Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

13 września 2018 r.
6:26

Ekolodzy kontra biznes. Odpady nie trafią do dawnej kopalni piachu

0 10 A A
Opuszczone od lat wyrobisko, w którym zagnieździły się ptaki i płazy, w lutym zostało rozjechane buldożerami. Jak dotąd jego właściciel nie zrzucił tam jeszcze ani jednej ciężarówki łupka z Bogdanki<br />
Opuszczone od lat wyrobisko, w którym zagnieździły się ptaki i płazy, w lutym zostało rozjechane buldożerami. Jak dotąd jego właściciel nie zrzucił tam jeszcze ani jednej ciężarówki łupka z Bogdanki

Ekolodzy dopięli swego. Przedsiębiorca nie będzie mógł zwozić kopalnianych odpadów na wyrobisko po kopalni piachu. – Ale tego co zniszczył buldożerami do życia już nie przywrócimy – ubolewają

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

6 września Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Chełmie zezwalającą na rekultywację wyrobiska we Włodawie (przy drodze na Lublin) poprzez wypełnienie go kopalnianymi odpadami. Decyzję SKO zaskarżyło lubelskie Towarzystwo dla Natury i Człowieka oraz Stowarzyszenie Poleskie.

– W skardze podnosiliśmy kwestie wysokiej wartości przyrodniczej wyrobiska, ryzyka dla bezpieczeństwa wód podziemnych oraz uciążliwości transportu odpadów dla szeregu miejscowości i jezior – mówi Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka. – Niestety, ten wyrok nie przywróci do życia bogatego siedliska chronionych ptaków, płazów i roślin. Inwestor za pomocą buldożerów zniszczył je w lutym tego roku. O tym, co zrobił, zawiadomiliśmy włodawską prokuraturę.

Obie organizacje chcą się teraz koncentrować na niedopuszczeniu do składowania odpadów oraz transportu łupka m.in. wzdłuż brzegu jeziora Sumin. Alarmują, że grozi to skażeniem wód gruntowych.

Wyrobisko nabyła od miasta firma „Trans-Maj” z Wólki Cycowskiej. Za grunt zapłaciła około pół miliona złotych. Jej właściciel od początku nie ukrywał, jakiego rodzaju materiał zamierza tam składować. Od 6 lat zabiega o zgodę na rekultywację przy użyciu 1 mln ton łupka. Burmistrz, starosta i miejscowe organizacje ekologiczne są temu przeciwne. W tej sytuacji inwestor zaproponował im, aby odkupili od niego ten teren.

Wcześniej Józef Majewski, właściciel „Trans-Maj” kilkakrotnie występował do starosty o wydanie decyzji rekultywacyjnej. Ten konsekwentnie odmawiał, a inwestor odwoływał się SKO, które przesyłało sprawę do ponownego rozpatrzenia. W końcu starosta (bez porozumienia z właścicielem terenu) wydał zgodę na rekultywację, ale nie poprzez wypełnienie wyrobiska łupkiem z Bogdanki, ale przez urządzenie tam ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej.

Majewski znowu się odwołał. SKO uchyliło i tę decyzję, ale już nie skierowało jej do ponownego rozpatrzenia. Wyznaczyło rolny kierunek rekultywacji – poprzez wypełnienie wyrobiska łupkiem. W tej sytuacji stanowisko SKO mógł zaskarżyć już tylko tak zwany czynnik społeczny czyli organizacje proekologiczne. Jak się właśnie okazało, zrobiły to z sukcesem.

– Kiedy kupowałem kopalnię nawet mi do głowy nie przyszło, że ktoś będzie oczekiwał, by zamiast wypełnić założony biznes plan, urządzę tam przyrodniczy zakątek – komentuje Majewski. – Czy kupując dom jego właściciel pozwoli, żeby ktoś inny ustawiał w nim meble lub decydował, że ma to być restauracja czy inny przybytek?

WSA zasądził także od SKO po 200 zł na rzecz Towarzystwa dla Natury i Człowieka oraz Stowarzyszenia Poleskiego tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Usatysfakcjonowany decyzją WSA jest także Wiesław Muszyński, burmistrz Włodawy.

– Cieszymy się, że łupek do Włodawy nie przyjedzie – mówi burmistrz. – A jeśli chodzi o ewentualne odkupienie wyrobiska od firmy „Trans-Maj” to trzeba to wnikliwie rozważyć. Najlepiej już po samorządowych wyborach.

Leszek Górny, prezes SKO w Chełmie jeszcze nie wie, czy odwoła się od decyzji WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
– Najpierw musimy zapoznać się z uzasadnieniem tej decyzji, a na taki dokument czeka się nawet do miesiąca – mówi Górny.

Odwołać może się także najbardziej zainteresowany w całej tej sprawie, czyli inwestor.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Introdans
WYDARZENIE

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Młoda Polska i taniec

Prezentacja najciekawszych artystów tańca współczesnego z Polski i zagranicy – to główny cel Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie. Dziś, 4 listopada, rozpoczęła się już 28. edycja tego wydarzenia.

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK
koncert
14 listopada 2024, 19:00
film

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK

Nad wyraz atrakcyjnie zapowiada się listopad w Klubie Muzycznym CSK. Najpierw (7 listopada) wystąpi Maciej Tubis w zjawiskowym repertuarze Krzysztofa Komedy. Dwa tygodnie później crème de la crème, czyli Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin Trio w programie „Songs from yesterday”

Jan Antolak (numer 23) dostał "awaryjne" powołanie do kadry

Jan Antolak z Azotów Puławy z powołaniem do kadry

Rozgrywający Azotów Puławy Jan Antolak z szansami na występ w meczach eliminacji mistrzostw Europy

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin
koncert
15 listopada 2024, 20:00
film

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin

Po głośnym debiucie Darii ze Śląska, który przyniósł jej dwa Fryderyki, Daria wraca na klubową scenę z nową płytą „Na południu bez zmian”, który przynosi nowe emocjonalne utwory. Artystka wystąpi 15 listopada (piątek) w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin.

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Rutynowa kontrola sokistów w Wólce Niedzieliskiej zakończyła się zatrzymaniem mężczyzny z narkotykami. Wpadł, bo pił alkohol i palił papierosy na peronie.

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie
koncert
10 listopada 2024, 19:00
film

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie

Świetliki – zespół legenda. Wokalistą jest pochodzący z Piask, Marcin Świetlicki. Zespół w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia. Jubileuszowy koncert odbędzie się 10 listopada (niedziela) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Mobilny gabinet dentystyczny zaparkuje w mniejszych miejscowościach w regionie. Dzieci i młodzież mogą tam m.in. wyleczyć próchnicę i zrobić zdjęcie RTG.

zdjęcie ilustracyjne

Nie ma czym dojechać do stacji PKP. Tym razem w grupie siła

Będzie kolejna próba skomunikowania Radzynia Podlaskiego ze stacją PKP w Bedlnie. Tym razem, miasto chce postarać się o dofinansowanie wspólnie z innymi samorządami.

Wyróżnienia otrzymały także przestrzenie młodych, które powstały w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. W sumie w mieście jest ich osiem.

Trzy projekty Lublina jako inspiracja dla innych miast

Komitet URBACT wyróżnił trzy projekty Lublina za innowacyjne podejście do rozwoju społeczności.

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Na niebezpieczne znalezisko natrafiono na jednym z terenów budowy w Stężycy. Okazało się, że to pocisk artyleryjski z czasów II Wojny Światowej.

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

Na funkcje kierownicze powołałem osoby spoza ekosystemu - tak o nowych dyrektorkach ośrodka kultury i biblioteki mówi burmistrz Radzynia Podlaskiego. Obie panie na stanowiska trafiły bez konkursu.

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

 Miasto podpisało umowy na wykonanie remontu kolejnych chodników. Drogowcy zmodernizują piesze trakty w dzielnicach Śródmieście i Kośminek o łącznej długości ok. 700 m. Z kolei na ul. Pasiecznej powstanie nowe oświetlenie drogowe na odcinku ponad 850 m.

Górniczki nie dały rywalkom z Częstochowy żadnych szans

Wygrana piłkarek Górnika Łęczna w Częstochowie to był obowiązek

GKS Górnik Łęczna rozgromił Skrę Częstochowa. Zielono-czarne do przerwy prowadziły 2:0, a po przerwie zaaplikowały rywalkom jeszcze cztery gole.

Odpowiedzą z rozbój w Parku Ludowym

Odpowiedzą z rozbój w Parku Ludowym

Kryminalni z „trójki” i komendy miejskiej zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 17 i 20 lat, którzy odpowiedzą za usiłowanie rozboju. Mieszkańcy Lublina zaatakowali w Parku Ludowym 18-latka. Chcieli od niego pieniędzy. Ostatecznie uciekli. Sprawcy są powiązani ze środowiskiem pseudokibiców. Usłyszeli już zarzuty.

To miasto zwiększa liczbę koncesji na mocny alkohol o 100 proc. I wprowadza prohibicję

To miasto zwiększa liczbę koncesji na mocny alkohol o 100 proc. I wprowadza prohibicję

O 100 proc. wzrośnie pula koncesji na mocny alkohol w Łukowie. Ale jednocześnie w mieście zacznie obowiązywać nocna prohibicja. Niektórzy radni byli zaskoczeni ekspresowym procedowaniem uchwały w tej sprawie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium