Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

4 grudnia 2021 r.
19:54

Zamość ma śmietniki XXII wieku. Odnotują każdy papierek

Autor: Zdjęcie autora agdy
Ulica Graniczna. Nowe pojemniki już są podłączone do prądu, który udostępnia spółdzielnia ale opłaca miasto
Ulica Graniczna. Nowe pojemniki już są podłączone do prądu, który udostępnia spółdzielnia ale opłaca miasto (fot. Kazimierz Chmiel)

Niedługo pierwsi mieszkańcy zaczną korzystać z nowoczesnych pojemników na odpady. Już dostają kody do naklejania na worki. To pilotażowy projekt, który będzie kosztował blisko 4 miliony złotych. Miasto dostało na to dotację

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

System Indywidualnej Segregacji Odpadów – tak nazywa się nowość, którą właśnie zaczyna wdrażać miasto. W tym miesiącu, a może nawet w tym tygodniu, pierwsi lokatorzy zaczną żyć inaczej. Żeby wynieść śmieci, najpierw muszą je posegregować, a potem każdą frakcję ozdobić naklejką.

Papier, kod, szkło, kod

- Już dostarczamy mieszkańcom z ul. Sikorskiego koperty z kodami, których będą używać, wyrzucając śmieci. Bez nich nie otworzą pojemnika. Kolportujemy też ulotki informujące o systemie i jak z niego korzystać. Nasze biuro jest niedaleko nowych pojemników, więc będziemy wyjaśniać i pomagać na bieżąco. Wstępnie ustalono, że 8 grudnia lokatorzy z 80 mieszkań będą już korzystać z systemu. Jesteśmy małą spółdzielnią, szacujemy, że jedna trzecia mieszkańców przetestuje nowoczesne śmietniki – mówi Marcin Bida, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Energetyk”, która jako pierwsza w Zamościu weźmie udział w miejskim pilotażu.

Mruga i pomaga

- Nowością jest bezdotykowa obsługa pojemników dzięki automatycznym klapom. Kolorowe diody i przyjazne komunikaty głosowe ułatwiają mieszkańcom korzystanie z urządzenia. Dodatkowo dostęp do indywidualnego konta z bieżącą informacją o generowanych odpadach motywuje mieszkańców do segregacji. Już po trzech miesiącach od wdrożenia systemu na osiedlu liczba gospodarstw domowych, które segregują sięga 90 proc. z początkowych 10 proc. – zachwala producent pojemniki ELMO, które testowo zastąpiły wiaty śmietnikowe w Zamościu. Do czerwca przyszłego roku system obejmie 22 budynki wielorodzinne. Oprócz mieszkańców z ul. Sikorskiego będą to cztery miejsca przy ulicach: Chłodnej, Redutowej, Hrubieszowskiej (osiedle Małe Ciche), Wyszyńskiego.

Nowoczesne pojemniki, które już pojawiły się przy ul. Granicznej, zajęły miejsce dawnego osiedlowego śmietnika. Korzystali z niego lokatorzy z pobliskich bloków, ale nie tylko.

Brudasy w obiektywie

- Lokalizacja nie jest przypadkowa. Wiele razy zgłaszaliśmy do miasta, że są problemy, bo głównie mieliśmy tam odpady podrzucane. Nieopodal jest zatoczka autobusowa, którą wykorzystywali kierowcy aut osobowych, by wyrzucić śmieci do naszego śmietnika i obok niego. Ciągle był z tym kłopot. Pilotażowy system ma kamery, będziemy zawiadamiać Straż Miejską – dodaje prezes spółdzielni „Energetyk”, której teren jest na samym skraju miasta. Obok są domki jednorodzinne zamościan i mieszkańców ościennej gminy.

- Nasi pracownicy poznawali już system, uczyli się jak działają nowe pojemniki, z których będą odbierać odpady. Będzie też osoba nadzorująca system elektroniczny informujący o stopniu zapełnienia śmietników. To jedna z korzyści systemu, który zaczynamy testować w Zamościu. Na bieżąco będzie wiadomo który pojemnik jest przepełniony a gdzie jeszcze nie trzeba wysyłać śmieciarki. Oczywiście jest harmonogram i nie zmienimy całego systemu dla kilku pilotażowych miejsc w mieście. Przecież mamy blisko 250 innych punktów z zabudowy wielorodzinnej i 6500 jednorodzinnej. Ale będziemy mogli kontrolować sytuację – mówi Małgorzata Bzówka, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu.

4 miliony, 800 gospodarstw

Jako zaletę systemu wymienia monitorowanie ilości odpadów, które wyrzuca każdy Kowalski objęty pilotażem. To będzie około 800 gospodarstw domowych w Zamościu.

- Warszawa właśnie zmienia sposób naliczania opłaty za odbiór odpadów. Mieli „od ilości zużytej wody”, tak jak teraz jest w Zamościu, przechodzą na „od powierzchni mieszkania”. Ale bez względu na metodę i tak mieszkańcy nie zapłacą za odbiór śmieci, które faktycznie wyrzucają. W założeniu System Indywidualnej Segregacji Odpadów daje taką możliwość. No, i przede wszystkim będą posegregowane. Weryfikacja? Z dokładnością co do mieszkańca, bo każdy na swoje worki nakleja kod identyfikujący – dodaje prezes PGK, która wyjaśnia, że jej firma nie musiała robić żadnych zakupów ani nic przystosowywać by obsłużyć testowany system. Nowoczesne śmietniki wyposażone w kamery, czujniki i elektronikę wspomagającą system to tylko obudowa, wewnątrz której są standardowe pojemniki. Obsługują je te same śmieciarki.

Miasto w październiku podpisało umowę z T4B, która jest partnerem spółki T-Master oferującej klientom system T-Master ELMO. Jak wyliczali zamojscy urzędnicy, koszt wdrożenia Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów to około 4 mln złotych. Całość pokrywa dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Lokatorzy spółdzielni "Energetyk" pierwsi przetestują nowe rozwiązanie (fot. Kazimierz Chmiel)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Siedziba TVP3 Lublin
Media

Duże zmiany w radach programowych TVP Lublin i Radia Lublin

W lubelskich mediach publicznych powiało zmianą – i to nie byle jaką. W skład nowych rad programowych TVP 3 Lublin oraz Polskiego Radia Lublin weszły nazwiska, które z pewnością nie przejdą niezauważone. Mamy tu mieszankę polityków różnych opcji, byłych dyrektorów, a także ludzi kultury i mediów.

Szczypiornistki PGE MKS FunFloor poznały rywala w półfinale turnieju Final Four Orlen Puchar Polski

PGE MKS FunFloor Lublin zagra z KPR Gminy Kobierzyce w półfinale turnieju Final Four Orlen Puchar Polski

Do decydującej rozgrywki, która odbędzie się w dniach 17-18 maja w Kaliszu kwalifikację uzyskały cztery ekipy. Losowanie drabinki tego turnieju odbyło się w środę podczas przerwy meczu eliminacji mistrzostw świata pomiędzy Polską, a Macedonią Północną.

Trump: zwiększam cła na Chiny, zawieszam taryfy dla innych krajów

Trump: zwiększam cła na Chiny, zawieszam taryfy dla innych krajów

Donald Trump ogłosił, że podniesie cła nałożone na towary z Chin do 125 proc. Jednocześnie zarządził 90-dniową przerwę w stosowaniu podwyższonych ceł dla innych państw, choc wczoraj zapewniał, że akurat tego nie zrobi.

Lublinianka wróciła do gry o pierwsze miejsce
ZDJĘCIA
galeria

Lublinianka pokonała Stal Kraśnik i wróciła do gry o pierwsze miejsce

Walka o awans do Betclic III ligi zaczyna się od nowa. Lublinianka w zaległym meczu na szczycie pokonała w środę Stal Kraśnik 2:1. Dzięki temu do lidera traci już tylko trzy punkty. Ekipa z Wieniawy ma jednak jedno spotkanie rozegrane mniej.

Nawet 18 000 złotych brutto. A najmniej? Sprawdź oferty pracy w Lubelskiem
galeria

Nawet 18 000 złotych brutto. A najmniej? Sprawdź oferty pracy w Lubelskiem

Opiekun osoby starsze zarobi 12 tysięcy, a montażysta balustrad do 11 tysięcy złotych. Jakie oferty pracy (a przede wszystkim: jakie zarobki) znajdziemy w województwie lubelskim?

Walczą o koronę najpiękniejszej. Kto będzie reprezentować Lubelszczyznę w konkursie Miss Polski?

Walczą o koronę najpiękniejszej. Kto będzie reprezentować Lubelszczyznę w konkursie Miss Polski?

Cztery dziewczyny z województwa lubelskiego trafiły do półfinału Miss Polski 2025. Dwie z nich będą reprezentować Lubelszczyznę w finale konkursu.

Drzwi Otwarte w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie
galeria

Samoloty i plany na przyszłość: Drzwi Otwarte w PANS w Chełmie

Symulator lotów, wojskowy sprzęt i zwiedzanie lotniska, Można się też było zastanowić, czy warto zostać kontrolerem ruchy lotniczego.

Amerykańska giełda papierów wartościowych na Wall Street

Trump nie ma pojęcia o czym mówi – komentuje były doradca Trumpa

To po prostu nie ma sensu, to ekonomiczny analfabetyzm. – Nie wie, jak działają cła ocenił były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA John Bolton.

Jennifer Lopez w Polsce. Ile kosztują bilety? (wideo)
film

Jennifer Lopez w Polsce. Ile kosztują bilety? (wideo)

Już 25 lipca Jennifer Lopez wystąpi na PGE Narodowym w Warszawie. Najtańsze bilety kosztują 675,80 złotych.

Miasto odstąpiło od umowy na stadion żuzlowy. Trzeba pilnie remontować Zygmuntowskie 5

Miasto odstąpiło od umowy na stadion żuzlowy. Trzeba pilnie remontować Zygmuntowskie 5

Ratusz oficjalnie odstępuje od umowy z konsorcjum, które miało zaprojektować nowy stadion wielofunkcyjny. Nowiutkiej areny dla żużlowców na razie nie będzie, a licencja dla Motoru na ściganie w Ekstralidze jest zagrożona. Wraca pomysł na modernizację dotychczasowego domu żużla w Lublinie: stadionu przy al. Zygmuntowskich 5.

W pierwszej rundzie Start pokonał Zastal 91:92

W czwartek PGE Start Lublin zagra na wyjeździe z Orlen Zastal Zielona Góra

Sytuacja w ligowej tabeli koszykarzy lubelskiego PGE Start jest bardzo dobra. Duży wpływ na to miała wygrana w ostatniej kolejce z Treflem Sopot. „Czerwono-czarni” pokonali wówczas mistrza Polski 88:87.

Demograficzny kryzys puławskiej oświaty. Cztery placówki zagrożone
edukacja

Demograficzny kryzys puławskiej oświaty. Cztery placówki zagrożone

Nowe boiska, dobrze wyposażone pracownie i zdolni nauczyciele nie wystarczą. Do utrzymania istniejącej sieci szkół i przedszkoli w Puławach potrzebni są uczniowie. A dzieci w mieście rodzi się coraz mniej, co może zmusić samorząd do trudnych decyzji.

125 najlepszych uczniów przyjedzie do Lublina, Na finał Olimpiady Geograficznej
NASZ PATRONAT

125 najlepszych uczniów przyjedzie do Lublina, Na finał Olimpiady Geograficznej

Najlepsi młodzi geografowie z całej Polski spotkają się w Lublinie, by zawalczyć o tytuł laureata 51. Olimpiady Geograficznej. Od 10 do 13 kwietnia w murach I Liceum Ogólnokształcącego im. Staszica rozegra się wielki finał, którego stawką będzie nie tylko prestiż, ale i szansa na reprezentowanie Polski na międzynarodowej arenie.

Święto jazzu. Powraca Lublin Jazz Festival!
festiwal
30 maja 2025, 19:00

Święto jazzu. Powraca Lublin Jazz Festival!

Po rocznej przerwie na mapę lubelskich festiwali powraca Lublin Jazz Festival, który przez wiele lat kształtował jazzową scenę oraz wyznaczał nowe kierunki. Znamy pierwszych wykonawców. Są to: Otomo Yoshihide New Jazz Quintet oraz Dust Bunny.

Andrzej Duda oraz premier Estonii Kristen Michal

Prezydent o relokacji amerykańskich wojsk z Jasionki: wiedzieliśmy o tym

To nie była dla nas tajemnicą, że Amerykanie mają zamiar relokacji swoich wojsk i przeniesienia ich z Jasionki w inne miejsca w Polsce – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Odniósł się też do plotek o wycofaniu 10 000 amerykańskicjh żołnierzy z Europy Wschodniej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium