Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

24 stycznia 2018 r.
14:50

Puławy: Pensje szybko rosną kierownikom

Urząd Miasta Puławy
Urząd Miasta Puławy

Według jednego z puławskich radnych rozwarstwienie zarobków pracowników Urzędu Miasta i jego jednostek, pogłębia się zbyt mocno w porównaniu do wzrostu zarobków kadry kierowniczej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak wynika z oświadczeń majątkowych, średni wzrost dochodów kierowników wydziałów Urzędu Miasta w Puławach, licząc od roku 2007 do 2017 wyniósł około 80 procent. Dekadę temu ich zarobki oscylowały wokół 50 tys. złotych rocznie, obecnie jest to już poziom 90 tysięcy.

W tym samym czasie znacznie wrosły także dochody osób zarządzających miastem. Dla przykładu, sekretarz w 2007 roku osiągnęła roczny dochód w wysokości blisko 97 tys. złotych. W ubiegłym roku, zarobki na tym samym stanowisku (licząc również wszystkie dodatki), były o niemal 60 procent wyższe. Sowite wynagrodzenia, powyżej 110 tys. złotych rocznie, otrzymują dyrektorzy jednostek podległych miastu. Prezesi miejskich spółek – od 150 do nawet 220 tys. złotych rocznie.

Szeregowi pracownicy wydziałów, czy jednostek podlegających urzędowi, o takich dochodach mogą pomarzyć. – Z tego, co mówią wynika, że podwyżki dla nich wynoszą 100-200 złotych, podczas, gdy dla kierownictwa idą w tysiące – mówi radny Paweł Maj, który złożył interpelację w sprawie pogłębiającego się rozwarstwienia płac.

Jego zdaniem, władze miasta, dla najniższej zarabiających pracowników powinny wprowadzić podwyżki kwotowe, a nie procentowe. – Inaczej zawsze nieadekwatnie dużo będą zyskiwały szczeble kierownicze – zauważa samorządowiec, który przypomina, że urząd nie jest korporacją. – I nie powinien czerpać wzorców z jej funkcjonowania – dodaje.

Radny zwraca uwagę również na brak dysproporcji w zarobkach tam, gdzie jego zdaniem powinny one mieć miejsce. Przykładem jest podobne wynagrodzenie oferowane dyrektorom dużych jednostek, zarządzających znacznym majątkiem i dziesiątkami pracowników, oraz kierowników małych wydziałów w ratuszu, którzy mają „pod sobą” kilka osób. – Niektóre z takich wydziałów powinny zostać rozwiązanie i włączone do innych – proponuje Maj.

Kompetencje i umiejętności

Zdaniem sekretarz miasta Marty Maślankiewicz, żeby wypowiadać się na temat wynagrodzeń, należy posiadać „spersonalizowaną wiedzę”, bez której można popełnić błąd, wyciągając krzywdzące wnioski.

– Poziom wynagrodzenia zasadniczego poszczególnych pracowników różni się w zależności od wykształcenia, umiejętności, kompetencji i powierzonego stanowiska pracy. Ponadto, pracownicy podlegają okresowej ocenie opartej o różne kryteria w zależności od stanowiska pracy. Jej wyniki również mają wpływ na wysokość wynagrodzenia – tłumaczy sekretarz. – Porównywanie wysokości wynagrodzeń pomiędzy różnymi pracownikami bez spersonalizowanej wiedzy o różnych parametrach dotyczących tych pracowników może prowadzić jedynie do niesprawiedliwych i wręcz krzywdzących wniosków oraz błędnej oceny sytuacji – dodaje, zwracając uwagę na fakt, że polityka płacowa zależy od wyłącznych kompetencji kierowników jednostek.

O tym się nie rozmawia

W przypadku kierowników wydziałów jest jednak trochę inaczej. Ich możliwości ograniczają się do wnioskowania o podwyżki dla konkretnych osób. Ostateczną decyzję podejmuje prezydent. Wśród załóg większych jednostek funkcjonują z kolei związki zawodowe, które negocjują wysokość wynagrodzeń w imieniu zrzeszonych w nich osób. Podwyżki, jak również wysokość zarobków, jak mówi nam jedna z pracownic, to jednak najczęściej sprawa indywidualna, o której się nie rozmawia, nawet na korytarzach. Urzędniczka przyznaje również, że osoby młode, zaczynające pracę, nadal nie mogą liczyć na zbyt wiele.

W Puławach zarabiają lepiej

Czy koszt rocznego utrzymania kierownictwa miasta jest wysoki? Porównaliśmy dwa miasta o podobnej wielkości: Puławy oraz jedno z bogatszych miast w kraju – Sopot. Jego dochody budżetowe zaplanowane w 2018 roku są o 50 mln złotych wyższe od tych, które mają wpłynąć do budżetu Puław. Mimo to, na wynagrodzenia dla kierownictwa, ten nadmorski kurort (na prawach powiatu) przeznacza mniej. Jego prezydent, dwoje wiceprezydentów, sekretarz i skarbnik kosztują trójmiejskiego podatnika – 775 tys. złotych rocznie. Puławy na ten sam cel przeznaczają ponad 810 tys. złotych. Z reguły mniej niż w Puławach, zarabiają również dyrektorzy sopockich szkół. Przykład – dyrektor tamtejszego III LO zarabia 78 tys. złotych rocznie, a ZS nr 1 - 83 tys. zł. Z kolei w jednym z puławskich Zespołów Szkół, dyrektor otrzymuje prawie 112 tys. złotych rocznie.

