Prace nad projektem miejscowego planu zagospodarowania centralnej części miasta zostały zakończone. Zanim przyjmą go radni, całość wyłożono do wglądu. Chodzi o teren pomiędzy ul. Piłsudskiego, Centralną i Polną. Urzędnicy chcą uporządkowania przestrzeni w tym miejscu.
Urbanistycznie teren, o którym mowa nie zachwyca. Tworzą go zróżnicowanej wielkości, często nie trzymające pierzei budynki usługowe, z których większość chowa się pod mozaiką reklam. Całość uzupełniają puste przestrzenie parkingów o zniszczonej, betonowej nawierzchni. Większość tego rodzaju zabudowy znajduje się w posiadaniu prywatnych właścicieli, przez co miasto ma ograniczone możliwości jej ulepszenia.
Pomóc w tym, żeby w przyszłości ten chaos nie został pogłębiony może nowy plan zagospodarowania przestrzennego, który wszedł właśnie w fazę konsultacji społecznych. Jego wprowadzenie, poza walką o urbanistyczny ład, ma ułatwić również rozwój nowej zabudowy. Jak tłumaczą pracownicy ratusza, chodzi o wprowadzenie przejrzystych reguł i zasad jej kształtowania.
– W projekcie uwzględniono wymagania ładu przestrzennego, efektywnego gospodarowania przestrzenią oraz jej walory ekonomiczne. Określono linię zabudowy, formy i gabaryty obiektów, geometrię dachów oraz lokalizację reklam – wylicza Paweł Oroń, szef Wydziału Planowania Przestrzennego w Urzędzie Miasta Puławy.
Miejscowy plan obejmuje teren od południowej pierzei ul. Piłsudskiego (wliczając część zabudowy Gdańskiej, Małej, Królewskiej i Zielonej), przez ul. Centralną, aż do południowej zabudowy ul. Polnej oraz okolic skrzyżowania z Lubelską. Zgodnie z wytycznymi planu, możliwa będzie zabudowa na cele usługowo-handlowe m.in. obecnego niezagospodarowanego placu u zbiegu Piłsudskiego i Centralnej (w tym miejscu prywatny inwestor planuje rozbudowę istniejącej nieopodal galerii handlowej YETI).
Nowy plan wskazuje również możliwość powstania w przyszłości nowego, niewielkiego skweru po południowej stronie dawnego „Manhattanu”, w pobliżu budynku Urzędu Stanu Cywilnego. Projekt uwzględnia również budowę nowego ciągu pieszo-rowerowego pomiędzy dwoma jednokierunkowymi ulicami (około stu metrów od USC).
– To dobry projekt, który spaja ten obszar i pozwala na jego optymalne zagospodarowanie – ocenia prezydent Paweł Maj.
Dokument można oglądać do 14 grudnia (w Ratuszu lub na stronie miejskiego serwisu internetowego). Uwagi do planu adresowane do prezydenta Puław można składać na piśmie do końca bieżącego roku. Po ich analizie, projekt planu trafi do rady miasta.