Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

27 lutego 2025 r.
14:00

Koniec z pojemnikami na odpady tekstylne. „Nas po prostu na to nie stać”

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
W Zamościu nie będzie dodatkowych pojemników na odpady tekstylne, nie ma w planach również prowadzenia zbiórek mobilnych. Mieszkańcy muszą wywozić stare ubrania, buty, materiały do PSZOK-ów
W Zamościu nie będzie dodatkowych pojemników na odpady tekstylne, nie ma w planach również prowadzenia zbiórek mobilnych. Mieszkańcy muszą wywozić stare ubrania, buty, materiały do PSZOK-ów (fot. zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com)

„Dwie siateczki i do PSZOK-u” – tylko w taki sposób mieszkańcy Zamościa mogą wywiązać się z nowego obowiązku segregacji odpadów tekstylnych. W mieście nie pojawią się żadne specjalne pojemniki, nie będzie też mobilnych zbiórek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przepisy, które taką konieczność nakładają na wszystkich, obowiązują od początku stycznia 2025. Temat wypłynął na ostatniej, lutowej sesji.

– To jest jednak dość uciążliwe, jeżeli na terenie miasta, przynajmniej w kilku punktach nie znajdziemy odpowiednich pojemników. Próbowałam znaleźć informację i na stronie przedsiębiorstwa (PGK – red.) czy nawet w prasie, w jaki sposób miasto Zamość zaplanowało realizację tego nowego przepisu – zaczęła radna Agnieszka Jaczyńska z klubu Koalicji Obywatelskiej. Dopytywała, czy miasto planuje ustawienie specjalnych kontenerów.

– Bo rozumiem, że w tej chwili można te odpady wozić do PSZOK-u. Myślę, że dla wielu osób jest to jednak dość uciążliwe. A wiem, że nierespektowanie tego przepisu będzie się wiązało z nakładaniem kar. Tak przynajmniej przewidują wprowadzone przepisy – ciągneła dalej.

Prezes: To nie jest trudność

Odpowiedział jej prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. – Tak, wszedł taki przepis. Jeśli chodzi o tekstylia, nie możemy ich wkładać do odpadów zmieszanych. Musimy je segregować. Od dawna już mamy na PSZOK-u pojemnik. Można bezpłatnie przywieźć i oddać – zakomunikował Franciszek Josik. Dodał, że w Zamościu stoi wiele pojemników na tekstylia, np. przy PCK. – Ale ponieważ nie są w naszej gestii, nie możemy na swojej stronie internetowej umieścić, że są one tu i tu – stwierdził. Mówił też, że to powinno wystarczyć.

– Czy jest trudność, żeby uzbierać dwie siateczki i PSZOK przywieźć? No nie jest to problem – przekonywał prezes Josik. Przyznał, że spotkał się z głosami, by PGK prowadziło mobilne zbiórki, ale zapowiedział, że to nie jest możliwe ze względu na koszty.

– Pojemniki, o których pan prezes wspomina są przeznaczone do oddawania odzieży, która jest jeszcze zdatna do użytkowania. Natomiast ja mówię o tekstyliach, które są odpadem. Nie zgadzam się z panem prezesem co do tego, że oddawanie „po dwie siateczki” na PSZOK nie jest uciążliwe. Dla niektórych osób, szczególnie niezmotoryzowanych czy starszych jest to jednak problem. Uważam, że należy się nad tą kwestią pochylić. Wiele miast, jeśli jeszcze się do tego nie przygotowało i realizuje, to przygotowuje się udogodnienie respektowania tego przepisu – nie dawała za wygraną Jaczyńska.

Wiceprezydent: Tak krawiec kraje, jak mu materii staje

– Chciałam uświadomić pani radnej, że my do systemu odpadowego dopłacamy 2 mln 800 tys. zł. Nie mamy w tej chwili środków, by dopełniać nasze gniazda o pojemniki na tekstylia. I w związku z tym, że tak krawiec kraje, jak mu materiału staje, mieszkańcy są zobligowania do dowożenia tych siateczek czy worków na PSZOK – włączyła się w dyskusję wiceprezydent Marta Pfeifer. Powiedziała, że ustawianie nowych pojemników będzie rozważane tylko wówczas, gdy radni zdecydują się system odpadowy domknąć. Przypomniała też, że klub KO wstrzymał się od głosu, gdy procedowano uchwałę o podwyżkach opłat za śmieci. – Nas po prostu na to w tej chwili nie stać – zakończyła dyskusję Marta Pfeifer. Zdaniem Jaczyńskiej, pieniądze z podwyżek powinny być przynajmniej w części wykorzystane na wprowadzenie udogodnień dla mieszkańców.

Mieszkańcy niezadowoleni

W środę, dwa dni po sesji zamojskie PGK zamieściło w internecie komunikat informujący o nowym obowiązku segregowania odpadów tekstylnych. Przypomniano w nim mieszkańcom, że stare ubrania, które nie nadają się już do noszenia, także ręczniki, koce, kołdry, ściereczki czy narzuty, ale też np. obuwie i galanterię należy odwozić do jednego z dwóch Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Męczenników Rotundy lub 1 Maja.

Ten post wywołał szereg komentarzy, głównie osób niezadowolonych.

„Komedia... Z kilkoma rzeczami mam jechać pół miasta???? Za co płacę coraz wyższe rachunki??? Co mają powiedzieć osoby niemobilne???” – dopytywała pani Agnieszka.

„Za śmieci płaci się jak za złoto. Odbierają jak odbierają przed świętami raz to jakiś śmiech. Jeśli chodzi o bio to już użyte worki do pojemnika przypadły mi w udziale. Przy ponownym odbiorze nie dostąpiłam zaszczytu otrzymania już żadnego worka. Chyba już sezon się skończył. A tu jeszcze wycieczki na PSZOK robić. Nie ma co dbają o kondycję mieszkańców” – dołączyła do dyskusji pani Aleksandra.

„A nie można by było zorganizować worków jak na inne frakcje i harmonogramu odbioru? Skoro to jest kolejna frakcja” – chciała wiedzieć pani Joanna.

Przypomnijmy, że mobilne zbiórki odpadów tekstylnych, o czym pisaliśmy niedawno, są planowane do wprowadzenia w Lublinie, gdzie funkcjonuje tylko jeden PSZOK.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić

Lublin. Ulica Chłodna, niedaleko ulica Kunickiego. Niedaleko dworzec, tuż przy skrzyżowaniu komisariat policji. A tuż za nim istne wysypisko śmieci w samym sercu miasta. Miasto o tej sytuacji wie, ale nie może zrobić praktycznie nic.

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Współczesny marketing internetowy wymaga ciągłego mierzenia efektywności działań. Jednym z najważniejszych narzędzi, które umożliwiają to monitorowanie, są KPI (Key Performance Indicators), czyli kluczowe wskaźniki efektywności. Dzięki nim można precyzyjnie ocenić, czy strategie marketingowe przynoszą pożądane rezultaty. W artykule tym przyjrzymy się definicji KPI w marketingu internetowym oraz przedstawimy konkretne przykłady wskaźników, które warto stosować, aby optymalizować działania marketingowe w sieci.

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy
patronat

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy

W Teatrze Osterwy wiosna pachnie premierami. Pachnie też ... dziecięcą wyobraźnią! A wszystko za sprawą Inkubatora Osterwy – miejsca, gdzie marzenia o teatrze materializują się bardzo szybko.

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji we współpracy z funkcjonariuszami z Warszawy zatrzymali 29-letniego obywatela Ukrainy poszukiwanego przez hiszpańskie organy ścigania. Mężczyzna zostanie deportowany do kraju, gdzie będzie odbywać karę.

Ponad 14 tysięcy kibiców na meczu Motor Lublin - Stal Mielec
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Ponad 14 tysięcy kibiców na meczu Motor Lublin - Stal Mielec

Pełna rehabilitacja. Piłkarze Motoru świetnie odpowiedzieli na porażkę z Górnikiem Zabrze. W niedzielę rozbili u siebie Stal Mielec 4:1. Spotkanie na Motor Lublin Arenie oglądało 14195 osób i chyba nie było takich, którzy wychodzili ze stadionu niezadowoleni. Sprawdźcie nasze zdjęcia z trybun.

Jak wyłonić najlepszy software house w zaledwie 3 ruchach?

Jak wyłonić najlepszy software house w zaledwie 3 ruchach?

Wybór odpowiedniego software house’u to jedna z najważniejszych decyzji, jeśli chodzi o tworzenie sklepów internetowych. Aby zwiększyć sprzedaż, zoptymalizować koszty i wykorzystać nowoczesne technologie, musisz znaleźć partnera, który rozumie Twoje potrzeby. Oto trzy najważniejsze kryteria, które pomogą Ci w podjęciu decyzji: doświadczenie, elastyczność technologiczna i komunikacja. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Litoterapia – czym jest i jak można ją stosować w domu?

Litoterapia – czym jest i jak można ją stosować w domu?

Już w starożytności wierzono, że różne rodzaje kamieni mogą oddziaływać na organizm człowieka poprzez przepływ energii, co z kolei ma przekładać się na wzmocnienie ciała i harmonizację ducha. Współcześnie litoterapia jest zaliczana do metod medycyny niekonwencjonalnej. Staje się coraz bardziej popularna w kręgach osób poszukujących naturalnych sposobów na poprawę jakości życia.

Zlecenia transportowe – jak je pozyskiwać?

Zlecenia transportowe – jak je pozyskiwać?

Pozyskiwanie zleceń transportowych jest jednym z najważniejszych wyzwań dla firm przewozowych. W artykule omówimy skuteczne sposoby zdobywania zleceń oraz wskażemy, jak nowoczesne technologie mogą ułatwić ten proces.

W meczu kolejki Ruch Izbica zremisował z Astrą Leśniowice 0:0

Ruch - Astra 0:0, Bug nie zwalnia tempa i komplet wyników chełmskiej klasy okręgowej

W spotkaniu kolejki Ruch Izbica podzielił się punktami z Astrą Leśniowice. Włodawianka nie dała szans Spółdzielcy Siedliszcze. Unia Rejowiec ograła Hetmana Żółkiewka. Bug Hanna pokonał Spartę Rejowiec Fabryczny

Jak ubiegać się o odszkodowania komunistyczne za krzywdy sprzed lat?

Jak ubiegać się o odszkodowania komunistyczne za krzywdy sprzed lat?

Wielu Polaków, którzy doświadczyli represji w latach 1944-1989, może ubiegać się o odszkodowania komunistyczne oraz zadośćuczynienie za poniesione krzywdy. Ustawa z dnia 23 lutego 1991 r. daje taką możliwość osobom niesłusznie skazanym, internowanym lub represjonowanym za działalność na rzecz "niepodległego bytu Państwa Polskiego".

Masz pomysł na biznes? W Lublinie możesz dostać 12 000 zł na start. Zgłoś się, niezależnie od wieku
film

Masz pomysł na biznes? W Lublinie możesz dostać 12 000 zł na start. Zgłoś się, niezależnie od wieku

Czy masz w głowie pomysł, który mógłby zmienić się w dochodowy biznes? Lublin Up to konkurs, w którym studenci, uczniowie i seniorzy mogą wygrać nawet 12 tys. zł na rozwój swojego startupu! Trwa trzecia edycja programu, a w tym roku po raz pierwszy mogą wziąć w nim udział nie tylko młodzi, ale także doświadczeni przedsiębiorcy i osoby 50+. To szansa dla każdego, kto chce spróbować swoich sił w biznesie – niezależnie od wieku.

Robert Mirosław jest trenerem Garbarni Kurów

Garbarnia Kurów i LKS Kamionka na remis, pozostałe wyniki lubelskiej okręgówki

W konfrontacji beniaminków z Kurowa i Kamionki padł remis 1:1. Jeszcze rok temu oba zespoły grały w A klasie.

Dom dziecka spłonął w pożarze. Miasto szuka wykonawcy remontu

Dom dziecka spłonął w pożarze. Miasto szuka wykonawcy remontu

W lipcu ubiegłego roku doszło do pożaru w jednym z domów dziecka w Lublinie. Teraz miasto szuka kogoś, kto wyremontuje spalone sale.

Hulajnogą zajęli się policjanci

Popił, wskoczył na hulajnogę i zapłacił 2500 zł

Mandatem w wysokości 2500 złotych zakończyła się dla 44-latka jazda hulajnogą elektryczną. Mężczyznę zatrzymali do kontroli policjanci z opolskiej drogówki, widząc jak jedzie „wężykiem”.

Julia Szeremeta po igrzyskach olimpijskich dwa razy pojawiła się w ringu i dwa razy wygrała

Julia Szeremeta powalczy w Brazylii

Dzisiaj rozpoczynają się zawody Pucharu Świata w brazylijskim Foz do Iguacu. W imprezie wystąpi Julia Szeremeta z Paco Lublin.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium