Więcej wypadków, mniej kolizji - wynika z przygotowanej przez policjantów Komendy Powiatowej Policji w Puławach analizy bezpieczeństwa w ruchu drogowym za ubiegły rok.
Na drogach powiatu puławskiego w ubiegłym roku zginęło 9 osób, a 136 zostało rannych. Najgorzej jest tradycyjnie w mieście Puławy. Tutaj w całym roku doszło do 33 wypadków, w których zginęły 2 osoby, a 36 zostało rannych. Do wielu wypadków dochodzi również na drogach położonych na terenie gminy Puławy. W ub. roku było ich 13. Zginęły w nich 2 osoby, a 13 zostało rannych. Niebezpiecznie jest też w gm. Końskowola i Nałęczów.
Najbardziej tragicznym miejscem była w ubiegłym roku Parchatka i droga wojewódzka nr 824. To tutaj doszło aż do dwóch śmiertelnych wypadków. W czerwcu zginął pieszy, który wtargnął przed nadjeżdżający samochód. 23 grudnia podczas nieprawidłowego wyprzedzania audi zderzyło się z busem. Zginął kierowca oraz dwaj pasażerowie audi.
Dlaczego dochodzi do wypadków powodowanych przez kierujących pojazdami? Najczęściej kierowcy wymuszają pierwszeństwo przejazdu (25 wypadków), jadą za szybko (20) oraz nieprawidłowo przejeżdżają przez przejścia dla pieszych (15).
Główna ulica Puław zdecydowanie przewodzi w liczbie kolizji drogowych do których dochodzi w mieście. W ubiegłym roku było ich tu aż 93. Inne niebezpieczne drogi w mieście to ul. Piłsudskiego (61), ul. Piaskowa (54), al. Partyzantów (52) i ul. Centralna (32). Ta ostatnia przewodzi zaś pod względem wypadków. W 2014 r. było ich tu aż 5.
Pijani mają trudniej
Z policyjnych statystyk wynika, że rośnie liczba kontroli trzeźwości. W całym 2014 roku policjanci sprawdzili aż ponad 38 tys. osób. Rok wcześniej było to 21 tys. kierujących. Mimo tak dużego wzrostu kontroli, pijanych kierowców wpadło niewiele więcej niż rok wcześniej, bo 325. Najwyraźniej puławscy kierowcy coraz rzadziej siadają za kółko "na dwóch gazach”.
Nie pouczają, wlepiają mandaty
Puławscy policjanci w ubiegłym roku ukarali mandatami aż 11 373 osoby. To wzrost o 4186 mandatów. Równocześnie znacznie zmalała liczba pouczeń udzielanych kierowcom. Było ich 908, kiedy rok wcześniej w ten sposób zakończyły się policyjne interwencje w 2296 przypadkach.