Bal na 101 par, ogniska wokół których zabrzmią patriotyczne śpiewy, pokazy władania szablą czy specjalny posiłek do którego siądą Polacy i obcokrajowcy. Odzyskanie niepodległości będziemy świętować na różne sposoby.
W poniedziałek mija 101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Najczęściej samorządowcy i narodowe fundacje zapraszają na mszę i przemarsz pod pomnik/na plac na stosowną część oficjalną. Ale są odstępstwa od takiego scenariusza. Wybraliśmy kilka nietypowych propozycji na spędzenie tego święta.
– Przy trzaskającym płomieniu, liżącym drewniane żagwie, rozpoczyna się snucie historii o bohaterstwie, poświęceniu i uporze przeszłych pokoleń – tak harcerze zachęcają do rozpalenia 10 listopada o godz. 19.18 ogniska. Zgodnie z ideą akcji Ogień Niepodległości ogniska powinny być zlokalizowane wzdłuż polskich rzek. Interaktywna mapa, zgłoszenia i szczegółowe informacje na www.ogienniepodleglosci.pl.
Na razie z naszego regionu zgłosił się Janowiec, gdzie ognisko zapłonie na terenie obiektów sportowych, gmina Wólka i Tomaszów Lubelski. Tu na wspólne śpiewanie przy Ogniach Niepodległości do Leśnego Arboretum zaprasza Nadleśnictwo Tomaszów w niedzielę o godz. 19).
• Już w sobotę na spotkanie przy „Ogniach Niepodległości” zaprasza Dominów (gmina Głusk). Na placu przed urzędem gminy o godz. 17 będzie pokaz władania szablą i lancą w wykonaniu Stanicy Lubelskiej Dawnej Jazdy i Kawalerii z Dominowa. Organizatorzy zalecają by ciepło się ubrać i zabrać kosz piknikowy z kiełbaskami na ognisko.
• 9 listopada Powiatowy Bal Niepodległości w Tomaszowie Lubelskim. W Restauracji Staropolskiej będzie się bawiło 101 par (koszt 150 zł od osoby/300 zł od pary). Będą dania gorące, stół wiejski, stół deserowy. Każdy bilet bierze udział w loterii fantowej. Bal organizuje Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Tomaszowskiego.
• Zamojskie Stowarzyszenie Sportowo-Artystyczne proActiv w dniach 9-11 listopada organizuje otwarty turniej brydża sportowego o Szablę Marszałka. Przez trzy dni, kolejno w Cycowie, Puchaczowie i Chełmie, rozgrywki będą się odbywać w ramach 9. Grand Prix Lubelszczyzny. – Dla wszystkich miłośników brydża to znakomita okazja do rywalizacji o replikę szabli wzór 1921, ale też wysokie nagrody finansowe – zachęca Grzegorz Typek, prezes proActiv.
• W Lublinie 60 osób ma usiąść przy stole do specjalnej kolacji. Homo Faber i Galeria Labirynt chcą zebrać Polaków i cudzoziemców by się poznali, pośmiali, porozmawiali o Lublinie i o Polsce. W menu wegańskie pierogi i barszcz czerwony. Rejestracja i szczegóły na https://hf.org.pl