Młodzież z województwa lubelskiego rozpocznie w poniedziałek dwutygodniowe ferie zimowe. Rodzice, którzy wysyłają swoje dzieci na zimowiska, mogą zadbać o bezpieczeństwo swoich pociech i zgłosić przed wyjazdem sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, którym będą one podróżować.
Policja przypomina o wcześniejszym sprawdzeniu autokarów: w jakim są stanie technicznym i czy mogą zostać dopuszczone do użytku. W samym Lublinie wyznaczono dwa parkingi, na których przeprowadzone zostaną kontrole techniczne pojazdów - parking przy hali MOSIR przy al. Zygmuntowskich oraz parking przy Muzeum Wsi Lubelskiej przy al. Warszawskiej.
W całym województwie kontrole można zgłaszać w 20 miejscowościach. Ich dokładna lista dostępna jest na stronie lubelskiej Policji.
Jak zgłosić kontrolę autokaru?
Rodzice mogą poprosić o przeprowadzenie kontroli danego pojazdu. W tym celu powinni złożyć wniosek z informacjami o miejscu kontroli, danymi przewoźnika i liczbą jadących osób.
W ubiegłym roku Policja sprawdziła 500 autokarów, które miały przewozić dzieci. Funkcjonariusze zatrzymali 13 dowodów rejestracyjnych i znaleźli 13 usterek w skontrolowanych pojazdach.
Według policyjnych statystyk, w czasie ubiegłorocznych ferii zimowych (11-24 lutego) doszło do 38 wypadków, w których zginęło 5 osób, a 48 zostało rannych. Z kolei liczba spowodowanych kolizji wynosiła 646.
Przerwa zimowa spędzana w domu
Uczniowie, którzy pozostają w domu mogą skorzystać z zajęć odbywających się w szkołach czy domach kultury. Policja przypomina, aby na czas nieobecności rodziców zapewnić im opiekę zaufanych osób. Rodzice powinni przestrzec swoje pociechy, aby nie wpuszczały one nieznajomych do mieszkania i zamykały drzwi od wewnątrz.
Odpoczynek na wyjazdach zorganizowanych
Policja przypomina, że dzieci są narażone na niebezpieczeństwa także podczas pobytu na zimowiskach. Uczniowie mogą stać się ofiarami kradzieży, dlatego cenne przedmioty powinni zostawić w domu. Jeśli już wezmą je ze sobą, to powinny ich pilnować. Dzieci powinny mieć również przy sobie ważne numery alarmowe oraz telefony do rodziców.
Bezpieczeństwo na stokach i lodowiskach
Osoby jeżdżące na nartach lub łyżwach powinny wziąc pod uwagę, w jakim stanie są stoki oraz lodowiska. Policja najbardziej przestrzega przed oblodzonymi zbiornikami wodnymi. Lód może załamać się pod naszym ciężarem. Bezpiecznym miejscem do jazdy będą miejskie lodowiska, z których dzieci mogą korzystać pod nadzorem dorosłych.
Należy pamiętać, że narciarze oraz snowboardziści muszą jeździć w kaskach ochronnych.
Osobom nietrzeźwym lub będącym pod wpływem środków odurzających, które będą chciały dać się ponieść zimowemu szaleństwu, grozi grzywna w wysokości od 20 do 5 tys. zł.