Po przecenioną, nawet o 80-90 proc., kurtkę czy pojedynczy super tani sprzęt elektroniczny nie ma sensu jechać pół Europy.
Sezonowe wyprzedaże, które właśnie się zaczęły, w miastach Zachodu przyciągają do sklepów tłumy. Bo też znacząco różnią się od polskich wyprzedaży pozorowanych - tam rzeczywiście wyprzedaje się towar masowo, a nie pojedyncze egzemplarze i faktycznie okazyjnie, bez manipulowania cenami. Na przecenione - dużo bardziej niż u nas - ubrania, buty, dodatki a także sprzęt elektroniczny nierzadko polują znane gwiazdy estrady i ekranu.
Na jakie udane zakupy szczególnie można liczyć w tym sezonie? Głównie na odzież - za sprawą tegorocznej zimy, która zaskoczyła wszystkich wyjątkowo ciepłymi temperaturami, więc magazyny ciepłych płaszczy kurtek są przepełnione. A także na sprzęt narciarski - może w następnym sezonie, jeśli wróci prawdziwa zima, będzie jak znalazł...
DOBRZE WIEDZIEĆ:
*
Sprzedawca odpowiada za niezgodność towaru z umową w ciągu 2 lat od dnia zakupu
* Nie można reklamować towaru ze względu na wadę, która była przyczyną obniżenia jego ceny. Jeżeli jednak w przecenionym produkcie znajdziemy wadę, o której sprzedawca nie poinformował nas w chwili zakupu, dziurę w bluzce, pęknięty szew, rysy na obudowie - mamy pełne prawo zareklamować towar. Dobrze jest razem ze sprzedawcą w sklepie dobrze obejrzeć wybraną rzecz zanim zapłacimy lub zapytać, czy przyczyną obniżenia ceny jest jedynie wyprzedaż, czy wada, której nie dostrzegliśmy.
*
W większości krajów nie ma przepisów pozwalających konsumentowi żądać wymiany pełnowartościowego towaru. Zdarza się jednak, że markowe sieci zgadzają się wymienić towar, czyniąc to w ramach dbania o reputację i zadowolenie klienta.
Kupując za granicą sprzęt elektroniczny należy zwrócić szczególną uwagę na zasięg obowiązywania gwarancji. Może się bowiem zdarzyć, że w przypadku awarii będziemy zmuszeni odesłać produkt do sprzedawcy na własny koszt.
Wyprzedaże w Europie
Austria Nie ma ustalonego okresu, zwykle od stycznia do lutego
Belgia 3 stycznia 31 stycznia
Cypr 1-szy poniedziałek lutego 4 sobota lutego
Czechy Po świętach Bożego Narodzenia
Dania 27 grudnia Koniec lutego
Estonia Zaczynają się w połowie sezonu
Finlandia Początek lutego
Francja Wyprzedaż trwa 6 tygodni, każdy region decyduje samodzielnie o terminie wyprzedaży. Zwykle w Paryżu rozpoczynają się najwcześniej.
Grecja Pierwszy poniedziałek po 20 stycznia 5 tygodni po rozpoczęciu się wyprzedaży
Hiszpania 7 stycznia Początek marca
Holandia Styczeń
Irlandia Zaczynają się po Świętach Bożego Narodzenia i trwają cały styczeń.
Islandia Styczeń
Litwa Zaczynają się miesiąc przed Bożym Narodzeniem
Łotwa Zaczynają się w połowie sezonu
Luksemburg Pierwsza sobota stycznia 15 dni od rozpoczęcia
Malta Nie ma ustalonego okresu
Niemcy Koniec stycznia Koniec lutego
Norwegia Nie ma ustalonego okresu
Polska Po Świętach Bożego Narodzenia
Portugalia 7 stycznia 28 lutego
Słowacja Po Świętach Bożego Narodzenia.
Szwecja Po Świętach Bożego Narodzenia.
Słowenia 2-gi poniedziałek stycznia 3 tygodnie później
Wielka Brytania Nie ma ustalonego okresu, sklepy same wyznaczają daty
Włochy Zależnie od regionu około 7 stycznia 30 dni od rozpoczęcia
Europejskie Centrum Konsumenckie (ECK) działa w Polsce od roku 2005 na mocy porozumienia pomiędzy Komisją Europejską a Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). ECK należy do sieci ECC-Net działającej w krajach członkowskich Unii Europejskiej, Norwegii i Islandii.
ECK prowadzi działalność informacyjno-doradczą dla konsumentów w zakresie ich praw w Unii Europejskiej oraz pomaga w polubownym rozwiązywaniu sporów transgranicznych.
Więcej informacji:
Tel. 022 556 02 48
Kom. 0 600 011 760
E-mail: kt@konsument.gov.pl
www.konsument.gov.pl