Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

19 maja 2019 r.
16:06

Spór o budowę dojazdu do willi w Kazimierzu Dolnym. Właściciel: Nie miałem wyjścia

3 12 A A
Projekt willi powstał w 1934 roku. Zbudowano ją parę lat później. Była zaprojektowana jako miejsce powstawania płócien o dużych rozmiarach
Projekt willi powstał w 1934 roku. Zbudowano ją parę lat później. Była zaprojektowana jako miejsce powstawania płócien o dużych rozmiarach

Brutalną ingerencją w przyrodę nazywa jeden z radnych budowę drogi przy zabytkowej willi prof. Pruszkowskiego. - Nie miałem wyjścia, muszę mieć dojazd do budynku, żeby mogło tu dotrzeć w razie potrzeby pogotowie czy straż pożarna - tłumaczy właściciel budynku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o zabytkową willę z lat 30. ubiegłego wieku. Budynek przy ul. Zamkowej podlega ochronie konserwatorskiej.

– Zgodnie z przepisami na takim terenie ingerencja w ukształtowanie terenu jest zabroniona. Mimo to wojewódzki konserwator zabytków wydał pozwolenie na tę inwestycję – oburza się radny Janusz Kowalski. – Z formalno-prawnego punktu widzenia nie ma się więc do czego przyczepić. Chodzi jednak o niszczenie terenu o niepowtarzalnych walorach przyrodniczych i brutalną ingerencję w środowisko naturalne.

Zdaniem radnego, przy budowie drogi można było zastosować mniej inwazyjne metody. – Skierowałem już w tej sprawie pismo do wojewódzkiego konserwatora i czekam na odpowiedź – mówi Kowalski.

Pozwolenie konserwatorskie na realizację tej inwestycji zostało wydane jeszcze w 2015 roku.

- Ingerencja w ukształtowanie terenu była poważna. Jednak z informacji, które posiadam, na podstawie relacji innych osób i dokumentów, bo nie brałem wcześniej udziału w tej sprawie, wynika, że nie można było zbudować tej drogi w inny sposób niż redukując częściowo skarpę - tłumaczy Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków i dodaje, że drugą rozważaną kilka lat temu koncepcją była budowa znacznej długości muru oporowego od strony ul. Zamkowej. - Uznano wówczas, że wyglądałoby to jednak źle i zaburzałoby przestrzeń – wyjaśnia Kopciowski. - Obecnie trwa analiza rozwiązań projektowych, w kontekście ich zgodności z pracami realizacyjnymi i ustaleniami planu miejscowego. Chcę także zapoznać się ze stanowiskiem Kazimierskiego Parku Krajobrazowego i Starostwa Powiatowego.

Jak tłumaczy Kopciowski, kilka lat temu część skarpy osunęła się blokując przejazd. – Z tego co wiem, przez pewien czas z drogi nie można było korzystać, a przed podjęciem prac przejazd nie był bezpieczny - zaznacza wojewódzki konserwator i zapowiada: Po ich zakończeniu właściciel będzie zobowiązany do rekultywacji skarpy, która powinna zostać odpowiednio wzmocniona i zabezpieczona. Powinny być też nasadzenia zieleni. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie ta „rana” się zabliźni.

– Ze względu na osunięcie się starej drogi niestety nie udało się uniknąć redukcji skarpy i wycinki drzew. Nie było to nigdy moim celem, ale nie miałem wyjścia - mówi właściciel

Marcin Zaremski, właściciel zabytkowej willi po prof. Tadeuszu Pruszkowskim został nagrodzony w 2017 roku Laurem Konserwatorskim. To nagroda dla gospodarzy i właścicieli zabytków, którzy wzorowo wyremontowali historyczne obiekty.

- Włożyłem wiele wysiłku w odrestaurowanie willi, zajęło mi to 10 lat. Zależało mi, żeby budowa drogi nie zaburzyła przestrzeni wokół budynku. To nie tylko zabytek, ale dom bardzo ważny dla mojej rodziny - tłumaczy Marcin Zaremski. – Ze względu na osunięcie się starej drogi niestety nie udało się uniknąć redukcji skarpy i wycinki drzew. Nie było to nigdy moim celem, ale nie miałem wyjścia. Muszę mieć drogę dojazdową do budynku na posesji, którą będą mogły przejechać nie tylko auta osobowe, ale też w razie potrzeby np. karetka pogotowia czy straż pożarna. 

Jak tłumaczy właściciel willi, prace zakończą się po wakacjach. - Potem potrzeba będzie ok. dwóch lat, żeby teraz posadzone rośliny pokryły całą skarpę zielenią - mówi Zaremski i dodaje, że nie prowadził i nie zamierza prowadzić na terenie willi żadnej działalności komercyjnej.

Zamkowa 8

Tadeusz Pruszkowski był malarzem, pedagogiem i krytykiem artystycznym. Projekt willi powstał w 1934 roku. Zbudowano ją parę lat później. Była zaprojektowana jako miejsce powstawania płócien o dużych rozmiarach. Remont rozpoczął w 2008r. Prace obejmowały m.in. wykonanie izolacji, wzmocnienie murów, czyszczenie kamienia na elewacji i wymianę pokrycia dachu. Wymieniono również okna i drzwi, odnowiono drewniane schody, podłogi i belki stropowe

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tragiczne popołudnie. 1 śmierć, 4 rannych

Tragiczne popołudnie. 1 śmierć, 4 rannych

W Radzyniu Podlaskim 1 osoba zginęła a 3 zostały ranne, trwa akcja ratunkowa. W Dęblinie groźne potrącenie

Pociąg do wakacji. Szybciej nad morze

Pociąg do wakacji. Szybciej nad morze

Pociągi szykują się na wakacje. Rozkład jazdy wejdzie w życie 9 czerwca. Szybciej dotrzemy nad morze

 Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu
Zdjęcia
galeria

Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu

Wasza ulubiona letnia miejscówka - Przystań na dachu - jest już otwarta. Znajdziecie tam wakacyjny vibe i.... inne atrakcje. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Tak się bawi Lublin!

Bieg Solidarności (83 zdjęcia)
galeria

Bieg Solidarności (83 zdjęcia)

Około tysiąca uczestników wzięło udział w 31. Biegu Solidarności „Lubelski Lipiec 1980” na dystansie 2300 m. Meta była na stadionie lekkoatletycznym przy al. Piłsudskiego. W głównym Biegu Rodziców i Nauczycieli zwyciężył Adam Świrgoń

ul. Lubelska w Janowcu

Burze nad Lubelszczyzną. Potoki na ulicach, połamane drzewa, nawałnice

Burze nad Lubelszczyzną. Potężna ulewa w Janowcu nad Wisłą, strażacy usuwają szkody w powiatach puławskim, ryckim, opolskim i w rejonie Białej Podlaskiej

Lublinianka wiosną wygrała 10 z 14 ligowych meczów

Lublinianka pokonała rezerwy Górnika Łęczna i zapewniła sobie utrzymanie w IV lidze

Przed tygodniem było już bardzo blisko, a w sobotę wreszcie cel został osiągnięty. Lublinianka po słabej pierwszej połowie i dużo lepszej drugiej ograła u siebie Górnika II Łęczna 2:0. Dzięki temu w kolejnym sezonie na pewno zagra w IV lidze.

Wojciech Kamiński od piątku jest nowym trenerem koszykarzy z Lublina

Nowy trener Polskiego Cukru Start Lublin

W piątek poznaliśmy nazwisko następcy Artura Gronka. W sezonie 24/25 Polski Cukier Start Lublin poprowadzi Wojciech Kamiński, ostatnio szkoleniowiec Legii Warszawa.

Rowerowa stolica Polski. Miasto nie chce oddać pucharu
Zdjęcia
galeria

Rowerowa stolica Polski. Miasto nie chce oddać pucharu

Ambicje są duże, bo mieszkańcy pokochali ten sport i chcą utrzymać puchar Rowerowej Stolicy Polski trzeci rok z rzędu. Rywalizacja ruszyła w sobotę.

Darmowe wycieczki szkolne. Koszty pokryje minister

Darmowe wycieczki szkolne. Koszty pokryje minister

Minister Edukacji ogłosił nowy program dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczniowie będą mogli wyjechać na 5-dniową wycieczkę szkolną, a ministerstwo pokryje 100 procent jej kosztów

VI Marsz Równości w Lublinie (109 zdjęć) - „Jesteśmy u siebie”.
Foto
galeria
film

VI Marsz Równości w Lublinie (109 zdjęć) - „Jesteśmy u siebie”.

Kolejny raz, ulicami miasta przeszła kolorowa parada. Pod hasłem „Miłość, a nie wojna” uczestnicy maszerowali m.in. w imię tolerancji, równości, wolności i pokoju na świecie.

Noc Kultury 2023
WYDARZENIE
1 czerwca 2024, 19:00
galeria

Noc Kultury 2024 już dzisiaj: To będzie noc pełna niespodzianek

Najbardziej ekscytujący i magiczny festiwal w Polsce już dzisiaj. Noc Kultury 2024 już od dzisiejszego wieczora, przez kilka godzin. Będą spektakle, spacery, film, warsztaty, instalacje artystyczne oraz koncerty. Podpowiadamy, na co warto się wybrać

Noc pod znakiem reggae
foto
galeria

Noc pod znakiem reggae

Reggae Night to jedna z popularniejszych imprez w El Cubano. Ciesząca się niesłabnącą popularnością. Tego wieczoru była okazja pokręcić bioderkami. Co działo się na parkiecie? Tego dowiecie się oglądając naszą fotogalerię.

Piłkarze Motoru i Arki w niedzielę raczej nie będą musieli martwić się o poziom sędziowania

Motor w niedzielę zagra z Arką Gdynia. Sędzia z najwyższej półki

W piątek dowiedzieliśmy się, kto będzie prowadził finałowy mecz barażowy o awans do PKO BP Ekstraklasy. Motor Lublin zmierzy się w niedzielę na wyjeździe z Arką Gdynia. Sędzią głównym spotkania będzie doskonale znany kibicom nie tylko w Polsce Szymon Marciniak.

Zwycięzcy Olimpiady otrzymali nagrody

Miejsca na studiach mają już zapewnione

Wygrali indeksy na Politechnikę Lubelską. Chodzi o osiemnastu zwycięzców ogólnopolskiego etapu Olimpiady Zawodowej "Rok przed dyplomem” skierowanej do uczniów techników.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!