Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

8 września 2019 r.
15:49

Queer Tour w Puławach. Happening LGBT+ kontra kibice i kółko różańcowe

Chcemy rozmawiać z mieszkańcami i uświadamiać ich, czym jest LGBT. Walczymy z uprzedzeniami. Nie jesteśmy żadną subkulturą - tłumaczyły organizatorki pierwszej "tęczowej" manifestacji w Puławach. Na spotkanie z nimi wyszli puławscy kibice, narodowcy oraz kółko różańcowe.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Plac F. Chopina w Puławach w niedzielę stał się polem dyskusji pomiędzy grupami wyrażającymi skrajnie odmienne poglądy społeczne. Z jednej strony placu stanęli ubezpieczani przez funkcjonariuszy z prewencji, organizatorzy wydarzenia, nie-heteroseksualni młodzi mieszkańcy Warszawy. Po przeciwnej stronie pojawili się puławscy narodowcy i kibice, a kilka kroków dalej zgromadziła się grupa katolików, odmawiająca różaniec.

"Nie jesteśmy subkulturą"

O tym, co dwudziestolatki z Warszawy robią w Puławach opowiada Nadia Kłos, jedna z organizatorek wydarzenia. – Rada miasta przyjęła stanowisko mówiące o tym, że Puławy są wolne od ideologii, czy subkultury LGBT. Uważam, że to może wynikać z uprzedzeń oraz niewiedzy. Dlatego chcemy dzisiaj rozmawiać z mieszkańcami, wyjaśniać sporne kwestie i pokazać, że nie jesteśmy żadną subkulturą. Jesteśmy normalnymi ludźmi i nie wyznajemy żadnej ideologii. Łączy nas jedynie podobna tożsamość i orientacja seksualna – tłumaczy młoda kobieta.

Jak przyznaje, Puławy zostały wybrane na pierwsze miasto cyklu podobnych spotkań o nazwie Queer Tour także z uwagi na to, że inicjatywę poparły osoby z tego miasta, które zaoferowały im pomoc w organizacji tego wydarzenia.

LGBT+. Co oznacza ten skrót?

Manifestanci zachowywali się spokojnie, ale także dość biernie. Mimo nagłośnienia, nie skandowali żadnych haseł. Próbowali rozdawać przygotowane ulotki oraz naszywki, ale zainteresowanie ich stoiskiem było niewielkie.

– Z jednym panem udało mi się porozmawiać przez 2 minuty, dopóki nie przyszli jego koledzy i zaczęli mnie przekrzykiwać. Każda taka rozmowa to jest jednak pewien sukces i cel naszej wizyty. Uważam, że byłoby ich więcej, gdyby nie kontrmanifestanci. Niektórych ich obecność mogła odstraszać – przyznaje Anna Urbanek, kolejna z organizatorek Queer Tour'u.

Jak przyznają inicjatorki akcji, jej celem jest także edukacja o tym, czym jest LGBT+. – To są lesbijki, geje, biseksualiści i osoby transpłciowe. Plus oznacza natomiast osoby Q, czyli zastanawiające się nad swoją identyfikacją seksualną, I - osoby interpłciowe, których ciała nie wpisują się w binarny podział na męskie i żeńskie, A - osoby aseksualne, i P - osoby zakochujące się w innych bez względu na ich płeć – wyjaśnia Nadia Kłos.

Przeciwko "milczącej akceptacji niechęci"

Młode manifestantki zyskały wsparcie "etatowych" uczestników puławskich protestów. Nagłośnieniem zajął się Bogdan Ambrożkiewicz z "Obywateli RP". – Każda dyktatura zaczyna się od agresji na grupy słabsze, a osoby LGBT łatwo napiętnować. Dlatego ich wspieramy. To jest sprzeciw także wobec obozu rządzącego, który milcząco akceptuje niechęć i nietolerancję wobec takich osób – tłumaczy. Ulotki pomagała rozdawać natomiast Maryla Malinowska, pojawiająca się na wszelkich lokalnych manifestacjach z równą regularnością.

Zdecydowaną większość "publiczności" stanowili jednak oponenci tego wydarzenia, przedstawiciele środowisk narodowych i kibice, wśród których znaleźli się także puławscy sportowcy i samorządowcy. Nie brakowało także zwyczajnych mieszkańców sceptycznie nastawionych wobec "tęczowego" stoiska.

"Takie akcje nie są przyjazne"

– Odmienna orientacja seksualna nie jest niczym nowym. Ona była, jest i będzie, ale drażni mnie wywyższanie i demonstrowanie tego. Sprzeciwiam się temu, więc według nich jestem pewnie homofobem i nazistą. A ja uważam tylko, że nie powinno się drwić z symboli państwowych i religijnych, obrażać innych ludzi. Oni, ich środowisko to robi i nie ponosi z tego tytułu żadnej odpowiedzialności – mówi pan Łukasz. – Poza tym Puławy są ładnym, zielonym i przyjaznym miastem, a takie akcje jak ta przyjazne nie są i gromadzą więcej przeciwników, niż zwolenników – dodaje.

Kontrmanifestanci zapewniają, że nie zrobią nikomu krzywdy. – Ale nie podoba nam się ta manifestacja i nie chcemy, żeby ktoś do nas przyjeżdżał z obcego miasta, narzucał nam swoją ideologię i wchodził nam "na głowę" – mówi Konrad Teper. Z kolei Oliwia Bernat oraz jej znajomi, na plac zabrali własne ulotki. – Dlatego, że wiele spraw dotyczących osób homoseksualnych jest przemilczana. Chodzi np. o ich związki z pedofilią, wyższą umieralnością, chorobami zakaźnymi itd. – wymienia.

Różaniec za zmanipulowanych

Kolorytu całemu zgromadzeniu dodali członkowie kółka różańcowego, którzy w ciszy modlili się do Matki Bożej. Jedną z nich jest pani Anna.

– Wychowujemy dzieci i wnuki w duchu religii katolickiej i chciałabym, żeby to uszanowano. Nas, mieszkańców Puław, nie trzeba uświadamiać. To, co robią te młode osoby, to nie jest nauka, tylko jej przeciwieństwo. Ktoś nimi manipuluje. Stoją za tym ludzie, którym zależy na zniszczeniu tradycyjnego społeczeństwa – ocenia puławianka. – Nam pozostaje modlitwa, to jest nasza jedyna broń – dodaje.

Soros nie pomaga

Manifestantki podkreślają z kolei, że ich akcja jest inicjatywą oddolną, finansowaną z internetowej zbiórki, a zwrot "chcemy, żebyście zostały/li naszymi Sorosami" na ich facebookowym profilu był żartem. – Prawicowe media piszą o tym, że za wspieraniem LGBT stoi miliarder George Soros, więc zdobyłyśmy się na taki żart. Oczywiście żadnych pieniędzy od niego nie dostałyśmy – zapewniają inicjatorki Queer Tour'u.

Które miasto homoseksualna ekipa ze stolicy odwiedzi w następnej kolejności? Tego na razie nie zdradzają. – Proszę śledzić nasze social media – zalecają.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

121 km/h w terenie zabudowanym. 32-latek stracił prawo jazdy i słono zapłaci

121 km/h w terenie zabudowanym. 32-latek stracił prawo jazdy i słono zapłaci

32-letni kierowca Volvo przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 71 km/h, jadąc aż 121 km/h. Do zdarzenia doszło wczoraj przed południem w miejscowości Tuliłów. Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 2,5 tys. zł, 15 punktami karnymi oraz utratą prawa jazdy na 3 miesiące.

Ósmoklasiści z SP 26 bawili się na balu
galeria

Ósmoklasiści z SP 26 bawili się na balu

Uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 26 w Lublinie wzięli udział w Balu Ósmoklasisty. W organizację wydarzenia zaangażowali się rodzice oraz nauczyciele, którzy zadbali o wyjątkową atmosferę.

1,5 kg narkotyków w Toyocie. 22-latek wpadł przez agresywną jazdę

1,5 kg narkotyków w Toyocie. 22-latek wpadł przez agresywną jazdę

22-letni kierowca Toyoty zwrócił uwagę policjantów w Lublinie swoją agresywną jazdą. Gdy mundurowi zatrzymali go do kontroli, wyczuli intensywny zapach marihuany. To był początek przeszukania, które ujawniło ponad 1,5 kg narkotyków w samochodzie.

Nieprawdopodobne pudło na otwarcie drugiej połowy. Motor Lublin - Lechia Gdańsk (relacja na żywo)

Nieprawdopodobne pudło na otwarcie drugiej połowy. Motor Lublin - Lechia Gdańsk (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Motor Lublin - Lechia Gdańsk. Spotkanie rozpocznie się o godz. 14.45.

Śmiertelne potrącenie pieszego w Brzezinach. Szedł bez odblasków

Śmiertelne potrącenie pieszego w Brzezinach. Szedł bez odblasków

53-letni pieszy zginął po potrąceniu przez busa Renault Master. Mężczyzna poruszał się nieprawidłową stroną drogi i nie miał elementów odblaskowych.

Motor Lublin - Lechia Gdańsk. Kibice, wrócicie autobusem

Motor Lublin - Lechia Gdańsk. Kibice, wrócicie autobusem

W sobotę, 1 lutego, po zakończeniu meczu na Arenie Lublin, około godziny 16:30, zostaną uruchomione dodatkowe kursy autobusów i trolejbusów. Pojazdy będą podstawione na pasie ruchu ul. Lubelskiego Lipca '80 (w kierunku ul. Muzycznej/Stadionowej) za przystankiem Cukrownicza NŻ 02.

66 proc. Polaków negatywnie ocenia służbę zdrowia po roku rządów Tuska

66 proc. Polaków negatywnie ocenia służbę zdrowia po roku rządów Tuska

66 proc. Polaków ocenia negatywnie aktualny stan służby zdrowia, a tylko 22 proc. jest zadowolonych z opieki medycznej – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster przeprowadzonego na zlecenie „Super Expressu”.

Karnawałowy weekend
foto
galeria

Karnawałowy weekend

Karnawał trwa w najlepsze, podobnie jak imprezy w Klubie 30. Co tydzień klub ten jest oblegany przez miłośników weekendowych szaleństw. W ubiegły weekend odbyły się dwie imprezy: Karnawałowy Piąteczek oraz Saturday Winter Vibes. Zobaczcie, co się działo i jak się bawił Lublin.

Złoto, pistacje i czekolada – Dubaj na talerzu
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Złoto, pistacje i czekolada – Dubaj na talerzu

Czekolada dubajska podbija nie tylko Emiraty Arabskie, ale cały świat. Popularna także w Polsce pojawia się w cukierniach i sklepach, jednak cena zaskakuje. Czy można przygotować ją samodzielnie w domu?

Matematyczni geniusze z techników zdobywają indeksy Politechniki Lubelskiej

Matematyczni geniusze z techników zdobywają indeksy Politechniki Lubelskiej

Trzech utalentowanych maturzystów już wie, że od października rozpocznie studia na Politechnice Lubelskiej. To zwycięzcy XV edycji konkursu „Matematyka w Technice dla Technika”, organizowanego przez Politechnikę Lubelską we współpracy z Zespołem Szkół Elektronicznych w Lublinie. Aby zdobyć indeksy, musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale także umiejętnością kreatywnego myślenia i rozwiązywania skomplikowanych problemów matematycznych.

Cmentarz dla zwierząt czy mieszkania? Spór w Ratuszu o przyszłość północno-wschodniego Lublina

Cmentarz dla zwierząt czy mieszkania? Spór w Ratuszu o przyszłość północno-wschodniego Lublina

Władze Lublina planują budowę cmentarza dla zwierząt w północno-wschodniej części miasta, ale nie wszyscy mieszkańcy są z tego zadowoleni. Radny Konrad Wcisło zgłosił interpelację, w której wyraził obawy dotyczące tej inwestycji oraz zaproponował alternatywne rozwiązania. Zastępca prezydenta, Tomasz Fulara, odpowiedział na pytania radnego, wyjaśniając decyzje miasta.

Disco ponad wszystko
foto
galeria

Disco ponad wszystko

Zespół Defis wystąpił w klubie Serce, gdzie rozgrzał do czerwoności lubelską publiczność. Można było usłyszeć na żywo takie przeboje jak: „Niespotykany kolor”, „Róże” i „Ciebie będę mieć”, które zdobyły serca fanów disco-polo w całym kraju. A po koncercie odbył się afterek, który poprowadził niezawodny Dj Arex. Zobaczcie, co się działo i kto się bawił najlepiej.

Fotografia ilustracyjna

Nowy okres wypłat 800+. ZUS przyjmuje już wnioski

Od dziś można składać wnioski o świadczenie wychowawcze 800+ na nowy okres wypłat, który rozpocznie się w czerwcu 2025 r. ZUS przyjmuje zgłoszenia online przez aplikację mZUS, Platformę Usług Elektronicznych ZUS oraz bankowość elektroniczną. Termin na złożenie wniosku mija pod koniec czerwca.

Polskie lotnictwo w gotowości po rosyjskich atakach na Ukrainę

Polskie lotnictwo w gotowości po rosyjskich atakach na Ukrainę

W odpowiedzi na rosyjskie uderzenia na zachodzie Ukrainy, Dowództwo Operacyjne RSZ wprowadziło podwyższony stan gotowości. Polskie i sojusznicze lotnictwo rozpoczęło operacje w polskiej przestrzeni powietrznej, a dyżurne pary myśliwskie zostały poderwane w powietrze. Naziemne systemy obrony powietrznej i rozpoznania radiolokacyjnego są w stanie najwyższej gotowości.

Ponad 70 projektów kulturalnych otrzyma dofinansowanie w ramach programu „Dzielnice Kultury”

Ponad 70 projektów kulturalnych otrzyma dofinansowanie w ramach programu „Dzielnice Kultury”

W tegorocznej edycji programu „Dzielnice Kultury” wsparcie finansowe od miasta Lublin otrzyma ponad 70 projektów zgłoszonych przez organizacje pozarządowe. Łączna kwota dofinansowania to 700 tys. zł, co pozwoli na realizację różnorodnych wydarzeń kulturalnych w niemal wszystkich dzielnicach miasta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium