Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

31 października 2022 r.
6:42

Woda cenna jak złoto. Nałęczów chce wprowadzenia nowych opłat

0 5 A A
Większą część polskiego rynku wód mineralnych podzieliły między sobą światowe koncerny jak Danone (Żywiec Zdrój), Coca-Cola (Kropla Beskidu), Pepsico (Aqua minerale) i Nestlé (Nałęczowianka)
Większą część polskiego rynku wód mineralnych podzieliły między sobą światowe koncerny jak Danone (Żywiec Zdrój), Coca-Cola (Kropla Beskidu), Pepsico (Aqua minerale) i Nestlé (Nałęczowianka) (fot. Dorota Awiorko / archiwum)

– Produkcja wody mineralnej może przyczyniać się do degradacji otoczenia, obniżania poziomu wód gruntowych i zanik lustra wody w studniach – podkreśla burmistrz Nałęczowa, skąd wodę czerpią producenci popularnej „Nałęczowianki” i „Cisowianki”. O uznanie wody głębinowej wykorzystywanej komercyjnie za kopalinę zamierzają walczyć wszystkie polskie gminy uzdrowiskowe.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Chcą tego wszystkie gminy uzdrowiskowe w Polsce – przekonywał radnych na ostatniej sesji burmistrz Nałęczowa Wiesław Pardyka. – Dzięki nałożeniu takiej opłaty, samorządy miałyby dodatkowe wpływy.

Uzdrowiska chcą, by wydobycie wód do celów komercyjnych, zostało opodatkowane podobnie jak takie kopaliny jak srebro, miedź, ropa naftowa czy gaz ziemny.

Obecne przepisy dodatkową opłatę pozwalają nakładać tylko na wody lecznicze, termalne i solanki. W Nałęczowie taką opłatę wnosi jeden zakładów, który wykorzystuje lecznicze wody do zabiegów, ale to kwoty symboliczne.

Znacznie większe środki zasiliłyby budżet Nałęczowa, gdyby taki podatek zapłaciły działające na terenie gminy duże wytwórnie wód mineralnych. Chodzi głównie o międzynarodowy koncern Nestle sprzedający „Nałęczowiankę” i spółkę Nałęczów Zdrój - producenta popularnej „Cisowianki”. Gminy uzdrowiskowe chcą, by takie przedsiębiorstwa płaciły co najmniej 25 zł za każdy metr sześcienny wody.

– Od każdej butelki wody, jej producent płaciłby gminie średnio 5 groszy – wylicza burmistrz Partyka. I przypomina o „wysokiej rentowności takiej działalności”.

Kolejne kilka groszy z każdej butelki miałoby zasilać Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Temat na kampanię wyborczą

Apel do rządu o zmiany w prawie, samorządowcy uzasadniają m.in. negatywnymi skutkami działalności firm, które na masową skalę eksploatują podziemne źródła.

– Produkcja wody mineralnej może przyczyniać się do degradacji otoczenia, obniżania poziomu wód gruntowych i zanik lustra wody w studniach – wyliczał burmistrz, czytając radnym treść dokumentu. Mówił też o „nasileniu ciężkiego transportu” i związanej z tym degradacji gminnych dróg.

Pozyskane dzięki takiej opłacie środki, zastałyby wydane na poprawę retencji, rozwój gospodarki wodno-ściekowej, remonty dróg czy promowanie działań proekologicznych wśród mieszkańców.

Za przyjęciem stanowiska opowiedziało się 12 radnych. Nikt nie był przeciw.

– Teraz jest bardzo dobry czas na złożenie tego stanowiska, bo jesteśmy tuż przed oficjalnym rozpoczęciem kampanii wyborczej. Zachęcam do zadawania pytań politykom, którzy nas odwiedzą, o to co w tej materii zostało zrobione – zachęcał radny Grzegorz Szkoła, szef komisji skarg i wniosków.

Producent: Poradzimy sobie

– Spółka Nałęczów Zdrój zawsze poruszała się w granicach prawa, respektuje prawo i będzie to robić nadal – zapewnił radnych obecny na czwartkowej sesji Kazimierz Piotrowski, jeden z dyrektorów w „Cisowiance”.

Przyjęte w czwartek stanowisko nazwał „enigmatycznym”. Jego zdaniem, zmiana prawa w oczekiwanym przez radę kształcie, wyjęłaby wody głębinowe spod prawa wodnego, a przekazała je prawu górniczemu.

– Jest ono bardziej restrykcyjne, więc jeśli do tego dojdzie, ograniczenia terenów podlegającym obszarom górniczym będą o wiele większe – przestrzegał.

Nie jest to pierwsza próba zmiany przepisów. Już dwanaście lat temu o podobne rozwiązanie apelował poseł Jan Łopata. Ówczesny resort środowiska pomysł odrzucił tłumacząc to… dobrem gmin uzdrowiskowych. „Mogłoby to powodować nadmierne utrudnienia dla przedsiębiorców prowadzących działalność rozlewniczą, a w konsekwencji do zmniejszenia wpływów do budżetów gmin” - tłumaczył w 2010 roku ówczesny podsekretarz stanu, Henryk Jezierski w odpowiedzi na interpelację parlamentarzysty z naszego regionu.

Teraz Nałęczów liczy na nowe poselskie interpelacje w tym temacie. Treść przyjętego stanowiska wkrótce mają dostać parlamentarzyści ze wszystkich województw, w których są uzdrowiskowe gminy.

– Będziemy konsekwentnie dążyć do tego, żeby te opłaty zostały ustanowione – zapewnia burmistrz Pardyka.

Producent „Cisowianki” wydaje się być pewny swego i przygotowany na każdy scenariusz.

– Nasza spółka tak, czy inaczej, sobie poradzi – stwierdza dyr. Piotrowski ze spółki Nałęczów Zdrój.

5 miliardów litrów rocznie

W 2022 roku polski rynek wód mineralnych przekroczył wartość 5 miliardów złotych. Produkcja wód mineralnych w całym kraju to ok. 50 mln hektolitrów rocznie. W gminie Nałęczów sam tylko producent Cisowianki posiada obecnie siedem studni. Dynamiczny rozwój obydwu nałęczowskich wytwórni wywołuje obawy organizacji ekologicznych, które od lat przestrzegają przed obniżaniem poziomu wód gruntowych. Z kolei miejscowi rolnicy sprzeciwiają się poszerzaniu stref ochrony wokół ujęć wykorzystywanych przez miejscowych hegemonów wodnego rynku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nieprzejezdne drogi, odcięte od świata miejscowości. Tak było w 1978 roku
foto
galeria

Nieprzejezdne drogi, odcięte od świata miejscowości. Tak było w 1978 roku

Wydarzenia, które się rozegrały z 29 na 30 grudnia 1978 r. miały dramatyczny przebieg. Nic nie zapowiadało zbliżającej się katastrofy. Prognozy pogody były optymistyczne, przewidywały lekką zimę. Jeszcze kilka dni wcześniej, na termometrach można było zobaczyć plus 5ºC. Jednak 29 grudnia (piątek) nastąpiło gwałtowne ochłodzenie. Zaczął wiać porywisty wiatr, a w weekend dołączyły obfite opady śniegu. Dziś przypominamy, jak wyglądały zimy.

Świąteczny obiad według naszych czytelników

Świąteczny obiad według naszych czytelników

Podpowiadamy, co warto przygotować na świąteczny obiad. Mamy dla Was propozycje od czytelników.

Najpiękniejsze polskie tanga i melodie w CSK
koncert
28 grudnia 2024, 19:00

Najpiękniejsze polskie tanga i melodie w CSK

Gala sylwestrowo - noworoczna w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie z udziałem niezwykłych muzyków – The Best of Polish Tango & Jazz ! Artyści zaprezentują najpiękniejsze polskie tanga i najpopularniejsze tematy filmowe z okresu międzywojnia.

Oszukany „na znajomą”

Oszukany „na znajomą”

Mieszkaniec Parczewa stracił 2000 zł chcąc pomóc znajomej w opłaceniu zamówienia. To kolejny poszkodowany przez cyberprzestępców.

Koniec kiepskiej passy, Azoty Puławy wygrały w Legionowie

Koniec kiepskiej passy, Azoty Puławy wygrały w Legionowie

W ostatnim meczu w tym roku Azoty Puławy pokonały Zepter KPR Legionowo 29:28. Była to pierwsza wygrana po serii pięciu porażek.

Egzotyczne party w El Cubano
foto
galeria

Egzotyczne party w El Cubano

"Dirty dancing" to nie film, to nazwa imprezy. Gorąca atmosfera na parkiecie, pobudzające wyobraźnię rytmy prosto z Kuby itp. To wszystko sprawia, że nie brakuje chętnych na zabawę do białego rana. Zobaczcie, jak się bawiono na jednej z ostatnich imprez tego roku w El Cubano. Tak się bawi Lublin!

Ogień z Betlejem, kolędy i opłatek. Puławianie spotkali się na placu Chopina
zdjęcia, wideo
galeria
film

Ogień z Betlejem, kolędy i opłatek. Puławianie spotkali się na placu Chopina

Za nami 16. miejska wigilia w Puławach. Na placu Fryderyka Chopina zgromadzeni połamali się opłatkiem, wysłuchali kolęd w wykonaniu m.in. dzieci z puławskich szkół i przedszkoli, a harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju.

Pomnik Ofiar Wołynia w Lublinie

Ambasador Ukrainy w Polsce o ekshumacji ofiar tragedii wołyńskiej: to droga dwukierunkowa

Kijów i Warszawa pracują nad renowacją ukraińskich miejsc pamięci w Polsce i prowadzą rozmowy w sprawie poszukiwania ukraińskich pochówków w Polsce - powiedział ambasador Ukrainy w Warszawie Wasyl Bodnar. To droga dwukierunkowa - dodał, nawiązując do zasady wzajemności w relacjach z Polską. Poszukiwania polskich grobów w Ukrainie i ekshumacje mogą zostać przeprowadzone w latach 2025-2026.

Doktor Misio jest moim osobistym terapeutą

Doktor Misio jest moim osobistym terapeutą

Przed koncertem w Lublinie rozmawiamy z Arkadiuszem Jakubikiem, aktorem, reżyserem, wokalistą, autorem tekstów i liderem Doktora Misio. Rozmawiamy o jego lękach, miłości do Polski i o popularności

Jan Hoerl wygrał jeden z dwóch konkursów w Engelbergu

Skoki narciarskie. Austriacy poza konkurencją podczas weekendu w Engelbergu

To był niezwykle udany weekend do Austriackich skoczków. W sobotę zwycięstwo w Pucharze Świata na skoczni w Engelbergu świętował Jan Hoerl, a w niedzielę najlepszy okazał się Daniel Tschofenig. Największą niespodzianką było odległe miejsce lidera Pucharu Świata – Piusa Paschke

W górach śnieg, u nas szaruga

W górach śnieg, u nas szaruga

Jeżeli w poniedziałek wybieracie w kierunku Małopolskl, np. na święta w góry, to przygotujcie się na intensywne opady śniegu, w górach przyrost pokrywy śnieżnej nawet do 20 cm - poinformował synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Jakub Gawron. Dodał, że opadom może towarzyszyć porywisty wiatr.

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w efektowny sposób pokonał SKK Polonia Warszawa

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w efektowny sposób pokonał SKK Polonia Warszawa

Przedświąteczny cel został zrealizowany w 100 procentach. Podopieczne Krzysztofa Szewczyka miały nie popsuć sobie atmosfery na święta Bożego Narodzenia i wykonały zadanie nawet z nawiązką. Bo aż tak gładkiego zwycięstwa chyba nie spodziewali się nawet najwięksi optymiści

Siatkarze Bogdanki LUK Lublin pokonali Trefla Gdańsk 3:0

Bogdanka LUK Lublin szybko załatwiła sprawę w Gdańsku

W spotkaniu 17. kolejki Bogdanka LUK Lublin pokonała Trefla Gdańsk 3:0. MVP wybrany został przyjmujący lublinian Wilfredo Leon.

Chciał szybko zarobić, a został „zrobiony na kryptowalutę”

Chciał szybko zarobić, a został „zrobiony na kryptowalutę”

80 tys. złotych stracił mieszkaniec powiatu lubartowskiego, bo chciał szybko i łatwo zarobić na kryptowalucie. W efekcie stracił pokaźną sumkę. Gdyby nie interwencja rodziny, to mogło być więcej.

Piesi poszkodowani, bo nie mieli odblasków

Piesi poszkodowani, bo nie mieli odblasków

Tylko w sobotę na terenie powiatu bialskiego doszło do dwóch wypadków na drogach z udziałem pieszych. Policja apeluje i przypomina, że noszenie odblasków może uratować życie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!