>>>

Zobacz także: Festiwal Kolęd w Puławach 2018

Pozostałe informacje

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkopostny
patronat

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkopostny

Z racji tego, że rok 2025 w Lublinie jest rokiem prof. Andrzeja Nikodemowicza, to w najbliższą niedzielę (6 kwietnia) w Kościele Pobrygidkowskim w Lublinie wystąpi męski zespół wokalny Kairos. Koncert ten zainauguruje oficjalne obchody.

Nad Browarem zakwitły kwiaty. Nowa instalacja artystyczna w centrum Lublina

Nad Browarem zakwitły kwiaty. Nowa instalacja artystyczna w centrum Lublina

"Kwiaty zła" to nowa instalacja artystyczna, którą mogą podziwiać lublinianie i turyści odwiedzjący miasto. Autorem jest lubelski artysta Jarosław Koziara.

Była przewodnicząca Rady Miasta Chełm
Chełm

Polityczny wstrząs w chełmskiej Radzie Miasta: Dorota Rybaczuk odwołana

Dramatyczny zwrot akcji, polityczne napięcie i niespodziewane decyzje – tak w skrócie można opisać ostatnią sesję Rady Miasta Chełm. Spotkanie, które miało koncentrować się na przyszłości lokalnych szkół i przedszkoli, zakończyło się politycznym trzęsieniem ziemi. W centrum wydarzeń znalazła się Dorota Rybaczuk.

4te Piętro – mistrzowie rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego
galeria

Znamy mistrzów rozgrywek Pod Koszami Dziennika Wschodniego

4te Piętro wygrało mistrzostwo. W ostatniej kolejce Łukasz Łukawski i jego koledzy pewnie pokonali Back to the Roots.

Niezbędne akcesoria do jogi – co wybrać?

Niezbędne akcesoria do jogi – co wybrać?

Joga to doskonały sposób na poprawę kondycji fizycznej i psychicznej. Aby jednak czerpać z niej pełne korzyści, warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Sprawiają one, że ćwiczenia jogi są bardziej komfortowe i efektywne. Jakie są niezbędne akcesoria do jogi?

Bilety autokarowe w najlepszych cenach – podróżuj tanio i wygodnie!

Bilety autokarowe w najlepszych cenach – podróżuj tanio i wygodnie!

Szukasz sposobu na niedrogie i komfortowe podróżowanie? Autokar może być właśnie tym, czego potrzebujesz. Dzięki dobrze dobranym biletom nie tylko oszczędzisz, ale też zyskasz wygodę i swobodę planowania. Zobacz, jak podejść do tematu mądrze i wycisnąć z podróży jak najwięcej.

Rejestracja spółki w Czechach - najważniejsze fakty i informacje

Rejestracja spółki w Czechach - najważniejsze fakty i informacje

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z koniecznością stawiania czoła bardzo wielu różnorodnym wyzwaniom. Polskie przepisy podatkowe niejednokrotnie zmieniają się w bardzo szybkim tempie, dlatego też z roku na rok coraz więcej przedsiębiorców podejmuje decyzję o przeniesieniu swojej działalności do Czech. Jak wygląda rejestracja spółki u naszych południowych sąsiadów? Szereg przydatnych informacji na ten temat prezentujemy w niniejszym poradniku. Zapraszamy do lektury.

Centra dla cudzoziemców na Lubelszczyźnie. Marszałek dementuje pogłoski

Centra dla cudzoziemców na Lubelszczyźnie. Marszałek dementuje pogłoski

Czy mieszkańcy lubelskiej dzielnicy Wrotków słusznie boją się skutków otwarcia Centrum Integracji Cudzoziemców przy Diamentowej? Podczas wczorajszej konferencji marszałek Jarosław Stawiarski zapewnił, że ze wszystkich centrów na Lubelszczyźnie korzystają głównie obywatele Ukrainy.

Bright Ede swój debiut na boiskach PKO BP Ekstraklasy uczcił bramką

Bight Ede (Motor Lublin): To był dla mnie wyjątkowy dzień

Debiut na poziomie PKO BP Ekstraklasy, debiut w nowej drużynie, a na koniec jeszcze debiut przed kamerami Canal+Sport. Bright Ede ma za sobą kapitalny występ w niedzielnym meczu Motoru Lublin ze Stalą Mielec (4:1) i na pewno na długo tego spotkania nie zapomni.

Coś spadło w okolicach Cycowa

Obiekt nieznanego pochodzenia spadł na pole pod Cycowem. Czy to fragment rakiety?

W gminie Cyców w powiecie łęczyńskim w nocy z poniedziałku na wtorek z nieba spadł tajemniczy obiekt. Nocne niebo najpierw rozświetlił błysk, a potem dał się słyszeć huk. Na miejsce wezwano służby. Czy to fragment rakiety Elona Muska? Polska Agencja Kosmiczna sprawy na razie nie komentuje.

Bogdanka LUK Lublin. musi wygrać w Kędzierzynie-Koźlu, aby myśleć o awansie do strefy medalowej

Bogdanka LUK Lublin gra z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle i musi wygrać

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. Początek wtorkowego spotkania o godzinie 20.30

Weronika Sosnowska (zdjęcie jeszcze z czasów pracy w stadninie Michałów)

Bez politycznej przeszłości, za to z doświadczeniem w hodowli. 33-letnia nowa szefowa stadniny

Weronika Sosnowska, dotychczas główna hodowczyni została nową szefową stadniny w Janowie Podlaskim. Stanowisko obejmuje po rezygnacji Leszka Świętochowskiego.

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium