Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

1 listopada 2023 r.
15:00

Są pieniądze, będzie remont. Myśliwi biorą się za dawny dom dziecka

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 A A

Mówiło się o tym od kilku lat, aż w końcu przyszedł czas na konkrety. Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowiego w Zamościu ma pieniądze, za które w znacznej części będzie mógł sfinansować utworzenie „Ośrodka edukacji ekologicznej, strzelectwa i historii łowiectwa Zamojszczyzny”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

We wtorek w samo południe umowę o przekazaniu nieco ponad 10 mln zł dofinansowania na gruntowny remont budynku podpisali w zamojskim ratuszu Wojciech Adamczyk, szef PZŁ w Zamościu, Sławomir Mazurek, wiceprezes Narodowego Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także Piotr Orzechowski, wiceprezydent Zamościa i Ryszard Madziar, doradca ministra aktywów państwowych.

Miasto już w 2019 roku zawarło z myśliwymi porozumienie o tworzeniu ośrodka w budynku dawnego domu dziecka na ul. Źródlanej. PZŁ przejął nieruchomość wiosną 2022 podpisując umowę najmu z Zakładem Gospodarki Lokalowej.

Czynsz opiewał na 6 tys., ale, jak się okazuje, do czasu zakończeniu adaptacji myśliwi zostali z niego zwolnieni. Kiedy zaczną płacić? Adamczyk zapewnił nas, że w momencie, gdy „Ośrodek edukacji ekologicznej, strzelectwa i historii łowiectwa Zamojszczyzny” rozpocznie swoją działalność. – A to powinno nastąpić przed końcem przyszłego roku – zapowiada zamojski łowczy okręgowy.

Dodaje, że w najbliższym czasie prace powinny ruszyć. – Ogłosiliśmy dwa przetargi: na zasadniczy remont i wyłonienie inwestora zastępczego. Otwarcie ofert nastąpi 9 listopada. Chcemy szybko podjąć decyzję i jeszcze przed końcem roku zacząć działać – mówi Adamczyk.

Budynek na ul. Źródlanej, położony w pobliżu miejskiego zalewu, w lesie to okazały obiekt o powierzchni blisko 3 tys. m. kw. Jest jednak w nie najlepszym stanie. Odkąd w 2019 roku wyprowadził się stąd dom dziecka żadnych poważnych remontów nie prowadzono. – Musieliśmy tylko zabezpieczyć dach, bo ukradziono z niego miesziane poszycie na powierzchni aż 600 metrów kw – wspomina Adamczyk.

Teraz wszystko ma być odnowione. Poza elewacją, nowymi oknami i drzwiami, będzie też wymieniane ogrzewanie z tradycyjnego z kaloryferami na podłogowe, a więc potem trzeba będzie kłaść nowiutkie posadzki. Dodatkowe koszty to oczywiście wyposażenie ośrodka tak, by pełnił swoje założone cele. – Część ekspozycyjną przygotujemy w porozumieniu merytorycznym z Roztoczańskim Parkiem Narodowym – mówi łowczy Adamczyk.

Ile to wszystko ma kosztować? Na pewno sporo ponad 10 mln od NFOŚiGW. Zamojski PZŁ zakłada, że brakującą część dołoży z własnych śródków. To ma być m.in. 1 mln zł, jaki myśliwi dostali w ramach tzw. programu willa plus z ministerstwa edukacji.

Po zakończeniu prac w budynku na Źródlanej mają działać sale muzealne, ale też być prowadzone zajęcia edukacyjne dla młodych ludzi z dużym naciskiem na ekologię. Powstanie również centrum pobytowe.

Podpisanie umowy o przekazaniu dotacji dla PZŁ (fot. Anna Szewc)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dostała 30 punktów karnych i 3 tys. mandatu

Dostała 30 punktów karnych i 3 tys. mandatu

50-letnia obywatelka Ukrainy została dotkliwie ukarana za brawurową jazdę . Jej wyczyny zarejestrował policyjny wideorejestrator.

zdjęcie ilustracyjne
biała podlaska

"Zróbcie nam ulicę". Mieszkańcy zasypują urząd petycjami, a zespół prawie ma już gotową listę

Mieszkańcy zasypują urząd petycjami w sprawie remontów ulic osiedlowych. Nad ostateczną listą dróg do przebudowy w tej kadencji samorządu pracuje specjalny zespół.

Wystraszony psiak, czekający wiele godzin na swoją panią, został przekazany w bezpieczne miejsce, do schroniska dla zwierząt

Przywiązała psa do przystanku i odjechała taksówką. Grożą jej 3 lata więzienia

52-latka z Zamościa usłyszała zarzut znęcania się nad zwierzęciem. Taksówką wywiozła psa poza miasto, zapłaciła za kurs - przywiązała psa do przystanku i wróciła inną taryfą. Sądziła, że nikt nie trafi na jej ślad, ale na zamojskich śledczych nie ma silnych

Tlenek węgla to cichy zabójca. Tragiczne zdarzenie w powiecie bialskim

Tlenek węgla to cichy zabójca. Tragiczne zdarzenie w powiecie bialskim

We wtorek w jednym z mieszkań na terenie miejscowości Kostomłoty znaleziono ciała dwóch osób. najprawdopodobniej zginęli w wyniku zatrucia tlenkiem węgla.

Romanowski stawił się w prokuraturze. "Bezprawie"

Romanowski stawił się w prokuraturze. "Bezprawie"

Były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości we wtorek stawił się w Prokuraturze Krajowej. Chodzi o śledztwo dot. Funduszu Sprawiedliwości.

Jak wybrać idealną walizkę? Kompleksowy przewodnik dla podróżujących

Jak wybrać idealną walizkę? Kompleksowy przewodnik dla podróżujących

Planujesz podróż i zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniej walizki? To decyzja, która może znacząco wpłynąć na komfort Twojego wyjazdu. Odpowiedni bagaż to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności, trwałości i bezpieczeństwa przewożonych rzeczy. W tym artykule przedstawiamy kluczowe aspekty, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu walizki, oraz prezentujemy wyjątkowe kolekcje, które mogą stać się niezawodnym towarzyszem Twoich najbliższych podróży.

MKS FunFloor o fazę grupową Ligi Europejskiej powalczy w listopadzie

Hiszpanki na drodze MKS FunFloor do fazy grupowej Ligi Europejskiej

MKS FunFloor poznał rywala, z którym zmierzy się w trzeciej rundzie eliminacji Ligi Europejskiej. Lublinianki zmierzą się z hiszpańskim zespołem Super Amara Bera Bera San Sebastian.

Osteopatia – czym jest i dlaczego staje się coraz bardziej popularna?

Osteopatia – czym jest i dlaczego staje się coraz bardziej popularna?

Osteopatia to jedna z najszybciej rozwijających się form terapii manualnej, która zyskuje coraz większą popularność zarówno w Polsce, jak i na świecie. Opiera się na holistycznym podejściu do zdrowia, uwzględniając wzajemne powiązania pomiędzy układem mięśniowo-szkieletowym a innymi układami w ciele. Coraz więcej osób szuka naturalnych metod leczenia, które nie tylko łagodzą objawy, ale również docierają do źródła problemu.

Odkryj moc pilatesu – nowe zajęcia w Studiu PilaPila w Lublinie

Odkryj moc pilatesu – nowe zajęcia w Studiu PilaPila w Lublinie

Pilates przynosi wiele korzyści zarówno dla ciała, jak i umysłu. Regularne uczestnictwo w zajęciach pozwala na poprawę elastyczności, siły oraz równowagi. Jednym z najważniejszych atutów pilatesu jest to, że angażuje on głębokie mięśnie stabilizujące, co wpływa na poprawę postawy ciała. Dzięki tym ćwiczeniom można zredukować bóle pleców, które są coraz powszechniejszym problemem wśród osób prowadzących siedzący tryb życia.

Wypoczynek na Podlasiu – oaza spokoju i piękna natury

Wypoczynek na Podlasiu – oaza spokoju i piękna natury

Podlasie, region położony na północno-wschodnich krańcach Polski, to jedno z najpiękniejszych i najmniej odkrytych zakątków kraju. Jest to miejsce, gdzie czas płynie wolniej, a przyroda wciąż zachwyca swoim dzikim, niezmienionym charakterem. Wypoczynek na Podlasiu to idealna propozycja dla osób szukających spokoju, kontaktu z naturą oraz wyjątkowych atrakcji kulturowych i przyrodniczych. W artykule opowiemy o tym, co sprawia, że Podlasie jest tak wyjątkowym miejscem na mapie Polski oraz dlaczego warto spędzić tam wakacje.

Po co ta rywalizacja? Porozmawiają o tym na międzynarodowej konferencji
NASZ PATRONAT
23 października 2024, 0:00

Po co ta rywalizacja? Porozmawiają o tym na międzynarodowej konferencji

O idei rywalizacji w badaniach lingwistycznych, literackich i dydaktycznych porozmawiają naukowcy z Polski i świata na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Dyrektor Grzegorz Malec: komunikację miejską oceniam na trójkę plus
DZIEŃ WSCHODZI
film

Dyrektor Grzegorz Malec: komunikację miejską oceniam na trójkę plus

Grzegorz Malec, dyrektor Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego, jest naszym gościem w dzisiejszym programie „Dzień Wschodzi”. Zapytaliśmy go, czy do pracy jeździ autobusem, jakie wnioski mieszkańców zostały wdrożone, aby usprawnić komunikację miejską. Dyrektor Malec powiedział nam także, jak rozwiązać problem braku kierowców autobusów i trolejbusów oraz jakie inwestycje drogowe w Lublinie zmierzają ku końcowi.

Drużyna z Chełma wygrała do tej pory wszystkie swoje mecze

Krzysztof Andrzejewski (ChKS Chełm): Zmierzamy w dobrym kierunku

Rozmowa z Krzysztofem Andrzejewskim, trenerem siatkarzy ChKS Chełm

Z Głuchołazów do Zamościa. Zielona szkoła dla młodych powodzian
galeria

Z Głuchołazów do Zamościa. Zielona szkoła dla młodych powodzian

Były już dwa krótkie, jednodniowe pobyty. Teraz trwa dłuższy, tygodniowy turnus. Dzieci z Głochołazów na Opolszczyźnie odpoczywają na Roztoczu. Zaprosili je myśliwi.

Badania, porady i prelekcje – w Ogrodzie Botanicznym odbyły się dni seniora
galeria

Badania, porady i prelekcje – w Ogrodzie Botanicznym odbyły się dni seniora

Darmowe badania wykonane przez NFZ, rady policji na temat oszustw oraz prelekcje na temat właściwości ziół i bezpiecznego zbierania grzybów – seniorzy mieli swoje święto w Ogrodzie Botanicznym.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium