Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

16 lipca 2023 r.
16:45

Ziemię okrążyli 25 razy. Mieszkańcy tego miasta pedałują najwięcej w Polsce

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Bialscy rowerzyści byli najlepsi
Bialscy rowerzyści byli najlepsi (fot. UM Biała Podlaska)

Rower – z pewnością to słowo najczęściej padało z ust mieszkańców Białej Podlaskiej w czerwcu. Bo to w tym miesiącu rowerzyści pokonali w sumie milion kilometrów. I już drugi rok z rzędu puchar Rowerowej Stolicy Polski trafił właśnie w bialskie ręce.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dystans robi wrażenie, a jeszcze bardziej to porównanie: mieszkańcy 25 razy okrążyli Ziemię. To, że czerwiec był miesiącem takiej rywalizacji, łatwo było dostrzec na ścieżkach rowerowych. Kilometry kręcili młodsi i starsi, nauczyciele, urzędnicy, policjanci czy pracownicy socjalni.

Były rajdy po mieście i dłuższe wycieczki, m.in. do Muzeum J.I. Kraszewskiego w Romanowie. Do akcji włączyło się ponad pięć tysięcy mieszkańców.

Nie mają sobie równych

W dalekich dystansach nie ma sobie równych Urszula Awerczuk.

– W tym roku mój wynik to 6368 kilometrów. Tak, to prawda – śmieje się pani Urszula, która jest najlepsza w Białej Podlaskiej. – Cieszę się, że pomimo niesprzyjającej aury udało mi się pobić ubiegłoroczny rekord.

Pani Urszula jest już na emeryturze, a jazda na rowerze to jej pasja.

– Średnio robiłam ok. 200 kilometrów dziennie, a w pierwszy dzień rywalizacji ponad 300 – wylicza. Czasami musiała wstawać o świcie, a do domu wracała, gdy już było ciemno. Ale nie żałuje.

Takich jak ona, którzy życia bez roweru sobie nie wyobrażają jest w mieście więcej.

– Ja od wielu lat pedałuję razem z grupą TKKF Krzna. Mamy swoje rajdy we wtorki, czwartki i niedziele – opowiada Halina Kiryła, która w tegorocznej rywalizacji pokonała ok. 2 tys. km. – Określam siebie jako średniozaawansowaną rowerzystkę. Jeżdżę do pracy rowerem, a wracam zwykle okrężną drogą – tłumaczy. Rower to już styl życia. – To nie tylko siedzi w nogach, ale przede wszystkim w głowie. Co zrobić, że chce się nawet jak pada deszcz. Wystarczy odpowiednio się ubrać! – przekonuje.

Nie tylko językiem po asfalcie

Przejażdżki z zaprzyjaźnioną grupą to nie tylko nabijanie kilometrów.

– To jest towarzyska integracja, miłe spędzenie czasu. Ja to zawsze podkreślam, że nie tylko językiem po asfalcie, ale trzeba coś zobaczyć, porozmawiać, rozpalić ognisko, zjeść kiełbaskę. Cel też jest ważny – zaznacza pani Halina. Ostatnio była z innymi rowerzystami na Jarmarku Sapieżyńskim w Kodniu.

Na liczniku wybiło w sumie ok. 100 kilometrów.

– Wybieramy takie wydarzenia, żeby było ciekawie. Ale często to również krajoznawcze wycieczki do rezerwatów na przykład Jata pod Łukowem, miejsc pamięci czy kultu religijnego jak Pratulin. Przy okazji możemy dowiedzieć się czegoś ciekawego o regionie, a niekiedy wchodzimy do lasu i zbieramy grzyby albo jagody – dodaje pani Halina.

W Białej Podlaskiej miłośnicy jednośladów mają już do dyspozycji ponad 40 kilometrów tras.

– Nad doliną Krzny jest przepięknie – przyznaje pani Halina. Cieszy się, gdy widzi już całe rodziny na rowerach. – Również do naszej grupy dołączają coraz młodsze osoby, nie tylko seniorzy.

Demokratyczny wynalazek

Jan Staniszewski rowerowy czerwiec zakończył z wynikiem 1800 kilometrów na dwóch kółkach.

– Nie zamierzam zwalniać tempa, Rywalizacja była zabawą i okazją do spotkań ze znajomymi – przyznaje. Bialczanin również do pracy dojeżdża rowerem. – A w czerwcu codziennie jeszcze kręciłem w ramach rajdów z innymi grupami lub solo – opowiada. Kolejna w tym roku wygrana naprawa go dumą. – Jesteśmy mistrzami i trzeba to podkreślać – nie ma wątpliwości pan Jan.

Pomysłodawcą tej sportowej rywalizacji jest Bydgoszcz.

– W zamyśle nasza akcja miała być połączeniem rywalizacji z rekreację i część uczestników tak do tego podeszła. Część jednak potraktowała to bardzo profesjonalnie – zauważa Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. – Tak naprawdę każdy jest zwycięzcą. Działamy na rzecz wspólnego spędzania czasu, zdrowego trybu życia. Cieszę się, że nasze grono co roku rośnie.

W tegorocznej, czwartej już rywalizacji, brały udział 62 miasta prezydenckie i 90 gmin z całej Polski. Zasady są proste: rowerzyści pobierają stworzoną na potrzeby akcji darmową aplikację „Aktywne Miasta”, która rejestruje trasy i ich długości. Każdy uczestnik zabawy decyduje, dla którego miasta „kręci kilometry”.

– Rower jest najbardziej demokratycznym wynalazkiem, bo jeżdżą i najmłodsi, i najstarsi, i kobiety, i mężczyźni, wszyscy bez względu na kolor skóry, na sympatie polityczne, na przekonania. Po prostu jesteśmy „rowerowymi” braćmi i siostrami lubiącymi wspólnie spędzać czas w miejskiej przestrzeni. Tylko w ciągu miesiąca odbyły się dziesiątki „rowerowych” wydarzeń, a na nich setki uśmiechniętych twarzy – dodaje z kolei Michał Litwiniuk, prezydent Białej Podlaskiej.

Na drugim miejscu w tej sportowej rywalizacji uplasowały się Puławy z wynikiem 570.818,29 km a na trzecim Gniezno, gdzie cykliści pokonali 539.782,46 km.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

Patobasket pokonał Matematykę w pierwszym meczu finałowym

W niedzielne popołudnie w hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie talentu było aż ponadto. Wielomiesięczne rozgrywki wreszcie dobiegają do końca, a w finałowej serii spotkały się dwa zespoły, które są złożone z zawodników o bardzo dużych nazwiskach. I tak chociażby w Matematyce mamy Grzegorza Klareckiego, który ma przeszłość w Anwilu Włocławek. W Patobaskecie jest natomiast Wojciech Matysek, który nawet zaliczył występ na najwyższym poziomie rozgrywkowym

Targi pracy Electric Day: Praca  nie tylko dla elektryka

Targi pracy Electric Day: Praca nie tylko dla elektryka

Wydarzenie dla studentów i absolwentów, którzy szukają staży, praktyk i pracy w sektorach związanych z energetyką czy odnawialnymi źródłami energii.

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem
zdjęcia
galeria

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem

Silna pozycja w Unii Europejskiej i dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi mają pomóc w umacnianiu bezpieczeństwa Polski - przekonywał Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej na wiecu wyborczym.

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii, przewidujący opóźnienie o trzy miesiące wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Co to oznacza?

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)
polityka

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)

W poniedziałkowy wieczór własną debatę z kandydatami na urząd prezydenta RP zorganizowała prawicowa telewizja informacyjna Republika. Zaproszenia nie przyjął lider sondaży, kandydat Platformy Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski.

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej
25 kwietnia 2025, 19:00

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej

W piątek (25 kwietnia) w lubelskiej Filharmonii odbędzie się koncert jakiego jeszcze w tym miejscu nie było. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej wystąpi tego wieczoru wspólnie z zespołem NeoKlez, uważanym za jeden z czołowych zespołów nurtu world music w Polsce.

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Czworonożni funkcjonariusze szkolili się w wykrywaniu zapachów materiałów wybuchowych. Pomagał im Tajga; nowy „nabytek” i partner lubelskich kontrterrorystów.

Chiński producent zapewnia, że na jednym ładowaniu pojazd przejedzie ponad 500 km

Kupują nowe autobusy. Będą chińskie i elektryczne

Sześć nowych autobusów o napędzie elektrycznym na początku przyszłego roku trafi na puławskie ulice. Umowa z ich dystrybutorem na polskim rynku, firmą EV Motors, własnie została podpisana. Wartość kontraktu to prawie 20 milionów złotych.

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku
ZDJĘCIA
galeria

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku

Historia obozu koncentracyjnego na Majdanku jest tragiczna i trudna. Dzis poznawali ją uczniowie ZS nr 5 w Lublinie.

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

15 stanowisk komputerowych, zaprojektowanych z myślą o realizacji zajęć z różnych obszarów informatyki: od grafiki komputerowej i projektowania 3D, po bezpieczeństwo systemów i sztuczną inteligencję. Laboratorium Informatyki w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie już działa.

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy
ŚWIĄTECZNY ROZKŁAD JAZDY

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy

Powiększone składy będą w okresie świątecznym kursować między innymi do Lublina, Zamościa czy Bełżca.

XIII Gala Konkursu „Szkoła Innowacji” w Lubelskiej Akademii WSEI

Lubelska Akademia WSEI nagrodziła innowacyjne szkoły

Szkoła Innowacji to konkurs dla szkół z województwa lubelskiego, które przygotowują wartościowe oferty kształcenia, inwestują we współpracę międzynarodową i realizują programy europejskie.

Donald Tusk na otwarciu wiosennej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei "Przyszłość pracy, praca przyszłości"

Tusk: czas na repolonizację gospodarki, rynku i kapitału

Kończy się era naiwnej globalizacji – oświadczył premier Donald Tusk i poinformował, że 53 mld zł z realizowanej już inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce musi trafić bezpośrednio do polskich firm.

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium
ZDJĘCIA
galeria

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium

Upór i dążenie do celu ma znaczenie. Przekonali się o tym mieszkańcy dzielnicy Sławinek, którzy od 5 lat próbowali stworzyć tężnię solankową. I w końcu się udało.

Taki był wynik głosowania nad uchwałą uchylającą tę sprzed dwóch tygodni

Rada uchyla własną uchwałę. Chodzi o nielegalnych migrantów

Raz, że w treści wykroczyli poza swoje uprawnienia. Dwa, że narazili przy okazji miasto na utratę już pozyskanych i szans na kolejne unijne pieniądze. Radni Zamościa na nadzwyczajnej sesji we wtorek uchylili uchwałę przyjętą ledwie dwa tygodnie wcześniej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium