Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Tomaszów Lubelski

28 kwietnia 2023 r.
6:19

Tomaszów Lubelski. Uchodźcy mają co czytać. Ukraiński księgozbiór się powiększa

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 A A
W ostatnim transporcie z Ukrainy, który do MBP w Tomaszowie Lubelskim dostarczyła Ewa Piwko-Witkowska (na zdjęciu z Jackiem Pałuckim) znalazło się ok. 150 książek dla dorosłych i dla dzieci. Jeszcze nie zostały skatalogowane, więc póki co nie są dostępne do wypożyczenia
W ostatnim transporcie z Ukrainy, który do MBP w Tomaszowie Lubelskim dostarczyła Ewa Piwko-Witkowska (na zdjęciu z Jackiem Pałuckim) znalazło się ok. 150 książek dla dorosłych i dla dzieci. Jeszcze nie zostały skatalogowane, więc póki co nie są dostępne do wypożyczenia (fot. MBP Tomaszów Lubelski)

Już nie tylko zbiory poezji, ale też sporo beletrystyki w języku ukraińskim, zarówno dla dzieci jak i dorosłych, znajduje się w księgozbiorze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tomaszowie Lubelskim. Tylko jednego dnia dojechało tutaj około 150 kolejnych pozycji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ktoś ze znajomych Ewy Piwko-Witkowskiej z Lokalnej Grupy Działania „Roztocze Tomaszowskie” był świadkiem sytuacji, gdy pewna Ukrainka przyszła do biblioteki po książkę, a nie bardzo miała co wypożyczyć.

– Wiedział, że mam kontakty w związku z licznymi wyjazdami do Ukrainy, więc dał mi znać i spytał, czy coś dałoby się zorganizować – opowiada Piwko-Witkowska.

Oczywiście, że się dało. Z pomocą przyszli Vitaliy Bigun i Aleksander Matwijczuk z organizacji „Wspólnota w działaniu”, którzy zbiórkę ukraińskich książek zorganizowali w Rawie Ruskiej. Pani Ewa je do Polski przywiozła, wracając ze Wschodu Ukrainy i we wtorek przekazała dyrektorowi tomaszowskiej MBP im. Tomasza Zamoyskiego. To dla placówki cenny dar.

– W naszym mieście nadal mieszka spora, ok. 300-osobowa grupa osób z Ukrainy. Co więcej, część z nich już deklaruje, że zostanie w Polsce, bo nie mają do czego wracać. To bardzo dobrze, że my możemy im zaoferować książki do czytania w ich ojczystym języku – mówi Jacek Pawłucki, dyrektor książnicy.

Dodaje, że kierowana przez niego placówka niewielki księgozbiór ukraiński miała jeszcze przed wojną. To była jednak głównie poezja przekazywana m.in. z miast partnerskich Tomaszowa Lubelskiego. Ale po wybuchu konfliktu zbrojnego, tych publikacji zaczęło przybywać.

Sporo książek dostaliśmy dzięki wsparciu Bogdana Dubniewicza, przewodniczącego rady miasta Solonka koło Lwowa. Całkiem duży transport dotarł również z Wasylkowa pod Kijowem. W zbiórkę zaangażował się tam Leonid Perepelitsa, zainspirowany z kolei przez panią Oksanę Perińską, byłą przewodniczącą rady w Wasylkowie, która po wybuchu wojny zamieszkała w Tomaszowie Lubelskim – opowiada Pawłucki.

Mówi, że dzięki tym dostawom księgozbiór rozrósł się do około 500 pozycji, a teraz został zasilony przez to, co przywiozła Ewa Piwko-Witkowska.

Spora część mieszkających w Tomaszowie Lubelskim uchodźców to stali bywalcy miejscowej biblioteki. Przychodzą tutaj jednak nie tylko po książki, choć takich też nie brakuje, a niektórzy zaczynają już nawet wypożyczać te po polsku. Ukraińcy w bibliotece mają też możliwość integracji, nauki i zabawy. Bo placówka wystarała się o grant na projektu „Równi. Różni.Ważni” z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

– Dostaliśmy na to 26 tys. złotych, a także pięć laptopów, pięć tabletów i cztery roboty. Organizujemy zajęcia nauki języka polskiego dla dorosłych, a także artystyczne, teatralne, informatyczne i plastyczne dla dzieci. W każdy wtorek i czwartek gościmy u siebie po kilkadziesiąt osób – mówi Pawłucki.

Te spotkania zaczęły się w styczniu. Będą kontynuowane do końca czerwca.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Ogrzewanie domu lub mieszkania może odbywać się na kilka sposobów, jednym z nich jest ogrzewacz elektryczny. Urządzenie o ekologicznym charakterze jest energooszczędnym wyborem dla osób ceniących sobie ekonomiczne rozwiązania. Producenci grzejników elektrycznych oferują nam modele zróżnicowane pod względem posiadanych funkcji, dlatego też bez problemu znajdziemy model dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb.

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival

Organizatorzy nie zwalniają tempa i przedstawiają kolejną gwiazdę największej lotniczej imprezy po tej stronie Wisły. To znany z widowiskowego lądowania na dachu wieżowca Burdż Al Arab w Dubaju Łukasz Czepiela.

Pierwszy robot zdał maturę

Pierwszy robot zdał maturę

W zeszłym tygodniu 263 tysiące absolwentów szkół średnich zdawało egzamin maturalny z języka polskiego. W ramach eksperymentu przeprowadzonego przez Fundację Zwolnieni z Teorii do rozwiązywania arkusza przystąpił również Prymus, robot wyposażony w sztuczną inteligencję

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji
Dzień Wschodzi
film

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji

W słoneczne popołudnie na alejkach Parku Ludowego pojawił się niecodzienny gość, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Hydros, ultralekki, ważący zaledwie 34 kg bolid, stworzony przez studentów Politechniki Lubelskiej. Już jutro ekipa wyjeżdża na Shell Eco-marathon, który odbędzie się w tym roku w Nogaro we Francji.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Fala kwietniowych przymrozków dotknęła lubelskich sadowników. - U niektórych straty sięgają 100 proc. -mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Minister rolnictwa obiecuje wsparcie.

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Na mapce ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś cała Lubelszczyzna na brązowo - kolor ten oznacza ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Stan zapasów krwi grupy A RhD (-) i grupy 0 RHD (-) jest bardzo niski - alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

W tej gminie opozycja nie istnieje. Przeciwko wójtowi do wyborów nie przystąpił żaden kontrkandydat, a na 15 miejsc w radzie - wszystkie 15 otrzymał jeden komitet - ten popierający Jana Gędka. Głosowanie było potrzebne tylko w jednym okręgu. Czy to jeszcze demokracja?

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Małgorzata Bzówka nie jest już prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Zastąpił ją jako pełniący obowiązki Franiszek Josik.

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej
16 maja 2024, 18:00

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej

Już dziś w księgarni Dosłowna odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Las Literatury” oraz Turniej Jednego Wiersza.

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście znowu uśmiechnęło się do mieszkańców naszego województwa. We wtorkowym losowaniu Eurojackpot grający w Zamościu wygrał blisko 900 tysięcy złotych. Z kolei w Rykach padła główna wygrana w Ekstra Premii!

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!