Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

6 lipca 2021 r.
20:46

Zabytkowe kościoły w Zamościu. Św. Mikołaj w gościach u franciszkanów

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 0 A A

W sobotę franciszkanie przestali korzystać z gościnności redemptorystów. Pięknie odrestaurowana barokowa świątynia na Starym Mieście w Zamościu jest już oddana do użytku. I czas na wzajemność. Redemptoryści wprowadzają się do franciszkanów. Zaczyna się remont u św. Mikołaja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od dzisiaj Zamość ma nowy pomnik, na cokół w sąsiedztwie parafii p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie postawiono figurę patronki. To znak, że prace przy trwającej blisko cztery lata rewitalizacji barkowej świątyni i jej otoczenia się kończą. Od weekendu wierni mogą już modlić w odnowionym wnętrzu kościoła, który po kilkuset latach wrócił do dawnego wyglądu.

Redemptoryści do grudnia

Ale to nie koniec zmian w kościele ojców franciszkanów. Zakonnicy, którzy podczas sobotniego uroczystego nabożeństwa wrócili do siebie, mają gości. Przez pięć miesięcy msze będą tu odprawiać redemptoryści. Ich XVI-wieczny kościół pod wezwaniem św. Mikołaja będzie remontowany.

– Zamknięcie naszego kościoła na czas trwania prac było konieczne, bo nie da się pogodzić obecności wiernych i robót. Dla nas to bardzo duża zmiana. Odprawiałem już mszę w kościele franciszkanów, świątynia robi wrażenie, zwłaszcza, że nasza jest przecież o wiele mniejsza. Mogła by się zmieścić w środku tej zrewitalizowanej. Tam jest zupełnie inna atmosfera, ale odnoszę takie wrażenie, bo z naszym kościołem św. Mikołaja jestem związany emocjonalnie. Poza tym wierni stoją blisko, jest z nimi zupełnie inny kontakt. To ważne zwłaszcza w czasie głoszenia kazania – mówi ojciec Marek Mirus, przełożony Domu Zakonnego Redemptorystów w Zamościu.

Godziny mszy zostają zachowane, redemptoryści i franciszkanie będą je odprawiać tak, jak to było dotychczas, gdy to kościół św. Mikołaja był wspólną świątynią dla obu zakonów.

Pionierska współpraca

– Widać, że dużo ludzi przychodzi do franciszkanów. Gdy 6 listopada 2017 roku franciszkanie zaczęli u nas odprawiać msze baliśmy się, że nasza świątynia nie pomieści wiernych. Ale zamościanie na czas rewitalizacji kościoła pod wezwaniem Zwiastowania NMP modlili się w różnych kościołach. Część uczestniczyła w mszach w katedrze. Teraz wszyscy wracają. My będziemy odprawiać tam msze do końca listopada. Taki jest przewidywany koniec prac u nas – dodaje ojciec przełożony i przyznaje, że taka współpraca zakonów to ewenement.

– Oba zgromadzenia mają różne charyzmaty, nie mówiąc o tym, że franciszkanie są o 600 lat starsi od nas. Kiedy wrócili do Zamościa, zaczęły się procesy odzyskiwania ich własności, która przez lata nie była świątynią, tylko służyła za kino czy szkołę, zakonnicy wprowadzili się do części naszego domu zakonnego. To były lata 90. ubiegłego wieku. I tak jest do dziś. Nas jest pięciu i franciszkanów jest pięciu – mówi redemptorysta.

Św. Mikołaj greckich kupców

Kościół pod nazwą św. Mikołaja w 1589 roku zbudowali w Zamościu kupcy greccy. Mieli tu swoją parafię obrządku prawosławnego, zależną bezpośrednio od Konstantynopola. Przez lata przechodził różne koleje losu. Wojskowe władze austriackie, te same, które zdecydowały o m.in. zburzeniu szczytów świątyni franciszkanów i jej dzwonnicy, kościół św. Mikołaja przekazały na użytek szkół katolickich. 1934 roku ordynariusz lubelski bp. Fulman oddał kościół redemptorystom, którzy dobudowali przy nim klasztor.

Już w 2016 roku zaczęto wzmacniać mu fundamenty, naprawiać spękane ściany i odnawiać elewację. Zakonnicy prowadzą prace dzięki ofiarom wiernych i dotacjom od miasta, ministerstwa czy służb konserwatorskich. W zeszłym roku remont objął kruchtę, teraz czas na wnętrze. W planach są prace budowlane i konserwatorskie w kaplicach bocznych, prezbiterium i w nawie głównej. Będą nowe okna, odnowiona posadzka w prezbiterium. Zabytkowa świątynia będzie zabezpieczona przed wilgocią i grzybem. Koszt to 660 tys. zł. z czego 520 tys. to dotacje.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Desperat groził, że wysadzi komisariat i zabije rodzinę policjanta

Desperat groził, że wysadzi komisariat i zabije rodzinę policjanta

Podejrzany za kratkami spędzi całą zimę. Mieszkaniec Kraśnika został aresztowany na trzy miesiące po tym, jak znieważył policjantkę, straszył wysadzeniem komisariatu i groził śmiercią innemu z funkcjonariuszy. Wcześniej używał przemocy wobec bliskiej osoby.

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego województwa lubelskiego.

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Dzisiaj do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił pozew o sporą sumę. Zakłady Azotowe w Puławach za opóźnienie w rozbudowie swojej elektrociepłowni oczekują od wykonawcy prac 249,2 mln zł. To suma kar umownych nałożonych na konsorcjum odpowiedzialne za nowy węglowy blok o mocy 100 MW.

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Niskie temperatury i opady marznącego deszczu i śniegu dały się we znaki. Od północy w poniedziałek na lubelskich drogach doszło do 44 zdarzeń drogowych.

Do wylicytowania będą chociażby: rękawica Julii Szeremety oraz koszulka Wilfredo Leona

VII Charytatywny Turniej w Siatkonogę już w sobotę. Pamiątki od Wilfredo Leona i Julii Szeremety na aukcjach

Charytatywny Turniej w Siatkonogę, to już tradycja w Kraśniku. W najbliższą sobotę o godz. 9 wystartuje siódma edycja imprezy, w której chodzi przede wszystkim o pomaganie. Tym razem pieniądze będą zbierane na rzecz 13-letniego Alana, który zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Dodatkowo uczestnicy zagrają dla dzieci z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej nr 1 i nr 2. Jak zwykle w zebraniu środków mają pomóc aukcje pamiątek, głównie sportowych, ale w tym roku nie tylko.

Lodowisko w Krasnymstawie

Lodowisko w Krasnymstawie już otwarte. Znamy cennik i godziny otwarcia

Czekali na to duzi i mali mieszkańcy miasta, bo dotąd takiej atrakcji nie mieli. Doczekali się. W sobotę otwarte zostało w centrum Krasnegostawu miejskie lodowisko. Będzie funkcjonowało do końca lutego. Znamy jego cennik i godziny otwarcia.

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe to kluczowy element strategii finansowej każdej firmy. W obliczu rosnącej liczby przepisów oraz ich częstych zmian, zrozumienie, jak te regulacje wpływają na działalność przedsiębiorstwa, staje się niezwykle istotne.

Grzegorz Król był całe życie związany ze Szczebrzeszynem

Nie żyje Grzegorz Król. Żył i tworzył w Szczebrzeszynie

W wieku 67 lat zmarł w niedzielę 22 grudnia Grzegorz Król, artysta malarz ze Szczebrzeszyna.

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, radości oraz pogody ducha życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Prezydent Białej Podlaskiej z rodziną śp. Riada Haidara

Burza po ostrych słowach syna Riada Haidara. Są reakcje biskupa i prezydenta

Boli nas zakłamywanie historii- pisze w oświadczeniu biskup siedlecki Kazimierz Gurda. To reakcja na słowa Kamila Haidara, który podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Prezydent Michał Litwiniuk przyznaje, że taka wypowiedź nie powinna w ogóle paść podczas miejskiej uroczystości.

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Koniec roku to dobry czas do podsumowań. Górnik Łęczna na półmetku sezonu plasuje się na szóstym miejscu w Betlic I Lidze i wiosną maluje się przed nim perspektywa włączenia do walki o awans do PKO BP Ekstraklasy. Jak miniona runda wyglądała dla zielono-czarnych w liczbach? Zapraszamy na nasz subiektywny ranking

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Lubelscy „łowcy głów” złapali w Lublinie dwie osoby poszukiwane listami gończymi. Tuż przed zatrzymaniem, pod nogi policjantów wypadły paczki z narkotykami.

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

Zwycięska drużyna Północy

LNBA. Za nami Mecz Gwiazd

W hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbył się Mecz Gwiazd LNBA. MVP imprezy został Jakub Wróblewski

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Sieć sklepów Action zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium