Sława Przybylska, Klezmafour i Zakopower. To tylko niektórzy artyści, jacy wystąpią podczas tegorocznego Festiwalu Trzech Kultur
Przyparte do granicznego Bugu miasteczko przeistoczy się w kulturalny tygiel już po raz siedemnasty. Trzydniowy festiwal rozpoczyna się dziś. Swoistym preludium był wczorajszy koncert muzyki filmowej pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego z udziałem Anny Jurksztowicz i Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego z Zamościa. Specjalną atrakcją tego wydarzenia była inscenizacja historycznego pojedynku stoczonego na kartach sienkiewiczowskiej powieści „Ogniem i mieczem” przez Jurko Bohuna z Michałem Wołodyjowskim.
Zainicjowany w 1995 FTK to niezwykłe wydarzenie łączące przeszłość Włodawy z jej teraźniejszością.
– Realizowany przez nas pomysł jest nie tylko chęcią krótkiego, trzydniowego ożywiania treści tak charakterystycznych dla Włodawy – mówi Anita Lewczuk vel Leoniuk, dyrektor Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie, który jest pomysłodawcą i organizatorem festiwalu. – Nie chodzi nam tylko o historię. Szczególna atmosfera panującej we Włodawie tolerancji wyznaniowej i narodowej, to także współczesność. Przepiękne świątynie niezmiennie przekładają się na charakterystyczny krajobraz naszego miasta i wciąż stanowią o jego obliczu.
Specyfiką tego festiwalu jest to, że scenami są właśnie tamtejsze świątynie, kościoły, cerkiew i synagogi. Tradycyjnie też piątek poświęcony jest kulturze żydowskiej, sobota prawosławnej, a niedziela rzymskokatolickiej.
– Taki układ sprawia, że prezentacja poszczególnych kultur staje się bardziej czytelna – dodaje Lewczuk vel Leoniuk. – Trzy dni dla trzech kultur – tak najkrócej można scharakteryzować nasz festiwal.
Pierwszego dnia wystąpią z koncertem muzyki klezmerskiej Sława Przybylska i Klezmafour, a także Kapela Brodów i artyści scen krakowskich, Marek Pyś, Beata Paluch, Ela Borkowska, Lech Dyblik, Walentyn Dubrowskij, Michał Półtora i Leszek Szczerba.
W sobotę między innymi Męski Zespół Wokalny Perfectum z Kijowa, Mirosław Czyżykiewicz, Zespół Muzyki Dawnej La Tempesta pod dyr. Jakuba Burzyńskiego oraz Olena Leonenko i Karolina Cicha wraz ze Spółką.
Z kolei ostatni dzień imprezy uświetnią swymi występami Bornus Consort, Andrzej Sochocki i Tomasz Marczak oraz znany wszystkim zespół Zakopower. Festiwalowi towarzyszyć będzie szereg imprez o charakterze wystawienniczo-naukowym, a także wiele innych atrakcji: warsztaty tańca i filmowe, projekcje filmów, przedstawienia i animacje dla dzieci. Oczywiście nie zabraknie też festiwalowego jarmarku.
Tegoroczną nowinką jest i to, że w sobotę na parkingu przy ulicy Rynek (parking przy księgarni) stanie krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Krew będzie można oddawać w godzinach od 10 do 14.