Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

10 lipca 2018 r.
13:22

Park liczy na unijne miliony, potrzebuje wsparcia

1 42 A A
Tomasz Szymajda, prezes PPNT jest przekonany, że za kilka lat kierowana przez niego spółka będzie w stanie poradzić sobie bez corocznego wsparcia z budżetu miasta
Tomasz Szymajda, prezes PPNT jest przekonany, że za kilka lat kierowana przez niego spółka będzie w stanie poradzić sobie bez corocznego wsparcia z budżetu miasta (fot. rs)

O problemach ze znalezieniem operatora nowoczesnych maszyn, wsparciem z miasta, konieczności zatrudnienia kolejnych pracowników i nadziejach związanych z projektem wartym 21 mln złotych, rozmawiamy z Tomaszem Szymajdą, prezesem Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Puławach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

PPNT otrzymał w tym roku pół miliona złotych z budżetu miasta. Po co wam te środki?

Pieniądze potrzebne są w pierwszej kolejności na działalność bieżącą. Pamiętajmy o tym, że nasza spółka powstała w trudnym okresie. Dwadzieścia z trzydziestu przedsiębiorstw musiało od nas odejść, bo nie regulowało swoich zobowiązań finansowych wobec parku. Ich miejsce sukcesywnie uzupełniamy kolejnymi podmiotami, ale te zajmują znacznie mniejszą powierzchnię. Poza tym na starcie uzyskują dużą pomoc publiczną, więc nie generują takich wpływów, na jakie liczyliśmy w naszych prognozach na tym etapie działalności parku. Wsparcie potrzebne nam jest również z powodu projektu unijnego, o jaki się staramy wspólnie z naszymi partnerami. 

Chodzi o wkład własny?

To projekt, którego wartość wynosi 21 mln złotych i musimy wykazać odpowiednie przepływy finansowe. Krótko mówiąc, musimy udowodnić, że jesteśmy w stanie realizować nowe zadania. Wykazać, że jesteśmy do tego zdolni. I te 500 tys. złotych nam to gwarantuje.

Co to za projekt?

To dla nas duża szansa. Staramy się o środki unijne razem z Zakładami Azotowymi, Instytutem Nowych Syntez Chemicznych, UMCS-em i funduszami kapitałowymi. Rywalizujemy z innymi instytucjami otoczenia biznesu w całej wschodniej Polsce. Jeśli nasz wniosek zostanie wysoko oceniony i podpiszemy umowę, będziemy mogli pomóc w rozwoju dwustu nowych pomysłów. Sfinansujemy obsługę księgową dla ich autorów, doradztwo prawne, badania rynku, badania naukowe, pomoc w tworzeniu biznesplanów. Zaoferujemy im również pomieszczenia i wyposażenie do prowadzenia działalności. Dodatkowo każdy podmiot otrzyma swojego opiekuna, który przez rok będzie wspierał rozwój tych inicjatyw.

To osoby, które park będzie musiał zatrudnić.

Do obsługi projektu będziemy potrzebowali siedmiu osób z odpowiednimi kompetencjami i doświadczeniem, ale w większości zajmą się tym osoby, których już zatrudniamy. Z rynku będziemy musieli pozyskać około 2-3 nowych pracowników. W zależności od stanowiska, część kosztów ich wynagrodzeń będzie finansowane ze środków unijnych.

Wracając do bieżących problemów PPNT, tym największym wydaje się kłopot za znalezieniem operatora maszyn, w tym pieców do spieku metali.

Cały nasz park maszynowy ma powierzchnię 1,5 tys. metrów kwadratowych, a znajdująca się w nim urządzenia są warte 13 mln złotych. Pozyskanie firmy, która poradzi sobie z jego obsługą i zagwarantuje optymalne wykorzystanie maszyn nie jest łatwe. Mamy już podmiot, który wykazuje zainteresowanie, ale szukamy dla niego partnera. Potrzebujemy pewności, że na wytwarzane produkty będzie zbyt. Zależy nam również na tym, żeby nowy operator tych urządzeń posiadał odpowiednie fundusze, które zapewnią mu finansową stabilność. Mam nadzieję, że w lecie ta sprawa się rozstrzygnie i będziemy mogli podpisać umowę.

Z pozyskaniem firm, których interesują biura jest trochę łatwiej. W PPNT zaczyna być ich coraz więcej.

Obecnie mamy 30 podmiotów, czyli mniej więcej tyle, ile znajdowało się tutaj przed opuszczeniem parku przez firmy, które nie spełniały naszych oczekiwań. Nie zajmują one procentowo dużej powierzchni, ale są to ciekawe inicjatywy. Wśród nowych lokatorów jest m.in. producent elektrycznych rowerów i hulajnóg, biuro projektujące instalacje odnawialnych źródeł energii, firma tworząca systemy zarządzania, wyspecjalizowane centrum weterynaryjne, edukacyjne, czy też podmiot z branży biotechnologii. 

Jeśli te firmy się rozwiną i zostaną w parku na dłużej, a w przyszłości dołączą do nich nowe podmioty, jak operator parku maszynowego, pojawi się szansa na finansową niezależność i odcięcie "kroplówki" z budżetu miasta?

Bardzo bym tego chciał, ale przypomnę, że jesteśmy najmłodszą spółką miejską. I nie jedyną, która taką pomoc otrzymuje. Daliśmy szansę nowym firmom, a pożegnaliśmy te, które niczego nie wnosiły. Przeprowadziliśmy więc pewien reset, który był konieczny. Z tym, że teraz, po dwóch latach od zawiązania spółki, musimy zaczynać niemal od zera. Dlatego potrzebujemy cierpliwości i zaufania ze strony samorządu i mieszkańców. Mamy pomysły i wiemy, co zrobić, żeby PPNT zaczął spełniać pokładane w nim nadzieje. 

Z Tomaszem Szymajdą rozmawiał Radosław Szczęch

Pozostałe informacje

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić
ZDJĘCIA
galeria

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić

Przez ostatnie dni na niebie mogliśmy oglądać prawdziwe kolorowe spektakle. W związku z burzą geomagnetyczną nad lubelskim niebem pojawiła się zorza polarna.

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Stało się to, o czym w Zamościu mówiło się od dawna i o czym pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. Marta Pfeifer została powołana na zastępczynię prezydenta Zamościa.

Przed nami kolejna zimna noc

Przed nami kolejna zimna noc

W regionie może złapać przymrozek. Synoptycy ostrzegają

Politechnika Lubelska świętowała urodziny
galeria

Politechnika Lubelska świętowała urodziny

Honorowy Profesor, wybitny Absolwent, Najlepszy Wykładowca i imię dla dębu. Politechnika Lubelska świętowała 71. rocznicę powstania.

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

21-latka chciała sprzedać ubranie za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Internetowi oszuści ukradli jej jednak 7 tys. zł

KUL wyprzedaje książki

KUL wyprzedaje książki

Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza na Majowy Kiermasz Książki. Do nabycia są m.in. trudno dostępne pozycje

Festiwal „Scena w Budowie”
16 maja 2024, 20:00

Festiwal „Scena w Budowie”

Trwa Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024. Przed nami finałowe wydarzenia.

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Ostatnie wybory samorządowe z lokalnej sceny politycznej w Końskowoli zmiotły komitet Zielonego Powiśla. Ten do rady gminy wprowadził zaledwie jednego przedstawiciela. Wszystkie pozostałe miejsca trafiły w ręce komitetu nowego wójta - Mariusza Majkutewicza.

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

W mieście powstaną kolejne szlaki rowerowe. Poszukiwani są projektanci, którzy podejmą się tego zlecenia

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

To kobieta będzie prawą ręką prezydenta Michała Litwiniuka (PO). Macieja Buczyńskiego zastąpi Justyna Gorczyca, dotychczasowa kierownik referatu urbanistyki w ratuszu.

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival

Świdnik Air Festival zbliża się wielkimi krokami. Miejski Ośrodek Kultury ogłosił kolejną gwiazdę, która da prawdziwy pokaz swoich możliwości akrobatycznych.

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Miasto wybrało 21 projektów na łączną kwotę ponad 2 mln zł w ramach konkursu wieloletniego „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029”. Zgłoszone projekty będą realizowane w latach 2024-26.

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Dziś rano zmarł mężczyzna poszkodowany we wczorajszym wypadku w Bogucinie w powiecie lubelskim. Lubelscy policjanci prowadzą dochodzenie w tej sprawie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium