Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

26 stycznia 2023 r.
11:30

Wraca znany festiwal filmowy. Wyślij film

Autor: Zdjęcie autora agdy
Klaudia Folga, studentka reżyserii filmowej na PWSFTViT w Łodzi ze Złotym Jeżem z 2020 roku
Klaudia Folga, studentka reżyserii filmowej na PWSFTViT w Łodzi ze Złotym Jeżem z 2020 roku (fot. archiwum prywatne)

Jeszcze tylko do piątku można nadsyłać filmy, by wzięły udział w Festiwalu Kina Offowego FILMOFFO. To 14. edycja wydarzenia i pierwsza po pandemicznej przerwie. Laureaci wyjeżdżają z Opola Lubelskiego ze statuetką Złotego Jeża

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Trwa nabór filmów do konkursu kina niezależnego na 14. Festiwalu Kina Offowego Filmoffo w Opolu Lubelskim. Można nadsyłać filmy fabularne, dokumentalne, animowane, studenckie i amatorskie. Jedynym ograniczeniem jest czas trwania – zgłoszony do selekcji obraz nie może on przekraczać 30 minut. Jeden twórca może zgłosić maksymalnie jeden film.

Z doświadczenia lat ubiegłych wynika, że prace na opolski festiwal przysyłają zarówno studenci szkół filmowych jak amatorzy.

- Czternasta edycja imprezy odbędzie się 24 i 25 lutego, a filmy można zgłaszać do 27 stycznia. Mamy już kilkadziesiąt prac konkursowych ale czekamy na kolejne – mówi Krzysztof Ryczek, współorganizator Filmoffo, który wspomina, że początki festiwalu sięgają czasów, gdy w Opolu Lubelskim ówcześni młodzi ludzie kręcili filmy i uznali, że organizacja przeglądu takich produkcji będzie dobrym pomysłem.

Na wzór Złotych Lwów czy Złotego Niedźwiedzia ustanowiono nagrodę Złotego Jeża, bo to zwierzątko kilkanaście lat temu było bardzo często widywane w mieście.

Z czasem, nieformalny przegląd nieformalnej grupy lokalnych filmowców SORRY FILM POLSKA stał się znanym festiwalem. Młodzi reżyserzy fakt zdobycia Złotego Jeża wpisują w CV obok laurów z festiwalu OKFA czy pokazów na Warszawskim Festiwalu Filmowym i Nowych Horyzontach we Wrocławiu. A na liście laureatów są nawet twórcy, których kolejne filmy były nominowane do Oskara („Joanna” Anety Kopacz, której „Spacer’ wygrał Filmoffo w 2010 roku).

– Każda okazja by pokazać swój film jest miła i nawet z tego powodu fajnie brać udział w takim festiwalu. Dobrze też jest skonfrontować się z zupełnie inną widownią, taką która nie jest związana ze środowiskiem branżowym. W Opolu Lubelskim na projekcje przychodzą po prostu mieszkańcy i sala jest pełna. Emocje towarzyszące pokazom zawsze zależą od publiczności – mówi Klaudia Folga, studentka reżyserii filmowej na PWSFTViT w Łodzi, która kończy właśnie swój dyplomowy film.

W 2020 roku pokazywała na Filmoffo „Jaskinię żółwi" i zdobyła Złotego Jeża. Na ostatnim Warszawskim Festiwalu Filmowym dokument Klaudii Folgi „Factorial Juggling” został uznany za najlepszy debiut z Europy Wschodniej i wyróżniony Nagrodą młodego Jury/ FIPRESCI.

Twórcy, których filmy przejdą selekcję są zapraszani do Opola Lubelskiego. Udział jest płatny (300 zł, w tym dwa noclegi i częściowe wyżywienie).

– Ta edycja jest szczególna, bo dwa lata, z powodu obostrzeń pandemicznych nie organizowaliśmy Filmoffo. Podobnie jak przy ubiegłych edycjach wszystkie pokazy filmów, które przeszły selekcję będą gratis. Cena biletów na koncerty towarzyszące projekcjom jest w trakcie ustalania – dodaje współorganizator imprezy, która odbędzie się w Opolskim Centrum Kultury.

W tym roku 24 lutego zagra Patrick The Pan, alternatywny artysta młodego pokolenia, a 25 lutego wystąpi Bisz/Radex - jeden z zespołów na scenie okołohiphopowej.

Zwykle pokazom i koncertom towarzyszy wystawa plakatów. W tym roku uczestnicy zobaczą prace Krzysztofa Iwańskiego, ocenianego jako twórcę, którego inspiruje stylistyka wywodzącą się z neoplastycyzmu, konstruktywizmu oraz Bauhaus.

Więcej informacji, regulamin i karta zgłoszenia filmu TU oraz TU

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium