Na Placu Chopina w Puławach ponad setka dzieci ustawiła się w kształt dużego puzzla - jednego z symboli autyzmu. Wcześniej brały udział w grach i zabawach, które pozwalały zobaczyć świat oczami osób dotkniętych tym zaburzeniem.
W poniedziałek Plac Chopina oraz Dom Chemika miały kolor niebieski - symbolizujący autyzm. Były niebieskie balony, ulotki, flagi oraz niebieskie ubrania uczestników Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Puławach. Poza symboliką dzieci miały okazję bliżej poznać zaburzenie, które dotyka część ich rówieśników.
- Chcemy uświadomić dzieciom, ale także ich nauczycielom, wszystkim nam, czym jest autyzm, na czym polega, z czym borykają się osoby z autyzmem. One pojawiają się w naszym codziennym życiu. Nam zależy na tym, żeby nie były marginalizowane przez swoich rówieśników. Dlatego chcemy podnosić wiedzę o autyzmie, uczyć akceptacji i właściwego postępowania - tłumaczy Renata Stefaniak, kierownik Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego w Puławach, która na co dzień pracuje z osobami niepełnosprawnymi.
W Domu Chemika dzieci miały okazję wziąć udział m.in. w zabawach sensorycznych, które symulowały zaburzenia zmysłu wzroku, smaku, zapachu i dotyku - charakterystyczne dla autystyków. Musiały dla przykładu zapiąć guziki z założonymi rękawicami, albo przejść rodzaj toru przeszkód z zawiązanymi oczami. Były również edukacyjne rebusy, zagadki oraz część plastyczna, na której uczniowie wykonywali motylki i puzzle (symbole autyzmu), zapisując na nich pozytywne cechy osób z tym zaburzeniem.
Na koniec cała grupa, ponad setka uczniów ze wszystkich miejskich szkół podstawowych, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy Jaworowej oraz Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego wyszło na Plac Chopina, ustawiając się w kształt dużego puzzla. Tytułem puławskiego happeningu było hasło "Autyzm-Różni-Równi".