Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

23 września 2016 r.
11:10

Trzy dni dla trzech kultur we Włodawie

Podczas festiwalowych koncertów wnętrza świątyń wypełnione są do ostatniego miejsca (fot. Jacek Barczyński)
Podczas festiwalowych koncertów wnętrza świątyń wypełnione są do ostatniego miejsca (fot. Jacek Barczyński)

Sława Przybylska, Klezmafour i Zakopower. To tylko niektórzy artyści, jacy wystąpią podczas tegorocznego Festiwalu Trzech Kultur

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przyparte do granicznego Bugu miasteczko przeistoczy się w kulturalny tygiel już po raz siedemnasty. Trzydniowy festiwal rozpoczyna się dziś. Swoistym preludium był wczorajszy koncert muzyki filmowej pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego z udziałem Anny Jurksztowicz i Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego z Zamościa. Specjalną atrakcją tego wydarzenia była inscenizacja historycznego pojedynku stoczonego na kartach sienkiewiczowskiej powieści „Ogniem i mieczem” przez Jurko Bohuna z Michałem Wołodyjowskim.

Zainicjowany w 1995 FTK to niezwykłe wydarzenie łączące przeszłość Włodawy z jej teraźniejszością.

– Realizowany przez nas pomysł jest nie tylko chęcią krótkiego, trzydniowego ożywiania treści tak charakterystycznych dla Włodawy – mówi Anita Lewczuk vel Leoniuk, dyrektor Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie, który jest pomysłodawcą i organizatorem festiwalu. – Nie chodzi nam tylko o historię. Szczególna atmosfera panującej we Włodawie tolerancji wyznaniowej i narodowej, to także współczesność. Przepiękne świątynie niezmiennie przekładają się na charakterystyczny krajobraz naszego miasta i wciąż stanowią o jego obliczu.

Specyfiką tego festiwalu jest to, że scenami są właśnie tamtejsze świątynie, kościoły, cerkiew i synagogi. Tradycyjnie też piątek poświęcony jest kulturze żydowskiej, sobota prawosławnej, a niedziela rzymskokatolickiej.

– Taki układ sprawia, że prezentacja poszczególnych kultur staje się bardziej czytelna – dodaje Lewczuk vel Leoniuk. – Trzy dni dla trzech kultur – tak najkrócej można scharakteryzować nasz festiwal.

Pierwszego dnia wystąpią z koncertem muzyki klezmerskiej Sława Przybylska i Klezmafour, a także Kapela Brodów i artyści scen krakowskich, Marek Pyś, Beata Paluch, Ela Borkowska, Lech Dyblik, Walentyn Dubrowskij, Michał Półtora i Leszek Szczerba.

W sobotę między innymi Męski Zespół Wokalny Perfectum z Kijowa, Mirosław Czyżykiewicz, Zespół Muzyki Dawnej La Tempesta pod dyr. Jakuba Burzyńskiego oraz Olena Leonenko i Karolina Cicha wraz ze Spółką.

Z kolei ostatni dzień imprezy uświetnią swymi występami Bornus Consort, Andrzej Sochocki i Tomasz Marczak oraz znany wszystkim zespół Zakopower. Festiwalowi towarzyszyć będzie szereg imprez o charakterze wystawienniczo-naukowym, a także wiele innych atrakcji: warsztaty tańca i filmowe, projekcje filmów, przedstawienia i animacje dla dzieci. Oczywiście nie zabraknie też festiwalowego jarmarku.

Tegoroczną nowinką jest i to, że w sobotę na parkingu przy ulicy Rynek (parking przy księgarni) stanie krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Krew będzie można oddawać w godzinach od 10 do 14.

Pozostałe informacje

Trump spuszcza cła z elektroniki. Apple oddycha z ulgą, Chińczycy z zaciekawieniem

Trump spuszcza cła z elektroniki. Apple oddycha z ulgą, Chińczycy z zaciekawieniem

Smartfony, laptopy i mikroczipy poza nową falą ceł USA. Ale czy to koniec handlowej karuzeli?

Weekend w "30"
foto
galeria

Weekend w "30"

Noc w lubelskim klubie 30 była pełna niepowtarzalnej energii, gdzie klasyka spotkała się z nowoczesnością, a muzyka porwała wszystkich do zabawy. W tym wyjątkowym wieczorze nie zabrakło niespodzianek – na scenie pojawiła się Ewelina Krupa z niezapomnianym Violin Show, łącząc piękno skrzypiec z tanecznymi beatami. Za konsoletą stanęli DJ-e, którzy zapewnili nieustający strumień gorących hitów, od muzyki lat 90-tych po współczesne clubowe brzmienia. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Czy wiesz, kto stąd pochodzi? Sprawdź swoją wiedzę o gwiazdach z Lubelszczyzny!
QUIZ

Czy wiesz, kto stąd pochodzi? Sprawdź swoją wiedzę o gwiazdach z Lubelszczyzny!

Wydaje Ci się, że o polskich celebrytach wiesz już wszystko? Potrafisz rozpoznać twarz z okładki kolorowego magazynu, zanim jeszcze padnie nazwisko? Świetnie! Ale czy jesteś w stanie wskazać, które z tych znanych twarzy mają swoje korzenie właśnie w województwie lubelskim? Sprawdź się w naszym quizie!

Bogdanka LUK walczyła dzielnie, ale przegrała z Jastrzębskim Węglem

Finał Tauron Pucharu Polski nie dla Bogdanki LUK Lublin

Bardzo wyrównany mecz w półfinale Tauron Pucharu Polski. Niestety, Jastrzębski Węgiel pokonał bez straty seta Bogdankę LUK Lublin. Goście w każdej partii walczyli dzielnie, zdobywali po 23 punkty, ale jednak okazali się gorsi.

Roksana Ratajczyk miała w sobotę olbrzymiego pecha

GKS Górnik Łęczna rozczarował i przegrał z Rekordem Bielsko-Biała

To pierwsza porażka Górnika za kadencji Artura Bożyka. Jest ona tym bardziej bolesna, bo została poniesiona w konfrontacji ze zdecydowanie niżej notowanym przeciwnikiem.

Załoga karetki uniemożliwiła jazdę pijanemu kierowcy

Załoga karetki uniemożliwiła jazdę pijanemu kierowcy

Skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się 39-letni mieszkaniec powiatu włodawskiego. Jego dalszą jazdę pod wpływem zakończyli ratownicy medyczni.

Świdniczanka wywalczyła w sobotę cenny punkt

Świdniczanka urwała punkt rywalowi z czołówki

Na początek wiosny cztery zwycięstwa z rzędu. W sobotę zanosiło się z kolei na trzecią kolejną porażkę. Świdniczanka powalczyła jednak z Podhalem Nowy Targ i urwała wyżej notowanemu rywalowi punkt.

„Oswoić skoliozę  Nie Tylko dla Rodziców” najlepsze specjaliści po raz drugi w Lublinie
NASZ PATRONAT
17 maja 2025, 0:00

„Oswoić skoliozę Nie Tylko dla Rodziców” najlepsze specjaliści po raz drugi w Lublinie

W dniach 17-18 maja w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego na ulicy Chodźki 4 odbędzie się II edycja Ogólnopolskiej Konferencji "Oswoić skoliozę – nie tylko dla rodziców".

Alarm chemiczny w Kraśniku. Na miejscu 12 zastępów strażaków
ZDJĘCIA
galeria

Alarm chemiczny w Kraśniku. Na miejscu 12 zastępów strażaków

W piątek po godzinie 17:00 w jednym z zakładów produkcyjnych na terenie Kraśnika doszło do groźnie wyglądającej awarii instalacji technologicznej. Akcja strażaków trwała prawie do północy.

Smaki i kolory Wielkanocy na Starym Mieście. Ruszył Jarmark Wielkanocny w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Smaki i kolory Wielkanocy na Starym Mieście. Ruszył Jarmark Wielkanocny w Lublinie

Kolorowe pisanki, aromaty świeżo pieczonych bab i swojskich wędlin, a do tego rękodzielnicze cudeńka i ludowa muzyka na żywo – tak rozpoczął się tegoroczny Jarmark Wielkanocny na Rynku Starego Miasta w Lublinie.

Rafał Brzoska przedstawi plan 400 propozycji deregulacji do 1 czerwca

Rafał Brzoska przedstawi plan 400 propozycji deregulacji do 1 czerwca

Pełnomocnik rządu ds. deregulacji zapowiedział złożenie 400 projektów upraszczających przepisy. Pierwsze zmiany mogą wejść w życie już w czerwcu, a wdrożenie 150-200 propozycji będzie oznaczać sukces inicjatywy.

Lublin uczcił pamięć ofiar zbrodni katyńskiej

Lublin uczcił pamięć ofiar zbrodni katyńskiej

W piątek, 11 kwietnia, w Lublinie odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę zbrodni katyńskiej. Mieszkańcy, przedstawiciele władz oraz delegacje instytucji złożyli hołd zamordowanym przez NKWD w 1940 roku.

Festiwal Roślin w Lublinie już trwa
ZDJĘCIA
galeria

Festiwal Roślin w Lublinie już trwa

Miłośnicy roślin doniczkowych od rana odwiedzają Halę Targów Lublin. W ten weekend odbywa się tam Festiwal Roślin – największy w Polsce targ zielonych okazów. W sprzedaży setki roślin w atrakcyjnych cenach i fachowe porady.

Nie żyje Andrzej Bubeła, wieloletni dyrektor CKF „Stylowy” w Zamościu

Nie żyje Andrzej Bubeła, wieloletni dyrektor CKF „Stylowy” w Zamościu

Zmarł Andrzej Bubeła, wieloletni dyrektor zamojskiego kina i organizator najważniejszych wydarzeń filmowych w mieście. Miał ogromny wkład w rozwój lokalnej kultury.

zdjęcie ilustracyjne

Świąteczna akcja PCK w Lublinie. Pomagaj, twórz, ciesz się magią Wielkanocy

Lubelski Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża zaprasza mieszkańców do udziału w wyjątkowych przedświątecznych inicjatywach. W trwający weekend (12-13 kwietnia) odbywają się zbiórki żywności, warsztaty rękodzieła oraz jarmark charytatywny. To doskonała okazja, by połączyć pomoc potrzebującym z wprowadzeniem świątecznej atmosfery do swoich domów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium