Główny Inspektorat Sanitarny nakazał wycofanie ze sprzedaży partii sera żółtego Gouda produkowanego przez Spółdzielnię Mleczarską Ryki. Wykryto w nim bakterię z grupy Listeria monocytogenes.
– W produkcie zbadanym przez władze kanadyjskie wykryto bakterie Listeria monocytogenes. Spożycie żywności zanieczyszczonej bakterią może prowadzić do choroby zwanej listeriozą – informuje GIS. Dokładnie chodzi o popularny ser żółty Gouda w plastrach, w opakowaniach po 135 g, numer partii to 290351,z terminem przydatności do 6 września 2019 roku.
Zarząd spółdzielni mleczarskiej zapewnia że partia sera została niezwłocznie wycofana z rynku. "Jednocześnie informujemy, że pozostała produkcja prowadzona jest pod wzmożonym nadzorem wewnętrznym, jak i Powiatowego Lekarza Weterynarii. Oświadczamy, że produkowane w zakładzie SM Ryki sery są bezpieczne i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia"– czytamy w oświadczeniu.
Konsumenci powinni sprawdzić czy posiadają w domu partię produktu objętą wycofaniem. Produkty należy wyrzucić lub zwrócić do sklepu, w którym zostały zakupione. Inspekcja Weterynaryjna prowadzi postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Ustalono, że partia trafiła na rynek Kanady oraz do odbiorców w Polsce.
W przypadku wystąpienia objawów choroby po spożyciu produktu należy skontaktować się z lekarzem. Listerioza stanowi zagrożenie zwłaszcza dla kobiet w ciąży, noworodków i osób z obniżoną odpornością. Mogą pojawić się objawy grypopodobne lub objawy wynikające z zapalenia dróg moczowych, na skutek zakażenia może również dochodzić do zapalenia opon mózgowych i sepsy.