Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

10 lipca 2018 r.
13:22

Park liczy na unijne miliony, potrzebuje wsparcia

Tomasz Szymajda, prezes PPNT jest przekonany, że za kilka lat kierowana przez niego spółka będzie w stanie poradzić sobie bez corocznego wsparcia z budżetu miasta
Tomasz Szymajda, prezes PPNT jest przekonany, że za kilka lat kierowana przez niego spółka będzie w stanie poradzić sobie bez corocznego wsparcia z budżetu miasta (fot. rs)

O problemach ze znalezieniem operatora nowoczesnych maszyn, wsparciem z miasta, konieczności zatrudnienia kolejnych pracowników i nadziejach związanych z projektem wartym 21 mln złotych, rozmawiamy z Tomaszem Szymajdą, prezesem Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Puławach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

PPNT otrzymał w tym roku pół miliona złotych z budżetu miasta. Po co wam te środki?

Pieniądze potrzebne są w pierwszej kolejności na działalność bieżącą. Pamiętajmy o tym, że nasza spółka powstała w trudnym okresie. Dwadzieścia z trzydziestu przedsiębiorstw musiało od nas odejść, bo nie regulowało swoich zobowiązań finansowych wobec parku. Ich miejsce sukcesywnie uzupełniamy kolejnymi podmiotami, ale te zajmują znacznie mniejszą powierzchnię. Poza tym na starcie uzyskują dużą pomoc publiczną, więc nie generują takich wpływów, na jakie liczyliśmy w naszych prognozach na tym etapie działalności parku. Wsparcie potrzebne nam jest również z powodu projektu unijnego, o jaki się staramy wspólnie z naszymi partnerami. 

Chodzi o wkład własny?

To projekt, którego wartość wynosi 21 mln złotych i musimy wykazać odpowiednie przepływy finansowe. Krótko mówiąc, musimy udowodnić, że jesteśmy w stanie realizować nowe zadania. Wykazać, że jesteśmy do tego zdolni. I te 500 tys. złotych nam to gwarantuje.

Co to za projekt?

To dla nas duża szansa. Staramy się o środki unijne razem z Zakładami Azotowymi, Instytutem Nowych Syntez Chemicznych, UMCS-em i funduszami kapitałowymi. Rywalizujemy z innymi instytucjami otoczenia biznesu w całej wschodniej Polsce. Jeśli nasz wniosek zostanie wysoko oceniony i podpiszemy umowę, będziemy mogli pomóc w rozwoju dwustu nowych pomysłów. Sfinansujemy obsługę księgową dla ich autorów, doradztwo prawne, badania rynku, badania naukowe, pomoc w tworzeniu biznesplanów. Zaoferujemy im również pomieszczenia i wyposażenie do prowadzenia działalności. Dodatkowo każdy podmiot otrzyma swojego opiekuna, który przez rok będzie wspierał rozwój tych inicjatyw.

To osoby, które park będzie musiał zatrudnić.

Do obsługi projektu będziemy potrzebowali siedmiu osób z odpowiednimi kompetencjami i doświadczeniem, ale w większości zajmą się tym osoby, których już zatrudniamy. Z rynku będziemy musieli pozyskać około 2-3 nowych pracowników. W zależności od stanowiska, część kosztów ich wynagrodzeń będzie finansowane ze środków unijnych.

Wracając do bieżących problemów PPNT, tym największym wydaje się kłopot za znalezieniem operatora maszyn, w tym pieców do spieku metali.

Cały nasz park maszynowy ma powierzchnię 1,5 tys. metrów kwadratowych, a znajdująca się w nim urządzenia są warte 13 mln złotych. Pozyskanie firmy, która poradzi sobie z jego obsługą i zagwarantuje optymalne wykorzystanie maszyn nie jest łatwe. Mamy już podmiot, który wykazuje zainteresowanie, ale szukamy dla niego partnera. Potrzebujemy pewności, że na wytwarzane produkty będzie zbyt. Zależy nam również na tym, żeby nowy operator tych urządzeń posiadał odpowiednie fundusze, które zapewnią mu finansową stabilność. Mam nadzieję, że w lecie ta sprawa się rozstrzygnie i będziemy mogli podpisać umowę.

Z pozyskaniem firm, których interesują biura jest trochę łatwiej. W PPNT zaczyna być ich coraz więcej.

Obecnie mamy 30 podmiotów, czyli mniej więcej tyle, ile znajdowało się tutaj przed opuszczeniem parku przez firmy, które nie spełniały naszych oczekiwań. Nie zajmują one procentowo dużej powierzchni, ale są to ciekawe inicjatywy. Wśród nowych lokatorów jest m.in. producent elektrycznych rowerów i hulajnóg, biuro projektujące instalacje odnawialnych źródeł energii, firma tworząca systemy zarządzania, wyspecjalizowane centrum weterynaryjne, edukacyjne, czy też podmiot z branży biotechnologii. 

Jeśli te firmy się rozwiną i zostaną w parku na dłużej, a w przyszłości dołączą do nich nowe podmioty, jak operator parku maszynowego, pojawi się szansa na finansową niezależność i odcięcie "kroplówki" z budżetu miasta?

Bardzo bym tego chciał, ale przypomnę, że jesteśmy najmłodszą spółką miejską. I nie jedyną, która taką pomoc otrzymuje. Daliśmy szansę nowym firmom, a pożegnaliśmy te, które niczego nie wnosiły. Przeprowadziliśmy więc pewien reset, który był konieczny. Z tym, że teraz, po dwóch latach od zawiązania spółki, musimy zaczynać niemal od zera. Dlatego potrzebujemy cierpliwości i zaufania ze strony samorządu i mieszkańców. Mamy pomysły i wiemy, co zrobić, żeby PPNT zaczął spełniać pokładane w nim nadzieje. 

Z Tomaszem Szymajdą rozmawiał Radosław Szczęch

Pozostałe informacje

Przeprowadzki w Krakowie: Top 10 porad, które oszczędzą Ci czas i nerwy

Przeprowadzki w Krakowie: Top 10 porad, które oszczędzą Ci czas i nerwy

Zmiana adresu w Krakowie tzw. przeprowadzka, to nie tylko nowy rozdział w życiu, ale też logistyczne wyzwanie. Jak zorganizować ją sprawnie, bez zbędnego stresu? Oto przewodnik, który pomoże ci przejść przez ten proces z klasą – od pakowania po wybór odpowiedniej firmy przeprowadzkowej w Krakowie.

Sprawdzenie VIN - najlepszy sposób oceny pojazdu przed zakupem

Sprawdzenie VIN - najlepszy sposób oceny pojazdu przed zakupem

Zakup samochodu używanego wymaga szczególnie dokładnej analizy pojazdu, aby skuteczniej wykryć ewentualne mankamenty. Dokładna weryfikacja stanu technicznego oraz historii auta jest niezbędna do tego, aby podjąć właściwą decyzję zakupową. Obecnie kupujący do swojej dyspozycji mają narzędzia pozwalające sprawdzić historię po numerze VIN. Wystarczy spisać numer zapisany w dowodzie rejestracyjnym, aby uzyskać wiele cennych informacji o samochodzie i tym samym w pełni świadomie podjąć decyzję zakupową.

Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Poszukiwał go ośrodek rehabilitacji

Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Poszukiwał go ośrodek rehabilitacji

37-latek z powiatu hrubieszowskiego miał molestować swoją czteroletnią córkę. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia.

Przed nami zabawa do białego rana
21 lutego 2025, 20:00

Przed nami zabawa do białego rana

Brak planów na piątek, a nie chcesz siedzieć w domu? W takim razie wybierz się na wystrzałową imprezę.

Po porażce z Orlen Wisłą Płock Azoty Puławy wypadły z pierwszej ósemki

Azoty Puławy chcą wrócić do ósemki, w sobotę mecz z Energą MKS Kalisz

Wyjazdowym rywalem Azotów Puławy będzie w sobotę Energa MKS Kalisz. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.30.

Najlepsze podstawówki są także w Lubelskiem. Najnowszy ranking

Najlepsze podstawówki są także w Lubelskiem. Najnowszy ranking

Portal edukacyjny Wasza Edukacja opublikował ranking najlepszych szkół podstawowych w Polsce. Na wysokich miejscach uplasowały się placówki z Lubelszczyzny.

Imprezy klubowe w weekend (21-22 lutego)
impreza
21 lutego 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (21-22 lutego)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy w Lublinie.

Matura rozszerzona z chemii? Zacznij naukę od podstaw i osiągnij świetny wynik!

Matura rozszerzona z chemii? Zacznij naukę od podstaw i osiągnij świetny wynik!

Osiągnięcie wysokiego wyniku na maturze rozszerzonej z chemii wymaga nie tylko systematycznej nauki, ale także odpowiedniego podejścia do tematu. Podstawy chemii stanowią fundament, na którym opierają się bardziej zaawansowane zagadnienia. Jeśli chcesz dobrze przygotować się do egzaminu, warto zacząć od uporządkowania wiedzy i konsekwentnego budowania umiejętności.

Znaki na lotnisku ustawione bezprawnie. A mandaty się sypały
ALARM 24

Znaki na lotnisku ustawione bezprawnie. A mandaty się sypały

Od 2011 roku policja bezprawnie karała kierowców, którzy łamali znaki B-2 „zakaz wjazdu” ustawione przy drogach dojazdowych pod terminale Portu Lotniczego Lublin. Sprawę wykrył nasz czytelnik, którego zmagania z policją i lotniskiem opisaliśmy kilkanaście dni temu. W środę po raz kolejny stanął przed sądem w Świdniku, który w 6 przewodach rozpatruje ponad 30 mandatów wlepionych mu po donosach od sygnalisty, właśnie na terenie lotniska.

Waloryzacja rent i emerytur 2025 – co musisz wiedzieć?
Dzień Wschodzi
film

Waloryzacja rent i emerytur 2025 – co musisz wiedzieć?

Dziś w naszym cyklu rozmów wideo „Dzień wschodzi” rozmawiamy z Beatą Stefaniuk, zastępczynią dyrektora oddziału ZUS w Lublinie ds. świadczeń. Przybliżymy szczegóły marcowej waloryzacji rent i emerytur, porozmawiamy o 13. i 14. świadczeniu oraz powiemy o kapitale początkowym.

Bogdanka LUK Lublin zmierzy się z zespołem z Częstochowy po raz drugi w ciągu czterech dni

Bogdanka LUK Lublin znowu zmierzy się z Norwidem, tym razem w ramach PlusLigi

Bogdanka LUK Lublin zmierzy się w hali Globus z Steam Hemarpol Norwidem Częstochowa. Niedzielny mecz rozpocznie się o godzinie 20.30.

zdj. ilustracyjne

Piekło czteroletniej dziewczynki. Molestował ją ojciec?

37-latek z powiatu hrubieszowskiego miał molestować swoją czteroletnią córkę. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia.

Paweł Tetelewski nie może być do końca zadowolony z postawy swoich podopiecznych

MKS FunFloor Lublin kontra Start Elbląg, czyli zachować koncentrację przez cały mecz

W piątek o godz. 18 MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z Energą Startem Elbląg.

Jarosław Kaczyński trafił do lubelskiego szpitala

Jarosław Kaczyński trafił do lubelskiego szpitala

Jarosław Kaczyński nie brał udział w czwartkowych głosowaniach w Sejmie. Onet ustalił, że trafił do szpitala w Lublinie.

Sejm zdjął immunitet dla Ziobro. Byłemu ministrowi grozi areszt
polityka

Sejm zdjął immunitet dla Ziobro. Byłemu ministrowi grozi areszt

Podczas dzisiejszego posiedzenia Sejm zdjął immunitet byłemu ministrowi sprawiedliwości i prokuratorowi generalnemu, posłowi PiS, Zbigniewowi Ziobro. To oznacza, że sąd na wniosek komisji do spraw Pegasusa może aresztować polityka nawet na 30 dni.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium