Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

12 grudnia 2024 r.
14:38

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

Autor: Zdjęcie autora A.J.
Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.
Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać. (fot. MKiDN/ Miasto Chełm)

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na początku 2024 roku MKiDN zerwało umowę o współprowadzenie Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej w Chełmie, przez co projekt został zawieszony. Dopiero najnowsze doniesienia z Instytutu Pamięci Narodowej przywróciły dyskusje na temat budowy instytucji.

„Deklaracja władz Ukrainy ws. rozpoczęcia prac ekshumacyjnych na Wołyniu cieszy. Teraz czas na pozytywne rozpatrzenie naszych wniosków” – czytamy we wpisie IPN-u na platformie X.

Uzyskanie zgody na ekshumacje było jednym z warunków umowy podpisanej między miastem a ministerstwem. To zmobilizowało prezydenta Chełma Jakuba Banaszka do ponownego poruszenia tematu.

W poście na swoim facebookowym profilu odniósł się on do wypowiedzi Radosława Sikorskiego, pytając go o poparcie dla budowy muzeum i zaprosił go na spotkanie.

Chociaż minister spraw zagranicznych nie pojawił się w Chełmie, do miasta przyjechał Karol Nawrocki, prezes IPN, który otwarcie wyraził poparcie dla inicjatywy. Podczas konferencji prasowej pod budynkiem administracyjnym muzeum powiedział:

- Ludobójstwo wołyńskie to zbrodnia okrutna, sąsiedzka, która potrzebuje troski i pielęgnowania pamięci. Powstanie Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej jest niezbędne do tego, abyśmy w przyszłości budowali nasze relacje z państwem ukraińskim na prawdzie mówił apelując o odblokowanie środków na budowę.

Brak instytucji upamiętniającej rzeź wołyńską

Do tej pory w Polsce nie ma miejsca w pełni dedykowanego ofiarom Rzezi Wołyńskiej, podczas którego latem 1943 roku zginęło ok. 50 – 120 tyś. Polaków z rąk ukraińskich nacjonalistów. Część pomordowanych byli mieszkańcamk byłego wówczas województwa wołyńskiego II RP. Muzeum w Chełmie miałoby nie tylko kultywować pamięć o ofiarach, ale także wspierać budowę relacji polsko-ukraińskich opartych na prawdzie historycznej.

Początek planów

Przypomnijmy, że pierwsze wzmianki o powstaniu muzeum pojawiły się latem 2020 roku, podczas chełmskich obchodów 77. rocznicy Rzezi Wołyńskiej. W tamtym czasie, w obecności Jacka Sasina, ówczesnego wicepremiera, oraz Beaty Mazurek, byłej europosłanki z Chełma, zapowiedziano utworzenie dwóch instytucji: Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej i Centrum Prawdy i Pojednania im. Lecha Kaczyńskiego.

Jednak Chełm o formalnym ich powołaniu zdecydował dopiero 2 lata później (w maju 2023 roku), które do dnia dzisiejszego funkcjonują w budynku przy ul. Hrubieszowskiej, ale jedynie jako „w organizacji”.

Docelowo instytucja miała mieścić się na terenie dawnego szpitala – znajdujący się także na ul. Hrubieszowskiej 102 – o powierzchni 5 hektarów z dziesięcioma budynkami do adaptacji – które miasto nabyło dzięki niemalże 4 mln dofinansowaniu z rezerwy Prezesa Rady Ministrów.

W lipcu 2023 roku, w 80. rocznicę rzezi, miasto zaprezentowało wizualizację inwestycji, a następnie jesienią Jakub Banaszek i Piotr Gliński - ówczesny minister kultury - podpisali list intencyjny w sprawie współprowadzenia muzeum zakładający m.in. wsparcie finansowe od rządowej instytucji i realizację projektu do 2027 roku.

Zmiana partii – brak środków?

Niespodziewane zerwanie umowy przez ministerstwo zbiegło się z przegraną Prawa i Sprawiedliwości na rzecz Koalicji Obywatelskiej w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych. Decyzję ministerstwa część osób interpretuje jako efekt politycznych zmian, które postanowiła zweryfikować Anna Dąbrowska-Banaszek, lokalna posłanka na sejm RP.

W styczniu 2024 roku wystąpiła z zapytaniem, domagając się wyjaśnień. W odpowiedzi MKiDN tłumaczyło swoją decyzję brakiem środków na nowe inwestycje.

Czy muzeum powstanie?

Choć przyszłość jego budowy wciąż stoi pod znakiem zapytania, miasto nie zamierza rezygnować z planów. Jak zapewnił Jakub Banaszek, muzeum na pewno powstanie.
- Występowaliśmy do ministerstwa z liczną korespondencją, jednak na ten moment nie mamy ostatecznej informacji w tej sprawie – informuje Damian Zieliński, rzecznik prasowy urzędu.
Dotychczasowe pisma do resortu kultury, z prośbą o kontynuację projektu, nie przyniosły efektów. W tej sytuacji czas jest na wagę złota. Ma to związek z umową, która na mocy decyzji ministra wygasa wraz z końcem roku - a wraz z nią kończy - finansowanie na współprowadzenie muzeum.
- Tak jak informowaliśmy we wcześniejszych komunikatach liczymy na zawarcie ugody w tej sprawie. W przypadku braku porozumienia miasto zdecyduje się na podjęcie kolejnych kroków – wyjaśnia rzecznik.
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zabrakło cukru? Spokojnie, dziś niedziela handlowa

Zabrakło cukru? Spokojnie, dziś niedziela handlowa

Przedświąteczna gorączka, a w domu zabrakło cukru do babki? Spokojnie, jest niedziela handlowa i wszystkie sklepy dzisiaj są otwarte.

Piłkarze Artura Renkowskiego trzeci raz z rzędu w domowym meczu podzielili się punktami z rywalami

Podlasie znowu bez wygranej u siebie

Mówi się, że szczęściu trzeba pomagać. Piłkarze Podlasia w ostatnich tygodniach na pewno nie pomagają i dlatego z pięciu meczów wygrali tylko jeden. W sobotę znowu mogą odczuwać spory niedosyt po domowym remisie ze Starem Starachowice (1:1). Ponownie zmarnowali kilka dogodnych sytuacji, a do tego od 44 minuty grali w dziesiątkę.

Przemysław Krajewski w sobotę rzucił swojej byłej drużynie dwie bramki

Niezła tylko pierwsza połowa, wysoka porażka Azotów Puławy z Orlen Wisłą Płock

Nie było niespodzianki w półfinale Tauron Pucharu Polski. Azoty Puławy musiały uznać wyższość mistrzów Polski. Orlen Wisła Płock wygrała sobotnie spotkanie 40:25, chociaż w pierwszej połowie drużyna Patryka Kuchczyńskiego trzymała się dzielnie.

Od pół wieku zachwycają słuchaczy na całym świecie. Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej obchodzi 50-lecie istnienia.
foto
galeria

Od pół wieku zachwycają słuchaczy na całym świecie. Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej obchodzi 50-lecie istnienia.

Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej obchodzi 50-lecie istnienia. Z tej okazji pokazujemy historię Chóru na zdjęciach.

Nie masz ubezpieczenia? Spokojnie, to da się załatwić. NFZ podpowiada, jak

Nie masz ubezpieczenia? Spokojnie, to da się załatwić. NFZ podpowiada, jak

Nie masz ubezpieczenia zdrowotnego? To ryzyko, które może cię słono kosztować. Lubelski NFZ przypomina: możesz się ubezpieczyć dobrowolnie – bez stresu, bez kolejek, a często nawet podczas jednej wizyty. Sprawdź, jak to zrobić i ile to kosztuje.

Michał Zuber zdobył w sobotę swojego czwartego gola w tej rundzie

Avia wysoko pokonała Wisłokę Dębica

Bardzo dobry występ Avii Świdnik w Dębicy. Piłkarze trenera Wojciecha Szaconia bez większych problemów pokonali w sobotę tamtejszą Wisłokę aż 4:1.

Lewart wygrał pierwszy mecz w tym roku

Lewart lepszy od Unii Tarnów. Na zwycięstwo czekali prawie pół roku

Lewart szybko zdobył dwa gole i w sobotę pokonał outsidera rozgrywek – Unię Tarnów 3:0. To pierwsze zwycięstwo ekipy z Lubartowa w tym roku. Poprzednio z trzech punktów piłkarze beniaminka cieszyli się... 31 października.

Kapryśna pogoda. IMGW wydaje kolejny alert

Kapryśna pogoda. IMGW wydaje kolejny alert

Po zimowym tygodniu sobota powoli zaczęła rozpieszczać nas prawdziwie wiosenną pogodą. Niech jednak nas to nie zmyli. IMGW wydał alert pogodowy dla części województwa lubelskiego.

"Pokazaliśmy moc". Opinie żulowców Orlen Oil Motoru Lublin po meczu w Zielonej Górze

"Pokazaliśmy moc". Opinie żulowców Orlen Oil Motoru Lublin po meczu w Zielonej Górze

W piątek Orlen Oil Motor Lublin rozgromił Stelmet Falubaz Zielona Góra 59:31 na jego terenie i dał jasny sygnał, że jest świetnie przygotowany do walki o czwarte z rzędu złoto w PGE Ekstralidze. Jak zawody podsumowali ich główni bohaterowie?

Lublinianka drugi raz w odstępie kilku dni miała wielkie powody do radości

Gladiatorzy z Wieniawy. Lublinianka przegrywała 0:3 z Górnikiem II Łęczna, ale wygrała

Określenie szalony mecz nie do końca oddaje to, co działo się w sobotę na Wieniawie. Lublinianka przegrywała z Górnikiem II Łęczna 0:3. W drugiej połowie wyrównała, ale za chwilę straciła czwartego gola. Mimo to piłkarze Daniela Koczona zdołali wygrać 5:4.

Trump spuszcza cła z elektroniki. Apple oddycha z ulgą, Chińczycy z zaciekawieniem

Trump spuszcza cła z elektroniki. Apple oddycha z ulgą, Chińczycy z zaciekawieniem

Smartfony, laptopy i mikroczipy poza nową falą ceł USA. Ale czy to koniec handlowej karuzeli?

Weekend w "30"
foto
galeria

Weekend w "30"

Noc w lubelskim klubie 30 była pełna niepowtarzalnej energii, gdzie klasyka spotkała się z nowoczesnością, a muzyka porwała wszystkich do zabawy. W tym wyjątkowym wieczorze nie zabrakło niespodzianek – na scenie pojawiła się Ewelina Krupa z niezapomnianym Violin Show, łącząc piękno skrzypiec z tanecznymi beatami. Za konsoletą stanęli DJ-e, którzy zapewnili nieustający strumień gorących hitów, od muzyki lat 90-tych po współczesne clubowe brzmienia. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Czy wiesz, kto stąd pochodzi? Sprawdź swoją wiedzę o gwiazdach z Lubelszczyzny!
QUIZ

Czy wiesz, kto stąd pochodzi? Sprawdź swoją wiedzę o gwiazdach z Lubelszczyzny!

Wydaje Ci się, że o polskich celebrytach wiesz już wszystko? Potrafisz rozpoznać twarz z okładki kolorowego magazynu, zanim jeszcze padnie nazwisko? Świetnie! Ale czy jesteś w stanie wskazać, które z tych znanych twarzy mają swoje korzenie właśnie w województwie lubelskim? Sprawdź się w naszym quizie!

Bogdanka LUK walczyła dzielnie, ale przegrała z Jastrzębskim Węglem

Finał Tauron Pucharu Polski nie dla Bogdanki LUK Lublin

Bardzo wyrównany mecz w półfinale Tauron Pucharu Polski. Niestety, Jastrzębski Węgiel pokonał bez straty seta Bogdankę LUK Lublin. Goście w każdej partii walczyli dzielnie, zdobywali po 23 punkty, ale jednak okazali się gorsi.

Roksana Ratajczyk miała w sobotę olbrzymiego pecha

GKS Górnik Łęczna rozczarował i przegrał z Rekordem Bielsko-Biała

To pierwsza porażka Górnika za kadencji Artura Bożyka. Jest ona tym bardziej bolesna, bo została poniesiona w konfrontacji ze zdecydowanie niżej notowanym przeciwnikiem.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Zatrudnię

zatrudnię pracownika

polska

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Komunikaty