Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ryki

3 lipca 2024 r.
18:07

Instruktor z podniebnego biura. "W powietrzu cały czas musisz być czujny"

0 0 A A
Pilot mjr Adrian Chudziński przy samolocie odrzutowym M-346, jeden z instuktorów. W Dęblinie za sterami takich maszyn siadają podchorąży piątego roku "Szkoły Orląt"
Pilot mjr Adrian Chudziński przy samolocie odrzutowym M-346, jeden z instuktorów. W Dęblinie za sterami takich maszyn siadają podchorąży piątego roku "Szkoły Orląt" (fot. 4 SLSz)

Rozmawiamy z majorem Adrianem "Chudym" Chudzińskim, pilotem instruktorem samolotu odrzutowego "Bielik" w dęblińskiej Szkole Orląt, który współtworzy zespół akrobacyjny M-346 Demo Team.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

RS: Latał pan zarówno na TS-11, jak i na M-346. Jakie są największe różnice w pilotażu obydwu tych maszyn. Co odczuwa pilot po takiej przesiadce?

ACh: Bardzo trudno jest porównać te dwie maszyny, ponieważ są to totalnie inne konstrukcje. Iskra wymagała od pilota dużo większej atencji tzn. trzeba było dużo bardziej skupiać się na parametrach lotu, zwracać uwagę na ograniczenia eksploatacyjne. M-346 natomiast jest samolotem, który jakby zrzuca z pilota część pracy związanej z pilotowaniem (system fly by wire, system carefree, który zapobiega przed przekraczaniem większości ograniczeń espoloatacyjnych) i pozwala mu się skupić na analizie danych taktycznych, które otrzymuje z różnych sensorów podczas lotu. Oczywiście to nie jest tak, że samolot lata sam i nie potrzebuje pilota. Maszyna pomaga mu utrzymywać zadane parametry, dzięki czemu pilot może skoncentrować się na innych rzeczach.

Ze sterami Bielika spędził pan już ponad 1000 godzin. Co najbardziej ceni pan w tym samolocie?

Na pewno zaletą tego samolotu jest fakt, że posiada on dwa silniki, co czyni go bardzo bezpiecznym. W przypadku utraty jednego zawsze mamy drugi, który jest na tyle mocny, że bez problemu możemy wrócić bezpiecznie na lotnisko. Kolejną rzeczą, którą cenię w tym samolocie jest komfort pracy instruktora. Kabina jest tak zaprojektowana, że instruktor, którego ,,biuro" jest za uczniem, siedzi nieco wyżej. To powoduje, że ma on bardzo dobrą widoczność do przodu, a co za tym idzie łatwiej jest mu kontrolować ucznia.

A jaka była pańska najtrudniejsza misja lub najtrudniejszy lot na M-346?

Trudno wybrać tę najtrudniejszą. Na pewno przeszkolenie na samolot, które realizowałem we Włoszech było wymagające. To było dla mnie coś nowego, wwłaszcza, że przesiadałem się z samolotu TS-11 Iskra. Jeżeli chodzi o loty, które realizujemy każdego dnia, to na pewno każdy lot instruktorski jest wymagający, ponieważ nigdy nie wiesz, co uczeń w pierwszej kabinie wykona, dlatego cały czas musisz być czujny.

Czasy mamy niepewne, więc muszę zapytać, czy te samoloty nadają się do wykorzystania w celach militarnych, jeśli zaszłaby taka konieczność?

Nasze M-346 nie posiadają takich możliwości. Jest to samolot przeznaczony typowo do szkolenia. Mamy możliwość podwieszenia zasobników SUU-20, w których przenosimy łącznie 12 bomb, ale są to bomby ćwiczebne, które zrzucamy na poligonie. To, że nie możemy go użyć w trakcie działań bojowych nie jest wielkim minusem tego samolotu. Musimy pamiętać, że w czasie działań wojennych szkolenie także musi się odbywać, nawet bardziej intensywnie niż w trakcie pokoju.

W trakcie pokoju czasu wystarcza także na rozrywkę, np. pokazy lotnicze. Gdzie i kiedy w najbliższym czasie będziemy mogli obejrzeć Demo Team?

W najbliższym czasie, bo już 13 lipca zaprezentujemy się na pokazach w Gdyni podczas 30-lecia Gdyńskiej Brygady Lotnictwa MW, na które bardzo serdecznie wszystkich zapraszamy. 

M-346 w skrócie

Produkowany przez włoskie Leonardo dwuosobowy, wielozadaniowy samolot szkolno-treningowy. Oblatany w roku 2004. Maszyna ma prawie 11,5 metra długości, nieco ponad 9,7 metra rozpiętości skrzydeł i prawie 4,8 metra wysokości. Jej masa startowa wynosi 9,5 tony. Samolot napędzają dwa silniki honeywell oferujące ciąg rzędu 27,8 kN każdy. To pozwala osiągnąć prędkość 1059 km/h oraz wysokość 13,5 km. Eskadra 16 takich odrzutowców stacjonuje w 4 Skrzydle Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Policjanci mają nowego szefa. Po latach wrócił do komendy
galeria

Policjanci mają nowego szefa. Po latach wrócił do komendy

Inspektor Andrzej Mioduna jest nowym komendantem miejskim policji w Zamościu. Zna tę jednostkę, bo przez lata w niej służył. Ostatnio kierował janowską policją.

Zamojska Aleja Sław coraz dłuższa. Krzesimir Dębski odsłonił tablicę
galeria

Zamojska Aleja Sław coraz dłuższa. Krzesimir Dębski odsłonił tablicę

Nowa tablica w zamojskiej Alei Sław już oficjalnie odsłonięta. Uhonorowany w niej został Krzesimir Dębski, kompozytor, dyrygent, muzyk.

Cristiano Ronaldo i jego koledzy odpadli z Euro 2024 po porażce w rzutach karnych z Francją

Euro 2024: Wielkie emocje dopiero w rzutach karnych. Portugalia nie dała rady Francji

W meczu pomiędzy Francją, a Portugalią kibice nie doczekali się goli ani po 90, ani po 120 minutach. O awansie do półfinału w starciu dwójki gigantów potrzebne były rzuty karne, w których pudło Joao Felixa kosztowało ekipę Cristiano Ronaldo i spółkę koniec marzeń o końcowym triumfie

Euro 2024: Przedwczesny finał z wielką dramaturgią i awansem Hiszpanów

Euro 2024: Przedwczesny finał z wielką dramaturgią i awansem Hiszpanów

Reprezentacja Hiszpanii była o włos od wyrzucenia z turnieju Niemców w regulaminowym czasie gry. Nasi zachodni sąsiedzi zagrali jednak do końca i w ostatnich minutach doprowadzili do dogrywki. A w niej śmiertelny cios zadali piłkarze "La Roja"

Seniorze wyjdź z domu. Rusza program "Aktywny senior latem"

Seniorze wyjdź z domu. Rusza program "Aktywny senior latem"

Miasto zachęca lubelskich seniorów do aktywnego spędzania czasu latem. W programie zajęcia sportowe, kulturalne oraz warsztaty.

MISS POLONIA 2024 z wizytą w Dzienniku Wschodnim
TYLKO U NAS
galeria
film

MISS POLONIA 2024 z wizytą w Dzienniku Wschodnim

Ma 21 lat i jest marzycielką, ale taką, która realizuje swoje marzenia, a nie czeka tylko, że się spełnią. Kto? Maja Klajda – dziewczyna z Łęcznej, która została Miss Polonia 2024. O życiu, marzeniach i planach w szczerej rozmowie z Krzysztofem Kotem.

Nieodłączonym elementem wydarzenia są wybory Miss Truskawki

Przed nami niedzielne Truskawkobranie. Wystąpi Karolak i Cyganeria

W najbliższą niedzielę 7 lipca w Górze Puławskiej odbędzie się Truskawkobranie, nazywane dawniej Świętem Truskawki. W programie m.in. truskawkowe konkursy, wybory truskawkowej miss oraz koncerty. Wystąpi Cyganeria, Gęsawa oraz Pączki w Tłuszczu.

Azoty wyłączają melaminę. Produkcja nieopłacalna

Azoty wyłączają melaminę. Produkcja nieopłacalna

Zakłady Azotowe w Puławach z powodów ekonomicznych wstrzymały do odwołania produkcję melaminy. Według przekazanego komunikatu, chodzi o zbyt wysokie koszty jej wytwarzania przy zbyt niskiej cenie rynkowej tego produktu. Spółka nie radzi sobie z konkurencją, której nie obejmują unijne przepisy.

Do Wozu - odc. 4.
Do Wozu
film

Do Wozu - odc. 4.

Odcinek 4: Mazda MX-5 jazda 35-letnim samochodem W czwartym odcinku programu "Do Wozu!" zapraszamy Was na fascynujące spotkanie. Naszym gościem jest Dawid, który zaprezentuje swoją Mazdę MX-5. Opowie o swojej pasji do motoryzacji, dzieląc się doświadczeniami z jazdy "Miatą" szurającą po ziemi. Nie przegapcie tego wyjątkowego odcinka, pełnego motoryzacyjnych inspiracji i pasji!

Mają trylinkę, marzą o asfalcie. Czy komisja się zgodzi?

Mają trylinkę, marzą o asfalcie. Czy komisja się zgodzi?

Zamiast asfaltu mają trylinkę. Mieszkańcy ulicy Hugona Kołłątaja mają jednak marzenia o nowej nawierzchni. A urzędnicy dają im nadzieje w postaci „planu budowy dróg” na obecną kadencję.

Dziadek z wnukiem poszli do lasu. Odnalazł ich był pies tropiący

Dziadek z wnukiem poszli do lasu. Odnalazł ich był pies tropiący

Mieli spokojnie czekać przy samochodzie, ale poszli na spacer po lesie. Do znalezienia 72-letniego dziadka i 4-letniego wnuka konieczne było wezwanie psa tropiącego.

12. Wołyński Rajd Motocyklowy. Nie o zemstę, a o pamięć...
galeria

12. Wołyński Rajd Motocyklowy. Nie o zemstę, a o pamięć...

„Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary” – pod takim hasłem wyruszył w piątek z Lublina 12. Wołyński Rajd Motocyklowy. Motocykliści przez dziewięć dni przemierzą blisko trzy tysiące kilometrów, by oddać hołd poległym rodakom na Kresach w 81. rocznicę rzezi wołyńskiej.

Jan Sobczuk w sezonie 23/24 był czołowym bramkarzem Hummel IV ligi

Motor Lublin sprowadzi młodego bramkarza z czołowego klubu IV ligi?

Nie raz i nie dwa działaczom Motoru Lublin zarzucano, że nie szukają młodych talentów w województwie lubelskim i że wielu zdolnych zawodników wyjeżdża z naszego regionu. Wygląda na to, że coś w tym temacie może się zmienić. Beniaminek PKO BP Ekstraklasy jest zainteresowany sprowadzeniem bramkarza Janowianki Janów Lubelski – Jana Sobczuka.

AZS AWF Biała Podlaska pozyskał kadrowiczów

AZS AWF Biała Podlaska pozyskał kadrowiczów

Rozgrywający Szymon Koc i lewoskrzydłowy Mikołaj Rodak zasilili AZS AWF Biała Podlaska.

Weronika Zielińska z AZS AWF Biała Podlaska została mistrzynią Polski w podnoszeniu ciężarów, w kategorii 81 kg

MP w podnoszeniu ciężarów. Mamy dwie mistrzynie

Dziesięć medali wywalczyli reprezentanci naszego regionu podczas 31. mistrzostw Polski kobiet i 94. mistrzostw Polski mężczyzn.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium