCIA
galeria

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Marszałek Jarosław Stawiarski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył życzenia świąteczne oraz przypomniał o nadziei, jaką niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa.

Rywalizacja PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin zawsze generuje olbrzymie emocje

PGE MKS FunFloor Lublin kontra KGHM MKS Zagłębie Lubin. Tylko wygrana daje lubliniankom nadzieję na złoto

W czwartek w hali Globus dojdzie do kolejnej odsłony świętej wojny pomiędzy PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin

Piotr Łachno zmarł nagle 17 kwietnia 2024 roku. Stało się to w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zamościu, w którym przez wiele lat pracował

Jutro pierwsza rocznica śmierci. Motocykliści uczczą pamięć przyjaciela

W czwartek minie dokładnie rok od śmierci Piotra Łachno, wieloletniego szefa schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Tę rocznicę postanowili uczcić jego znajomi, koledzy i przyjaciele z Zamojskiej Grupy Motocyklowej, z którą był związany.

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy
galeria

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy

Przed skomplikowanymi i wymagającymi konkurencjami stanęli uczestnicy XXXI Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zorganizowanych przez Akademię Zamojską. Najlepszymi „medykami” okazali się uczniowie ZSP nr 3 czyli „Elektryka”.

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

We wtorek nauczyciel usłyszał zarzuty, a w środę sąd zdecydował, że materiał dowodowy jest wystarczający do tego, by tymczasowo aresztować mężczyznę. Śledztwo w sprawie przestępstw, jakich wuefista miał się dopuścić wobec uczennicy, trwa.

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Po okazałym, ale dość zaskakującym wyjazdowym zwycięstwie, ze Świtem Szczecin Wisła Puławy wraca na swój stadion. W czwartek o godzinie 16 Duma Powiśla zagra ze Skrą Częstochowa i chcąc myśleć o utrzymaniu się w Betclic II Lidze musi to spotkanie wygrać

Schron przy MPK w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Przez 30 lat nikt tego nie robił. Lubelskie ma zbyt mało schronów

Inwentaryzacja schronów w województwie lubelskim trwa. Ruszają też szkolenia. A wkrótce zaczną się inwestycje i zakupy. To wszystko podyktowane jest nowymi przepisami.

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Kolejna nietypowa akcja Straży Miejskiej w Świdniku. Trzeba było pomóc uwięzionemu ptakowi.

zdjęcie ilustracyjne

Z Bugu wyłowiono dwa ciała. To mogli być imigranci

Policja ustala tożsamość i przyczynę śmierci dwóch mężczyzn wyłowionych z Bugu. Straż graniczna nie wyklucza, że to zwłoki migrantów, którzy próbowali dostać się z Białorusi do Polski.

Lekarze z oddziału chorób płuc nie wycofali swoich wypowiedzeń. Oddział jeszcze jest, ale nie wiadomo, czy uda się go utrzymać

Pat na pulmonologii. Lekarze nie wycofali wypowiedzeń

Póki co, oddział jeszcze funkcjonuje, choć pacjentów przyjmuje już w bardzo ograniczonym zakresie. Pulmonolodzy z Zamojskiego Szpitala Niepublicznego nie wycofali swoich wypowiedzeń. Jeśli nie uda się znaleźć lekarzy na ich miejsce, oddział będzie musiał zawiesić działalność.

zdjęcie ilustracyjne

Dzieci wracały ze szkoły. W centrum miasta zaatakował je pies

Dzieci wracały ze szkoły. W centrum Parczewa zaatakował je pies. Sprawą zajęła się policja.

Drugie miejsce Wiktora Przyjemskiego na turnieju w Gdańsku

Drugie miejsce Wiktora Przyjemskiego na turnieju w Gdańsku

Dobry występ Wiktora Przyjemskiego w turnieju eliminacyjnym Indywidualnych mistrzostw Polski. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin zajął drugie miejsce ustępując jedynie Oskarowi Fajrerowi  

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium