W październiku środowisko zamojskich żaków powiększy się o ponad 200 osób. Tylu studentów rozpocznie naukę na pierwszym roku studiów w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Będzie to pierwsza publiczna uczelnia wyższa w Hetmańskim Grodzie.
Dopiero wtedy poznamy nazwiska rektora i wykładowców. Za to już teraz wiadomo, że nowa uczelnia powstanie na bazie Zespołu Kolegiów Nauczycielskich. Zajęcia będą się odbywały w siedzibie kolegium przy ulicy Sienkiewicza. Utrzymane będą wykładane tam kierunki, czyli filologie: angielska, francuska i polska. Jedynym nowym kierunkiem będzie filologia rosyjska z ukraińską. Nauka w obu placówkach będzie bezpłatna. Różnić się będzie status studentów I roku PWSZ i słuchaczy II i III roku wygasającego ZKN. – Studenci będą mieli więcej przywilejów, choćby prawo do stypendium socjalnego i naukowego. Będą też mogli korzystać z kredytu studenckiego – mówi senator Irena Kurzępa, która jest w grupie inicjatorów powołania nowej uczelni. – Poza tym studenci PWSZ będą bronić prace licencjackie w Zamościu, podczas gdy słuchacze kolegium musieli dojeżdżać w tym celu do Lublina – dodaje senator.
Zmiany obejmą także program kształcenia. – W PWSZ mniej będzie praktycznej nauki języków obcych i metodyki przygotowującej do zawodu nauczyciela. Będzie za to więcej zajęć z historii literatury i metodologii przeprowadzania badań naukowych – mówi Małgorzata Linek, zastępca dyrektora ZKN.
Zmniejszenie nacisku na praktyczną naukę języków obcych nie oznacza wcale trudniejszych egzaminów wstępnych. Przeciwnie. Na pierwszym roku PWSZ będzie mogło rozpocząć naukę niemal dwa razy więcej osób niż w kolegium. Łącznie ze studentami zaocznymi na pierwszym roku PWSZ może studiować ponad 200 osób. A to dopiero początek. – W roku 2006/2007 planujemy uruchomienie nowych kierunków. Będzie to matematyka oraz budowa i obsługa maszyn rolniczych. Później będziemy wzbogacać ofertę w zależności od tendencji na rynku pracy – zapowiada senator Kurzępa.
Czy zamojskiej uczelni uda się pójść w ślady chełmskiej PWSZ, która w ciągu kilku lat zwiększyła liczbę studentów z około 200 do ponad 3 tysięcy? Wszystko zależy od możliwości bazy lokalowej. Na razie są wstępne obietnice pozyskania budynku na terenie dawnej Zamojskiej Spółdzielni Mleczarskiej.
Ilu studentów?
Obecnie na jednym roku Zespołu Kolegiów Nauczycielskich kształci się nieco ponad 80 słuchaczy. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa zamierza przyjąć 210 studentów, w tym: na filologię polską – 60, filologie angielską, francuską i rosyjską z ukraińską – po 30. Dodatkowo na studiach zaocznych uczyć się będzie 60-75 osób.