Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Restauracje

Magdalena Szewczyk z tatą Sylwestrem

Wigilijne przepisy w wyjątkowej książce. Studentka z Lublina zbiera na rehabilitację taty

Studentka z Lublina w nietypowy sposób zbiera pieniądze na rehabilitację taty. Oferuje... książkę kucharską, którą stworzyła przy pomocy znajomych z roku. W e-booku znajdziemy dania od wigilijnej kapusty z ciecierzycą i grzybami przez zimowy gulasz z warzyw korzennych po ciasteczka owsiano-jabłkowe i napoje.

Kupuję śledzie z wiaderka, chcę wiedzieć, jak śledzie wyglądają. Wybieram śledzie niebieskie, lśniące, grube – mówi Eugeniusz Mientkiewicz, znawca serów zagrodowych i bałtyckich śledzi

Jak wybrać najlepsze śledzie. Przepisy na święta

Na wigilijnym stole powinny znaleźć się 3 rodzaje śledzi. Śledzie ozdobią także świąteczny stół. Podpowiadamy jak kupować i jak przyrządzić smaczne śledzie. A swoje ulubione receptury zdradza nam Eugeniusz Mientkiewicz, współtwórca „Nocy śledziożerców”, który wraz z Andrzejem Szylarem przygotował książkę „Śledzie bałtyckie naturalnie”.

Torcik karmelowy Royal z chrupką i bezą migdałową to ulubione ciasto klientów Eweliny Księżopolskiej-Białek.

Słona cena słodkich świąt. Ile trzeba zapłacić za ciasta w lubelskich cukierniach?

Albo droższe albo mniejsze – to dylemat, przed którym stają przed świętami cukiernicy. Zmiany wymusza wzrost cen składników i kosztów przygotowania ciast. Ceny za słodkości mogą przyprawić o ból głowy ale klienci nie rezygnują. Bo święta są tylko raz w roku i dlatego, że mimo trudności, cukiernicy nie rezygnują z utrzymywania jakości.

Szykujemy wędliny na świąteczny stół. Najlepsze przepisy

Szykujemy wędliny na świąteczny stół. Najlepsze przepisy

Najlepiej zrobić zawczasu. Wielką inspiracją mogą tu być staropolskie przepisy na wędzonki, gdyż sposób marynowania mięsa był zaskakujący. Jakby nie patrzeć, żeby zdążyć z aromatycznym boczkiem, kruchym schabem czy świąteczną szynką, trzeba już zabrać się dno dzieła.

Niedzielny obiad. Zimowa rybna i żurek w innej odsłonie. Przepisy kulinarne
Magazyn

Niedzielny obiad. Zimowa rybna i żurek w innej odsłonie. Przepisy kulinarne

Są smaczne, zdrowe i bardzo energetyczne. Jaką zupę ugotować grudniu? Taką, żeby często gęsto starczyła za cały obiad. Zimowe zupy to potrafią.

Drogo jak za barszcz z uszkami. Sprawdzamy ceny świątecznych dań w Lublinie

Drogo jak za barszcz z uszkami. Sprawdzamy ceny świątecznych dań w Lublinie

To będą kolejne drogie święta. Restauratorzy podali właśnie ceny wigilijnego cateringu i przekonują, że część podwyżek wzięli na siebie. Tłumaczą, że klienci sami by tego nie udźwignęli.

Pomysł na niedzielny obiad. Może zupa cebulowa? Przepisy kulinarne

Pomysł na niedzielny obiad. Może zupa cebulowa? Przepisy kulinarne

Dwie słynne zupy cebulowe, chleb Kopernika, cebularze i ciastka cebulowe są tematem dzisiejszego odcinka naszej kulinarnej mapy. Dla smakoszy dorzucimy jeszcze soczysty rumsztyk skryty pod warstwą przesmażonej cebuli i cebularz z wędzonym śledziem.

Wygląda jak miniaturowa kapusta. Jak najlepiej przyrządzić brukselkę? [przepisy]
kuchnia

Wygląda jak miniaturowa kapusta. Jak najlepiej przyrządzić brukselkę? [przepisy]

To ulubiony przysmak Jeana Bosa, wybitnego szefa kuchni, który serwował brukselkę na królewski stół w Belgii. Zapytaliśmy Jeana, jak najlepiej przyrządzić brukselkę?

Sylwester Lis, szef kuchni Atmosfera Caffe we Włodawie przyrządza dania z gęsi według receptur zawartych w książce kucharskiej hrabiów na Włodawie i Różance

Gęsina na św. Marcina w trzech restauracjach w Lublinie. Najlepsze przepisy na gęś

Od 11 do 27 listopada w restauracjach całej Polski trwać będzie trzynasta edycja akcji „Gęsina na św. Marcina”. Jacek Szklarek, szef Slow Food Polska zaprosił w tym roku blisko 100 restauracji, w tym trzy z Lublina: Niepospolitą, Perłową Pijalnię Piwa i Tinto, a w Majątku Rutka w Puchaczowie odbędzie się tematyczny festyn kulinarny.

Wszystko zależeć będzie od zainteresowania, ale teraz mamy takie czasy, że trzeba szukać alternatywnych sposobów na dotarcie do klienta - mówi Rafał Żukowski

Zamknął znany lokal, spłacił długi i wraca z nowym pomysłem. "Na zwykłą gastronomię nie ma teraz miejsca"

Moja gastronomia to nie będzie zwykły lokal. Na to nie ma teraz miejsca – rozmowa z Rafałem Żukowskim, współwłaścicielem reaktywowanego ZapiexxXu.

Barszcz z jabłek i nie tylko to. Podajemy przepisy

Barszcz z jabłek i nie tylko to. Podajemy przepisy

Barszcz z kwaśnych jabłek czy jabłczanka? Śledzie z jabłkami czy sałatka z buraków i jabłek? Kaczka, kiełbaski czy wątróbka z jabłkami? A może odwrócona szarlotka, którą przyrządza Małgorzata Kalicińska?

Smaczne dania z rybą. Po królewsku, po nałęczowsku i po gorajsku [przepisy]
Kulinarna Mapa Lubelszczyzny

Smaczne dania z rybą. Po królewsku, po nałęczowsku i po gorajsku [przepisy]

Najlepszy wybór to ryby z polskich stawów. Tym bardziej, że po nasze, lubelskie ryby przyjeżdżają właściciele warszawskich restauracji. A w książce kucharskiej hrabiów na Włodawie i Różance znajdują się fantazyjne receptury na ryby słodkowodne. Oto sprawdzone przepisy na smaczne dania z rybą w roli głównej.

Rosół
kuchnia

Jak ugotować dobry rosół a jak zupę rumianą? [przepisy]

Na jesienny chłód najlepszy jest prawdziwy rosół. Rosół może być na wiejskiej kurze, na żeberkach, na baraninie, na rybie, na samych warzywach. Stąd już blisko do słynnej zupy rumianej. Rosół można podać z makaronem, z ziemniakami, z kołdunami a nawet z pielmieni.

Cepeliny

Ziemniaczany ranking. Zimnioki z kwoskiem z lubosek, babka ziemniaczana… [przepisy]

Najbardziej niezwykłą potrawę z ziemniaków jadłem w podkrakowskiej Lanckoronie. Zimnioki z kwoskiem z lubosek były tak dobre, że od tamtego czasu odgrzewam ziemniaki na smażonej śmietanie. Numer dwa w ziemniaczanym rankingu to poleska babka ziemniaczana, na trzecim miejscu znajduje się polski parmezan z ziemniaków

Kamila Jarosz i Julia Masierak z Technikum Lider w Lublinie wygrały prestiżowy konkurs kulinarny Czas na rybę „Junior” na Zamku Książęcym w Niemodlinie
kuchnia

Czas na rybę. Karp z pieca a może pstrągi z rozmarynem i bazylią [przepisy kulinarne]

Kamila Jarosz i Julia Masierak z Technikum Lider w Lublinie zwyciężyły w V edycji konkursu „Czas na rybę Junior”, który odbył się na Zamku Książęcym w Niemodlinie. Jurorów zachwycił karp panierowany z serem Bursztyn, orzechami nerkowca, puree z topinamburu i kalafiora. A my mamy dla was przepis na zwycięskie danie, do którego dorzucamy kilka sprawdzonych przepisów na smaczną rybę.

My mamy jesienny kociołek. Inni zajadają się coddle, czulentem i hutspotem. Przepisy kulinarne
magazyn

My mamy jesienny kociołek. Inni zajadają się coddle, czulentem i hutspotem. Przepisy kulinarne

Wystarczy trochę jesiennych warzyw, odrobina mięsa, zioła i dobra oliwa, by przyrządzić aromatyczne danie dla całej rodziny. Co wrzucić do kociołka? Oto przegląd najciekawszych dań jednogarnkowych z Polski i Europy.

Kuchnia z całego świata - Food Truck Festivals w Lublinie
7 października 2022, 15:00

Kuchnia z całego świata - Food Truck Festivals w Lublinie

Churrosy, pierożki Dim Sum czy belgijskie frytki - to zaledwie część z popularnych potraw różnych zakątków świata, których będzie można skosztować podczas Food Truck Festivals w Lublinie. Kulinarne święto odbędzie się w weekend, 7-9 października na Arenie Lublin (ul. Stadionowa 1).

Garnek z pierogami: chachłackie, kozackie, olenderskie i kryzysowe [przepisy]
kuchnia

Garnek z pierogami: chachłackie, kozackie, olenderskie i kryzysowe [przepisy]

Są najbardziej rozpoznawalnym symbolem polskiej kuchni na świecie. Przepisy na pierogi pojawiają się wielokrotnie w książce kucharskiej hrabiów na Włodawie i Różance, znajdziemy je „Compendium ferculorum” Stanisława Czernieckiego. Zajrzyjmy zatem najpierw do staropolskich przepisów i do receptur regionalnych z naszego województwa.

Co 10. badanego zniechęca bałagan w kuchni, który towarzyszy robieniu przetworów.

Lubelskie słoiki. Teraz z takiego określenia możemy być dumni

W tym roku prawie dwie trzecie Polaków zamierza zrobić przetwory na zimę. Najchętniej przetwory przyrządzają gospodarstwa domowe z... naszego województwa! Co ciekawe skłonność do robienia domowych zapasów w słoikach systematycznie rośnie.

Jan Babczyszyn z Polskiej Akademii Smaku jest przewodniczącym kapituły, która oceni nalewki na 32 turnieju w restauracji Niepospolita

Znajdą najlepszą nalewkę w Polsce. Wybiorą ją już w sobotę

W sobotę, 10 września, odbędzie się w Lublinie 32. Ogólnopolski Turniej Nalewek. Wśród sędziów jest Hieronim Błażejak, najwybitniejszy dziś znawca tematu w Polsce.

Od lewej: Kinga Achruk, Jan Kuroń, Sofia Ennaoui i Roman Szymański
Magazyn

Sport, tradycja i jedzenie. Co na Europejskim Festiwalu Smaku w Lublinie ugotują znani i lubiani?

Co ugotuje na Europejskim Festiwalu Smaku koszykarz Roman Szymański, a co lekkoatletka Sofia Ennaoui? Czym zachwyci smakoszy Jasiek Kuroń, co przyrządzi Kinga Achruk, ikona polskiej piłki ręcznej?

Zdjęcie ilustracyjne

Kotlet z ogródka - czy roślinne „mięso” jest zdrowe?

Burgery, mielone kotlety, nawet kurczaki czy krewetki – te i inne przysmaki robi się już dzisiaj z roślin i na świecie stają się one coraz popularniejsze. Jak pokazują badania, takie frykasy mają wiele zalet i to nie tylko smakowych, choć warto sprawdzać ich skład.

Czosnkowa ze szpinakiem, polewka z soczewicy na piwie... Zupy bez mięsa [przepisy]
kuchnia

Czosnkowa ze szpinakiem, polewka z soczewicy na piwie... Zupy bez mięsa [przepisy]

Nadchodzi jesień, najpiękniejsza pora roku i najsmaczniejszy czas w kuchni. To czas, kiedy udają się najlepsze zupy. Warzywa są tak pełne smaku, że nie potrzeba mięsa. Oto nasze propozycje.

Kiszony dereń według staropolskiej receptury smakuje jak najlepsze oliwki
magazyn

Przetwory na zimę. Jabłka marynowane, dereń kiszony czy buraki na zakwas [przepisy]

Sztuka przygotowywania przetworów na zimę pamięta kuchnię staropolską. Razem z prof. Jarosławem Dumanowskim wybraliśmy przepisy pamiętające siedemnasty wiek, do których dokładamy sprawdzone przepisy regionalne.

Czy Czarcia Łapa wróci na Stare Miasto? Co z pomysłem Janusza Palikota?

Czy Czarcia Łapa wróci na Stare Miasto? Co z pomysłem Janusza Palikota?

Legendarna staromiejska restauracja miała zostać otwarta już dawno. Tymczasem Czarcia Łapa nadal nie nabrała kształtu, jaki nakreślił Janusz Palikot.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium