Będzie kolejne podejście do sprzedaży byłego świdnickiego ratusza. Jeśli radni zgodzą się dziś na zbycie nieruchomości u zbiegu ul. Wyszyńskiego i Spółdzielczej, to w najbliższych dniach zostanie ogłoszony przetarg. Teren jest przeznaczony pod zabudowę usługową i mieszkaniową wielorodzinną.
– Przetargów na sprzedaż nieruchomości było już kilka. Mimo pewnego zainteresowania do żadnego ostatecznie nikt nie przystąpił – mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta. – To uświadomiło nam, że musimy poprawić atrakcyjność tych działek, które znajdują się w centrum Świdnika. Z tych też powodów zostały zmienione zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, umożliwiające funkcje usługowe, a także deweloperskie. Dzięki zmianom istnieje też możliwość podwyższenia kondygnacji budynku do wysokości znajdującego się w sąsiedztwie nieruchomości sądu.
Nieruchomość, o której mowa, znajduje się u zbiegu ulic Wyszyńskiego 15 i Spółdzielczej 4. I składa się z czterech działek o łącznej powierzchni 0,47 ha. W pierwszym budynku (ma trzy kondygnacje nadziemne i jedną podziemną) do grudnia 2017 r. mieściła się siedziba Urzędu Miasta Świdnik. Budynek ten jest połączony łącznikiem z drugim budynkiem parterowym, w którym również do końca 2017 r. funkcjonował Urząd Stanu Cywilnego, obradowała Rada Miasta Świdnik i mieścił się punkt bankowy. Poza tym niższy z miejskich budynków graniczy z budynkiem należący do banku i jest z nim połączony.
– Według naszych wstępnych analiz budowlanych te dwa budynki można rozdzielić. Każdy z nich może się stać się niezależny od drugiego. Budynek należący do miasta będzie można także rozebrać (podobnie jak ten trzykondygnacyjny, w którym pracowali urzędnicy – red.) – mówi Ewa Jankowska.
Miejska nieruchomość znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie bloków, a także galerii handlowej, sklepów i wspomnianego już sądu. Przed zmianą planu zagospodarowania nieruchomość, którą próbował już wcześniej sprzedać urząd, była przeznaczona pod usługi – finansowe, handlu, gastronomii i administracji. Obecnie, po zmianie planu, możliwości przeznaczenia tej nieruchomości jest więcej.
– Plan dopuszcza np. połączenie funkcji usługowej, komercyjnej i mieszkaniowej. Z tym że nic nie jest z góry narzucone. Można zachować wyłącznie charakter komercyjny, ale można też dodać funkcję deweloperską – podkreśla sekretarz miasta. – To połączenie różnych funkcji może być atrakcyjne dla przyszłego nabywcy, podobnie jak możliwość zwiększenia kubatury budynku, poprzez dodanie dodatkowych kondygnacji.
Na sesji w czwartek Rada Miasta ma podjąć decyzję dotyczącą sprzedaży tej nieruchomości.