Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

22 kwietnia 2019 r.
16:16

W tym miejscu jest pochowanych 350 osób. Walczą o pamięć o zamordowanych

W pobliżu Klementowic w powiecie puławskim, na jednym z pól znajduje się grób, w którym pochowano ciała około 350 mężczyzn, polskich obywateli pochodzenia żydowskiego
W pobliżu Klementowic w powiecie puławskim, na jednym z pól znajduje się grób, w którym pochowano ciała około 350 mężczyzn, polskich obywateli pochodzenia żydowskiego (fot. https://pomagam.pl/klementowice)

Władze gminy wykupiły działkę, na której znajduje się zbiorowa mogiła żydowskich ofiar wojny. Samorząd chce uporządkować to miejsce, by stworzyć godne miejsce pochówku. Inicjatywę wsparły dziesiątki darczyńców z internetowej zbiórki, którą zorganizowały Joanna Świderska i Monika Komsta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W pobliżu Klementowic w powiecie puławskim, na jednym z pól znajduje się grób, w którym pochowano ciała około 350 mężczyzn, polskich obywateli pochodzenia żydowskiego. Jak pisze Joanna Świderska z lubelskiego UMCS, która powoli odsłania tę zapomnianą historię, mężczyźni zostali przywiezieni koleją prosto z warszawskiego getta. Najpierw byli przetrzymywani przez Niemców na terenie miejscowego Zespołu Szkół Rolniczych, a po kilku dniach większość z nich stracono. Żydów niemieccy okupanci wraz ze wspierającymi ich Ukraińcami pognali wzdłuż torów, a następnie rozstrzelali. Ich ciała zakopano na polu, w zbiorowej mogile.

Po wojnie, miejsce to trafiło do rejestru grobów wojennych, ale ziemia pozostała w rękach prywatnych. Jej właściciele uprawiali na niej porzeczki. O mogile jednak nie zapomniano. W ostatnich latach na miejscu zamontowano macewę, a przy drodze tablicę w trzech językach. Poprzednie władze gminy, działkę próbowały odkupić, ale bez powodzenia. Przełom nastąpił w tym roku, gdy za negocjację zabrał się obecny wójt Kurowa wspierany przez Joannę Świderską i Monikę Komstę.

– Działka należy już do nas. Zapłaciliśmy za nią 10 tys. zł, a kolejne kilka tysięcy to koszty związane z opłaceniem notariusza i scaleniem gruntów – informuje Arkadiusz Małecki, wójt gminy Kurów. Chodzi o to, że mogiła znajduje się na dwóch działkach, obie należą już do gminy, ale władze chcą tę sprawę administracyjnie uporządkować.

Żeby wspomóc kurowski samorząd, inicjatorki upamiętnienia miejsca, w którym życie straciło ok. 350 osób, zorganizowały zbiórkę w internecie. Na apel Joanny Świderskiej, do połowy kwietnia odpowiedziało blisko 40 osób, a łączna suma wpłat przekroczyła 5 tys. złotych. Pieniądze trafiły już na konto gminy. Wsparcie zaoferowały także inne osoby, które przekazywały darowizny bezpośrednio na konto urzędu. Inicjatywa spotkała się również z poparciem części radnych. Jeden z nich, Jan Woźniak, zaoferował przekazanie swojej diety.

Co stanie się z kawałkiem pola, na którym znajduje się zbiorowy grób? – Gdy uzyskamy stosowne pozwolenia, w tym od Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, z pomocą wolontariuszy będziemy chcieli zająć się tym miejscem, żeby godnie upamiętnić ofiary. Należy przede wszystkim zlikwidować rosnące tam obecnie krzaki porzeczek – tłumaczy wójt Małecki. – Myślę, że na grobie, zgodnie z żydowską tradycją, położyć można byłoby kamienie, a cały teren ogrodzić – dodaje Joanna Świderska, która oferują swoją pomoc w tego rodzaju pracach. Gdy wszystko będzie gotowe, w ciągu najbliższych miesięcy, inicjatorzy upamiętnienia ofiar chcieliby zorganizować ponadto uroczystość „nowego otwarcia” miejsca pamięci.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pojedynkowali się u Snajpera
galeria

Pojedynkowali się u Snajpera

W niedzielę, 9 lutego, odbyły się zawody strzeleckie zorganizowane przez lubelskiego "Snajpera" dla członków klubów strzeleckich oraz osób indywidualnych posiadających licencje lub patenty strzeleckie. Tym razem rywalizowano pod hasłem „pojedynki strzeleckie”.

Błyskawiczna akcja policyjnych wywiadowców

Błyskawiczna akcja policyjnych wywiadowców

Policyjni wywiadowcy. Desperat chciał skoczyć z wiadukty w ciągu al. Tysiąclecia w Lublinie. Po błyskawicznej akcji wywiadowców mieszkaniec Lublina trafił pod opiekę medyków.

Ze swojego życia wykreśliłem słowa: wczoraj, na co nie mam wpływu, słowo „jutro” bo może nie nadejść. Ważne jest tu i teraz – mówi Adam Natanek
MAGAZYN

Generalnie miałem po prostu szczęście

Muszę powiedzieć, i to mówię bez żadnej kokieterii, jeśli jestem człowiekiem spełnionym w każdym wymiarze: prywatnym, ludzkim, człowieczym i zawodowym, to zawdzięczam to w znakomitym procencie mojej Danusi – wywiad z Adamem Natankiem, dyrygentem i byłym wieloletnim dyrektorem Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie.

Kelian Janikowski z kolegami z Azotów Puławy awansował do Final 4 ORLEN Pucharu Polski

Azoty Puławy w Final 4 Orlen Pucharu Polski

W ćwierćfinale Orlen Pucharu Polski Azoty Puławy pokonał Śląsk Wrocław 29:21 i awansowały do Final 4 tych rozgrywek.

Skoki narciarskie. Polak kolejny raz w czołowej dziesiątce zawodów Pucharu Świata

Skoki narciarskie. Polak kolejny raz w czołowej dziesiątce zawodów Pucharu Świata

Po niezbyt udanych sobotnich zawodach w niedzielę Biało-Czerwoni spisali się w Lake Placid zdecydowanie lepiej. Awans do drugiej serii wywalczył komplet Polaków, a najlepiej, kolejny już raz w tym sezonie, spisał się Paweł Wąsek

Tężnie solankowe stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Ta na zdjęciu znajduje się w Wojsławicach. Zamojska ma być większa

Sporo chętnych do budowy tężni. Solankowe inhalacje przy parku

Cztery firmy zgłosiły się do przetargu na budowę tężni solankowej w Zamościu. Na razie nie wiadomo, której z nich miasto zleci realizację zadania z budżetu obywatelskiego.

Sesja Rady Gminy Jabłonna z udziałem rodziców

Zlikwidują szkołę w Skrzynicach. 9 radnych nie dało szansy placówce

Rodzice nie zgadzają się na likwidację szkoły w Skrzynicach. Radni mimo to zagłosowali za wygaszeniem szkoły w gminie Jabłonna. Los 83 dzieci jest przesądzony.

Wielki problem z płucami w Lubelskiem. U 15 proc. stwierdzono zmiany

Wielki problem z płucami w Lubelskiem. U 15 proc. stwierdzono zmiany

U 15 proc. uczestników badania przesiewowego wykryto podejrzane zmiany w płucach wymagające dalszej kontroli. Dotychczas raka płuca potwierdzono u ośmiu osób – wynika z badań przeprowadzonych na Lubelszczyźnie za pomocą mobilnego tomografu. Przebadano 2,6 tys. pacjentów z mniejszych miejscowości.

Witryna Karczmy Słupskiej zawsze przyciągała smakołykami
Kulinarnym szlakiem Lublina

Karczma Słupska miałaby dziś 50 lat

Była jedną z ulubionych przez studentów restauracji. Z kuchnią słupską miała niewiele do czynienia, ale można tu było smacznie i stosunkowo tanio zjeść. „Karczma Słupska” obchodziłaby w tym roku swoje 50. urodziny. Gdyby istniała.

Motor przegrał z Koroną po kontrowersyjnym rzucie karnym
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria

Motor przegrał z Koroną po kontrowersyjnym rzucie karnym

Koniec dobrej passy Motoru. Po sześciu meczach bez porażki piłkarze Mateusza Stolarskiego musieli uznać wyższość rywali. W niedzielę przegrali w Kielcach z tamtejszą Koroną 0:1. Jedyny gol padł po kontrowersyjnym rzucie karnym. Raz, że goście mieli pretensje o podyktowanie jedenastki, a dwa o to, jak została ona wykonana.

Radni miasteczka są przeciwko tym planom. "Zostawcie nam pocztę"

Radni miasteczka są przeciwko tym planom. "Zostawcie nam pocztę"

To nikomu nie wyjdzie na dobre. Przyniesie tylko straty - z takiego założenia wyszli radni Tyszowiec (powiat tomaszowski) i na ostatniej sesji przyjęli stanowisko, w którym sprzeciwili się planom zmiany zasad funkcjonowania placówki Poczty Polskiej w miasteczku.

W parku handlowym na ul. Legionów otwarty zostanie nowy sklep

Kolejny sklep niemieckiej sieci w Lubelskiem. Otwarcie za kilka dni

Po Lublinie, Świdniku i Puławach przyjdzie czas na kolejne miasto, w którym powstaje sklep niemieckiej sieci Handlowej. Woolworth otworzy swój lokal w Zamościu.

Taki widok uwiecznili strażacy

Akcja na zalewie Czajka. "Siedem łabędzi przymarzło"

Nietypową akcję mieli dzisiaj rano do przeprowadzenia strażacy. Wezwano ich nad zalew w jednej z wiosek w gminie Kraśniczyn, by uwolnili uwięzione przez lód ptaki.

Do pożaru drewnianego domu w Szewni Dolnej doszło dzisiaj nad ranem

Czujka uratowała ludzi. To już drugi raz w tym tygodniu

Głośny sygnał wybudził domowników ze snu. Dzięki temu zdołali w porę uciec z domu, w którym wybuchł pożar. To już drugi taki przypadek w tym tygodniu w powiecie zamojskim.

Tragiczny pożar. Starsza go nie przeżyła

Tragiczny pożar. Starsza go nie przeżyła

Mimo podjętej reanimacji nie udało się uratować życia 87-letniej kobiety ze wsi Jarczew w powiecie łukowskim. W sobotę w jej domu wybuchł pożar.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium