Zamość

25 września 2001 r.
20:28
Edytuj ten wpis

Strach przed wąglikiem

Czteroosobowa rodzina z Nabroża na Zamojszczyźnie opuściła wczoraj szpital. Istniało poważne podejrzenie, że zaatakował ją wąglik, groźna choroba odzwierzęca. Wyniki badań laboratoryjnych wykluczyły
- na szczęście - chorobę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zaczęło się od dorodnej jałówki. - 11 sierpnia wróciliśmy z pola - wspomina rolnik z Nabroża. - Zaglądam do obory, krowa się dusi. Dorżnęliśmy. Weterynarz, który był na miejscu stwierdził, że mięso nadaje się spożycia. Zrobiłem wędliny. Gdybym wtedy wiedział, że tak to się skończy...
Osiem dni później padła druga jałówka. Padlinę kupił dla lisów hodowca spod Hrubieszowa. Nie minęło pięć dni, a w sadzie dokończyła żywota kolejna krowa. Sprawą zainteresował się Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Tomaszowie Lubelskim. Próbki pobrane z padłego zwierzęcia przesłano do Wojskowego Instytutu Weterynarii w Puławach. Zdechłe zwierzę nakazano zakopać. Po zbadaniu próbek okazało się, że zaatakował je wąglik.

Jak doszło do zarażenia?

Mieszkańcy Nabroża wiążą wystąpienie choroby z pracami przy stawianiu masztu telefonii komórkowej. Obiekt powstał na tzw. dawnym grzebowisku. A przetrwalniki wąglika są bardzo wytrzymałe, bez względu na warunki środowiskowe.
Do zakażeń dochodzi przede wszystkim po zjedzeniu przez zwierzę przetrwalników wąglika z paszą, zarówno podczas wypasu na terenach, na które dostają się z wodą, jak również wskutek karmienia trawą lub sianem zebranym z takich terenów. Choroba może przenosić się z jednego zwierzęcia na drugie jedynie wtedy, gdy krew lub wydaliny chorego zwierzęcia dostaną się na świeże rany lub błonę śluzową. Przetrwalniki po wniknięciu do organizmu dają początek formom wegetatywnym, które z kolei powodują zmiany chorobowe. U zwierząt mniej odpornych dochodzi do posocznicy. Główne objawy to wysoka temperatura, dreszcze, niepokój. Do śmierci dochodzi wskutek porażenia ośrodka oddechowego. Zwierzęta padłe powinny być spalone. Wąglik jest chorobą zwalczaną z urzędu.

Strach we wsi

Po tym, jak wyszło na jaw, że zwierzęta zachorowały na wąglik, wśród mieszkańców wioski zapanował niepokój. Nie wykluczano bowiem, że w zrobionej z mięsa dobitej jałówki kiełbasie mogły znajdować się bakterie wąglika. - A ja wiem do ilu ludzi trafiła ta kiełbasa? - zastanawiał się na początku września rolnik. - Może i ze 300 osób ją zjadło.
Inspektorzy weterynarii z Tomaszowa Lubelskiego przyjechali do Nabroża. - Kazali oddać nam pozostałą wędlinę - opowiada hodowca. - Zostało nam tego ok. 50 kg. Wiem, że wzięli też od sąsiada ze 20 kilo. Zdezynfekowali podwórko i oborę, a żona sodą kaustyczną przemywała lodówkę. Niebawem do szpitala w Tomaszowie Lub. trafił rolnik wraz z żoną i dwójką dzieci. Na podstawie objawów, na jakie się uskarżali, zaistniało uzasadnione podejrzenie, że cała czwórka mogła paść ofiarą wąglika.
- W przypadku zjedzenia mięsa z chorego zwierzęcia zagrożenie dla ludzi istnieje od 2-5 dni - mówią w tomaszowskim sanepidzie.
Jeśli więc nikt nie przechowuje wędlin z chorych zwierząt, to ludzie w Nabrożu i okolicach są już bezpieczni.

Można spać spokojnie

Po blisko dwóch tygodniach pobytu na oddziale zakaźnym szpitala w Tomaszowie Lub., rodzina z Nabroża wróciła wczoraj do domu. Wszelkie wątpliwości rozwiały szczegółowe badania laboratoryjne, przeprowadzone w Wojskowym Instytucie Higieny i Epidemiologii w Puławach. Ekspertyza z całą stanowczością wykluczyła tę groźną chorobę.
Nie potwierdziły się też przypuszczenia, że ofiarą wąglika mogła paść krowa w niedalekim Kryszynie (gm. Telatyn). Zachodzi podejrzenie, że chorowała na nią krasula w sąsiednim Mikulinie (gm. Tyszowce). - Nie stwierdziliśmy dalszych zachorowań na tę chorobę - mówi Jan Waga, powiatowy lekarz weterynarii w Tomaszowie Lub. - W tej chwili przymierzamy się do szczepień ochronnych bydła, koni i owiec w Nabrożu i Mikulinie.

Pozostałe informacje

Piłkarze LKS Kamionka ostatnio mają problemy z odnoszeniem zwycięstw

Lubelska klasa okręgowa. Unie Bełżyce lepsza od LKS Kamionka

LKS Kamionka w ostatnich trzech spotkaniach zdobył tylko punkt. Czy podopiecznych Grzegorza Misiarza dopadł kryzys?

Radny chce słupków na Starym Mieście i deptaku. Ratusz odpowiada: nie teraz

Radny chce słupków na Starym Mieście i deptaku. Ratusz odpowiada: nie teraz

Radny Konrad Wcisło złożył dwie interpelacje w sprawie montażu automatycznych słupków w centrum Lublina. Ratusz odpowiada, że takie rozwiązania były już analizowane, ale miasto nie planuje ich wprowadzenia. Powód? Wysokie koszty i skuteczny system kamer.

Lifting twarzy bez skalpela – czy jest możliwy?

Lifting twarzy bez skalpela – czy jest możliwy?

Zachowanie młodzieńczego wyglądu twarzy bez konieczności poddawania się inwazyjnym operacjom staje się coraz bardziej popularne. Współczesna medycyna estetyczna oferuje innowacyjne zabiegi, które skutecznie poprawiają kondycję skóry, redukują zmarszczki i przywracają naturalny owal twarzy. Jednym z takich rozwiązań jest soft lifting – bezpieczna i małoinwazyjna metoda odmładzania, która nie wymaga długiej rekonwalescencji. Sprawdź, na czym polega ten zabieg i jakie efekty możesz uzyskać.

Różnice między wodą po goleniu a balsamem po goleniu – co wybrać?

Różnice między wodą po goleniu a balsamem po goleniu – co wybrać?

Pielęgnacja skóry po goleniu to ważny etap, który wpływa na jej kondycję i wygląd. Mężczyźni często stają przed wyborem: woda po goleniu czy balsam po goleniu? Każdy z tych produktów pełni inną rolę, a ich właściwości mogą mieć kluczowe znaczenie dla zdrowia i komfortu skóry. Aby podjąć świadomą decyzję, warto poznać różnice między tymi kosmetykami oraz dowiedzieć się, który z nich najlepiej sprawdzi się w codziennej pielęgnacji.

Pijany i z dożywotnim zakazem. Próbował swoich sił w ucieczce

Pijany i z dożywotnim zakazem. Próbował swoich sił w ucieczce

Pijany mieszkaniec Goraja próbował swoich sił w ucieczce przed policjantami. Miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Pomogli świadkowie.

Stal Kraśnik szybko odzyskała pierwsze miejsce

Strzeleckie popisy Orląt, pewna wygrana Stali Kraśnik i komplet wyników Keeza IV ligi

Kolejny ciekawy weekend w Keeza IV lidze. W sobotę na fotel lidera wskoczyła Lublinianka po kapitalnym meczu i wygranej 5:4 z Górnikiem II Łęczna. Stal Kraśnik dzień później jednak odpowiedziała i wróciła na pierwsze miejsce po tym, jak pokonała Janowiankę 4:1.

Dział spadku nieruchomość. Jak podzielić mieszkanie ze spadku?
film

Dział spadku nieruchomość. Jak podzielić mieszkanie ze spadku?

Dział spadku nieruchomość. Gdy spadek odziedziczy wspólnie kilka osób, często nieodzowne okazuje się wszczęcie postępowania o dział spadku, które ma na celu podział majątku spadkowego między spadkobierców. Niejednokrotnie punktem spornym takiego postępowania jest nieruchomość.

W Lublinie będzie plac Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? Radni chcą zmian w przestrzeni miejskiej

W Lublinie będzie plac Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? Radni chcą zmian w przestrzeni miejskiej

Radni klubu prezydenta Krzysztofa Żuka złożyli oficjalny wniosek o utworzenie placu lub skweru imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Inicjatywa ma na celu uhonorowanie trzydziestoletniej działalności fundacji w Lublinie i jej wkładu w rozwój lokalnej służby zdrowia.

Fragment sobotnich derbów w Tarnogrodzie

Zamojska klasa okręgowa. Grom Różaniec wygrywa derby z Olimpiakosem Tarnogród

Przed tygodniem Olimpakos Tarnogród i Grom Różaniec nie rozegrały swoich spotkań ze względu na fatalną pogodę. W sobotę obie drużyny zmierzyły się ze sobą w meczu derbowym, a lepsi okazali się piłkarze lidera

Rolnictwo pod presją, wojsko wraca na Lubelszczyznę. Wicewojewoda Andrzej Maj o wyzwaniach regionu
Dzień Wschodzi
film

Rolnictwo pod presją, wojsko wraca na Lubelszczyznę. Wicewojewoda Andrzej Maj o wyzwaniach regionu

Biurokracja dusi rolników, a niekontrolowany import produktów rolnych z Ukrainy wciąż destabilizuje rynek. Jednocześnie na Lubelszczyznę wraca Wojsko Polskie – budowane są nowe jednostki, a w regionie rośnie poczucie bezpieczeństwa. W rozmowie z programem „Dzień Wschodzi” wicewojewoda Andrzej Maj komentuje najpilniejsze problemy i działania podejmowane przez rząd.

Wiosenna Dycha z Aliplast za nami, tłumy na starcie
ZDJĘCIA
galeria

Wiosenna Dycha z Aliplast za nami, tłumy na starcie

Sezon biegowy rozpoczęty. W niedzielę wystartowała „Wiosenna Dycha z Aliplast”. Na trasie, która jak zwykle liczyła 10 km pojawiło się 625 osób. Najlepszy wśród panów okazał się Andrzej Starżyński. W rywalizacji pań triumfowała Dominika Łukasiewicz. Sprawdźcie nasze zdjęcia z biegu.

Wandala nagrał monitoring

Wyżył się na banerach. Teraz szuka go policja

Policjanci z Białej Podlaski ustalają sprawców zniszczeń banerów wyborczych na terenie miasta. Poczynania wandala uwiecznił monitoring. Może słono zapłacić za dywersję polityczną.

ilustracyjne

Nocny pożar w Lublinie. Trzeba było ewakuować kamienicę

Sześć zespołów strażaków, dwie karetki i inne służby z samego rana walczyły z pożarem kamienicy przy ul. Kunickiego w Lublinie. Ewakuowano 20 osób. Dwie potrzebowały pomocy.

Lublin sprząta na wiosnę. Ekologiczna inicjatywa dla mieszkańców

Lublin sprząta na wiosnę. Ekologiczna inicjatywa dla mieszkańców

Przed nami kolejna edycja akcji „Posprzątajmy Lublin na wiosnę”, która odbędzie się 25 i 26 kwietnia. To wspólne działanie na rzecz czystości miasta, angażujące mieszkańców, placówki oświatowe i rady dzielnic. Zapisy trwają do 16 kwietnia.

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Musimy się nauczyć budować mentalność zwycięzców

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Musimy się nauczyć budować mentalność zwycięzców

Słaba pierwsza połowa, znacznie lepsza druga, ale ostatecznie porażka Motoru Lublin z Lechem Poznań 1:2. Co trenerzy mówili po spotkaniu na konferencji prasowej?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium