Zamość

6 lipca 2021 r.
20:46

Zabytkowe kościoły w Zamościu. Św. Mikołaj w gościach u franciszkanów

Autor: Zdjęcie autora agdy

W sobotę franciszkanie przestali korzystać z gościnności redemptorystów. Pięknie odrestaurowana barokowa świątynia na Starym Mieście w Zamościu jest już oddana do użytku. I czas na wzajemność. Redemptoryści wprowadzają się do franciszkanów. Zaczyna się remont u św. Mikołaja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od dzisiaj Zamość ma nowy pomnik, na cokół w sąsiedztwie parafii p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie postawiono figurę patronki. To znak, że prace przy trwającej blisko cztery lata rewitalizacji barkowej świątyni i jej otoczenia się kończą. Od weekendu wierni mogą już modlić w odnowionym wnętrzu kościoła, który po kilkuset latach wrócił do dawnego wyglądu.

Redemptoryści do grudnia

Ale to nie koniec zmian w kościele ojców franciszkanów. Zakonnicy, którzy podczas sobotniego uroczystego nabożeństwa wrócili do siebie, mają gości. Przez pięć miesięcy msze będą tu odprawiać redemptoryści. Ich XVI-wieczny kościół pod wezwaniem św. Mikołaja będzie remontowany.

– Zamknięcie naszego kościoła na czas trwania prac było konieczne, bo nie da się pogodzić obecności wiernych i robót. Dla nas to bardzo duża zmiana. Odprawiałem już mszę w kościele franciszkanów, świątynia robi wrażenie, zwłaszcza, że nasza jest przecież o wiele mniejsza. Mogła by się zmieścić w środku tej zrewitalizowanej. Tam jest zupełnie inna atmosfera, ale odnoszę takie wrażenie, bo z naszym kościołem św. Mikołaja jestem związany emocjonalnie. Poza tym wierni stoją blisko, jest z nimi zupełnie inny kontakt. To ważne zwłaszcza w czasie głoszenia kazania – mówi ojciec Marek Mirus, przełożony Domu Zakonnego Redemptorystów w Zamościu.

Godziny mszy zostają zachowane, redemptoryści i franciszkanie będą je odprawiać tak, jak to było dotychczas, gdy to kościół św. Mikołaja był wspólną świątynią dla obu zakonów.

Pionierska współpraca

– Widać, że dużo ludzi przychodzi do franciszkanów. Gdy 6 listopada 2017 roku franciszkanie zaczęli u nas odprawiać msze baliśmy się, że nasza świątynia nie pomieści wiernych. Ale zamościanie na czas rewitalizacji kościoła pod wezwaniem Zwiastowania NMP modlili się w różnych kościołach. Część uczestniczyła w mszach w katedrze. Teraz wszyscy wracają. My będziemy odprawiać tam msze do końca listopada. Taki jest przewidywany koniec prac u nas – dodaje ojciec przełożony i przyznaje, że taka współpraca zakonów to ewenement.

– Oba zgromadzenia mają różne charyzmaty, nie mówiąc o tym, że franciszkanie są o 600 lat starsi od nas. Kiedy wrócili do Zamościa, zaczęły się procesy odzyskiwania ich własności, która przez lata nie była świątynią, tylko służyła za kino czy szkołę, zakonnicy wprowadzili się do części naszego domu zakonnego. To były lata 90. ubiegłego wieku. I tak jest do dziś. Nas jest pięciu i franciszkanów jest pięciu – mówi redemptorysta.

Św. Mikołaj greckich kupców

Kościół pod nazwą św. Mikołaja w 1589 roku zbudowali w Zamościu kupcy greccy. Mieli tu swoją parafię obrządku prawosławnego, zależną bezpośrednio od Konstantynopola. Przez lata przechodził różne koleje losu. Wojskowe władze austriackie, te same, które zdecydowały o m.in. zburzeniu szczytów świątyni franciszkanów i jej dzwonnicy, kościół św. Mikołaja przekazały na użytek szkół katolickich. 1934 roku ordynariusz lubelski bp. Fulman oddał kościół redemptorystom, którzy dobudowali przy nim klasztor.

Już w 2016 roku zaczęto wzmacniać mu fundamenty, naprawiać spękane ściany i odnawiać elewację. Zakonnicy prowadzą prace dzięki ofiarom wiernych i dotacjom od miasta, ministerstwa czy służb konserwatorskich. W zeszłym roku remont objął kruchtę, teraz czas na wnętrze. W planach są prace budowlane i konserwatorskie w kaplicach bocznych, prezbiterium i w nawie głównej. Będą nowe okna, odnowiona posadzka w prezbiterium. Zabytkowa świątynia będzie zabezpieczona przed wilgocią i grzybem. Koszt to 660 tys. zł. z czego 520 tys. to dotacje.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Arkadiusz Klucznik

"Pozostawił niezatarte ślady w lubelskiej kulturze". Zmarł były dyrektor Teatru Andersena

Zmarł Arkadiusz Klucznik, dyrektor Teatru Andersena w latach 2007-2017.

5 mitów o psychoterapii, które warto obalić

5 mitów o psychoterapii, które warto obalić

Psychoterapia coraz bardziej zakorzenia się w naszej codzienności jako naturalna forma dbania o zdrowie psychiczne. Mimo to wciąż krąży wiele mitów, które potrafią zniechęcić do sięgnięcia po wsparcie. Warto przyjrzeć się kilku najczęściej powtarzanym przekonaniom i zweryfikować, ile mają wspólnego z prawdą.

Kultowy musical „Jesus Christ Superstar” w Sali Operowej CSK
10 kwietnia 2025, 18:00

Kultowy musical „Jesus Christ Superstar” w Sali Operowej CSK

Opera Lubelska zaprasza na legendarny musical „Jesus Christ Superstar” – porywającą rock-operę z muzyką Andrew Lloyda Webbera. To ponadczasowe dzieło zabrzmi w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie dwukrotnie: 10 i 11 kwietnia 2025, o godzinie 18:00.

Dwie wizje radnych na Plac Łokietka. Fontanna czy drzewa?

Dwie wizje radnych na Plac Łokietka. Fontanna czy drzewa?

Plac Władysława Łokietka w Lublinie znów stał się areną sporu. Tym razem radny Konrad Wcisło proponuje stworzenie skweru z fontanną, a Robert Derewenda walczy o zazielenienie tego miejsca. Która wizja lepiej służy mieszkańcom?

Reklama na TikToku - dlaczego warto?

Reklama na TikToku - dlaczego warto?

TikTok szturmem zdobywa serca użytkowników na całym świecie, stając się jednym z najważniejszych narzędzi marketingowych dla nowoczesnych marek. Zastanawiasz się, dlaczego warto zainwestować w reklamę na tej dynamicznej platformie? Efektywna kampania na TikToku może zwiększyć zasięg i zaangażowanie Twojej marki w sposób, który trudno osiągnąć tradycyjnymi metodami, a prowadzenie profilu przez doświadczoną agencję marketingową gwarantuje profesjonalizm i skuteczność. Odkryj potencjał TikToka i zobacz, jak może on zrewolucjonizować Twoją strategię marketingową!

Zamknęli wjazd na ulicę Wallenroda. Dojazd do szkoły z innej strony

Zamknęli wjazd na ulicę Wallenroda. Dojazd do szkoły z innej strony

Utrudnienia na ulicy Wallenroda. Od środy zamknięty jest odcinek tej ulicy. Dojazd do szkoły czy domu kultury będzie możliwy z innej strony.

Stowarzyszenie chce wykupić budynek przy ul. Akademickiej 117

Jedyne takie miejsce dla rodzin zastępczych. Stowarzyszenie chce wykupić budynek Lighthouse

Od ponad 15 lat stowarzyszenie Jedno Serce pomaga rodzicom zastępczym. Od 2023 roku robi to jeszcze intensywniej w ramach Centrum Wsparcia Dzieci i Rodzin Lighthouse. Teraz organizacja potrzebuje wsparcia, bo chce kupić ten budynek.

Na spotkanie z Rafałem Trzaskowskim zaprasza m.in. na swoim oficjalnym profilu na Facebooku prezydent Michał Litwiniuk

Ostatni raz był tu w 2023 roku razem z Tuskiem. Teraz Trzaskowski przyjedzie w innej roli

Kampania wyborcza trwa. Z mieszkańcami Białej Podlaskiej spotka się Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP.

Lublinianka traci obecnie do lidera sześć punktów, ale ma też jeden mecz rozegrany mniej

Lublinianka kontra Stal Kraśnik. Dzisiaj mecz na szczycie Keeza IV ligi

Mecz na szczycie Keeza IV ligi miał zostać rozegrany na inaugurację rundy wiosennej. Z powodu ataku zimy i kiepskiego stanu boiska obie drużyny zmierzą się dopiero dzisiaj. O godz. 17 na stadionie przy ul. Leszczyńskiego Lublinianka, czyli drugi zespół w tabeli podejmie lidera – Stal Kraśnik.

Ulica Jaspisowa po zmroku jest bardzo niebezpieczna
galeria

Wąsko, bez chodnika i latarni. Radna interweniuje po naszym tekście

Kilka dni temu informowaliśmy o niebezpiecznych sytuacjach na ulicy Jaspisowej w dzielnicy Węglin Południowy. Teraz sprawą zainteresowała radna miejska, które proponuje ratuszowi kilka rozwiązań.

Bezbarwny mecz w Łęcznej. Górnik nie znalazł recepty na Kotwicę Kołobrzeg

Bezbarwny mecz w Łęcznej. Górnik nie znalazł recepty na Kotwicę Kołobrzeg

Po dwóch wygranych z rzędu z zespołami z czołówki kibice Górnika Łęczna liczyli, że ich ulubieńcy kolejny raz zapunktują za pełną pulę. Niestety zielono-czarni we wtorek dość mocno rozczarowali i zaledwie zremisowali z walczącą o utrzymanie Kotwicą Kołobrzeg

Kolarze Monogo Lubelskie Perła Polski w Turcji finiszowali w drugiej dziesiątce

Kolarze Monogo Lubelskie Perła Polski startowali w Turcji

Tureckie Grand Prix Syedra Ancient City nie będzie najmilej wspominany przez kolarzy Monogo Lubelskie Perła Polski. Trasa była bardzo ciekawa i zawierała aż 8 ostrych podjazdów, finisz zresztą też kończył się na trasie wiodącej pod górę.

Wojciech Matysek (w białej koszulce) to jedna z gwiazd LNBA

LNBA: Patobasket oraz Matematyka zmierzą się w finale

To była pasjonująca niedziela w rozgrywkach LNBA. W hali sportowej I liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbyły się tylko trzy mecze, ale ich stawka była olbrzymia.

Posypią się mandaty? Policja zapowiada wzmożone kontrole
UWAGA!

Posypią się mandaty? Policja zapowiada wzmożone kontrole

Gdzie będą te kontrole? Wszędzie. Kiedy? W środę, 9 kwietnia. W działaniach wezmą udział również policyjne grupy Speed.

Wieczór z reggae. Vavamuffin powraca do Lublina
koncert
10 kwietnia 2025, 19:00
film

Wieczór z reggae. Vavamuffin powraca do Lublina

Wesoła reggae ferajna z miasta Warszawy, czyli Vavamuffin w najbliższy czwartek przyjedzie do Lublina z najnowszym materiałem. Będzie nawijka Pablopavo, będzie melodyjnie i dancehallowo, tak więc będzie do czego potupać nóżką.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium