Na pierwsze wydarzenia trzeba pewnie będzie poczekać do wiosny, ale amfiteatr w Szczebrzeszynie już jest gotowy. Teraz pora na zamkowe wzgórze
Zniszczony budynek przy ul. Sądowej 13 zmienił się w siedzibę Centrum Muzealno-Edukacyjnego. Tuż obok powstał amfiteatr. Miastu, które zrealizowało przedsięwzięcie przy pomocy unijnej dotacji, chodziło o podniesienie jakości życia mieszkańców. Myślano także o turystach.
Na parterze zaplanowano pięć sal, toalety (co ważne, dostosowane dla niepełnosprawnych) oraz taras. Poddasze znów nadaje się do użytku. Po przebudowie która polegała na wymianie dachu, okien, drzwi, podłóg i wszystkich instalacji, na piętrze będą cztery sale oraz dwa pokoje dla gości, a także łazienka i toaleta.
Taką przemianę przeszedł XIX-wieczny budynek dawnego sądu grodzkiego. Starsi mieszkańcy mogli tu spędzić dzieciństwo i młodość, bo w latach 70. i 80. ubiegłego wieku działało tu przedszkole i harcówka. Kolejne lata przy Sądowej 13 to działalność muzeum regionalnego i świetlicy środowiskowej. Niektóre pomieszczenia coraz gorzej wyglądającego budynku wykorzystywano na magazyny.
Teraz, po wydaniu ponad 2,1 mln zł (prawie 1,5 mln zł to dofinansowanie unijne), nieruchomość wygląda zupełnie inaczej. W sąsiedztwie, w południowej części działki, w naturalnym spadku powstał amfiteatr.
Projekt był na pierwszym miejscu przyjętego przez radnych Lokalnego Program Rewitalizacji dla Gminy Szczebrzeszyn na lata 2016-2023. Kilka pozycji dalej jest „Zagospodarowanie Wzgórza zamkowego wraz z odbudową wieży zamkowej w Szczebrzeszynie”. Trwają już przygotowania do realizacji.
Na stronie www.szczebrzeszyn.pl można wypełnić anonimową ankietę. Urzędnicy pytają czy budowa punktu widokowego i ścieżki edukacyjnej z wyeksponowaniem odkrytych reliktów wzgórza zamkowego zdaniem internautów może wpłynąć na wzrost zainteresowania danym obszarem? Czy jest szansą rozwoju dla gminy i pozytywnie wpłynie na rozwój turystyki?
Zamczysko, które jest terenem gminy, ma być uporządkowane, ogrodzone a główną atrakcją ma być punkt widokowy.