Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

2 kwietnia 2022 r.
18:36

Ukraińscy uczniowie w Zamościu. Polski dopiero "łapią", z matematyką nie ma problemów

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
Szkoła Podstawowa nr 9 przyjęła jak dotąd najwięcej uczniów z Ukrainy spośród wszystkich zamojskich podstawówek.
Szkoła Podstawowa nr 9 przyjęła jak dotąd najwięcej uczniów z Ukrainy spośród wszystkich zamojskich podstawówek. (fot. SP nr 9 Zamość)

Od początku wojny na Ukrainie do Zamościa dotarły tysiące uchodźców. Na dłużej zatrzymali się nieliczni, ale jest ich sporo. To głównie kobiety i dzieci. Do zamojskich przedszkoli i szkół już przyjęto ponad 180 Ukraińców, a wciąż dochodzą kolejni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przedszkolaków jest ok. czterdzieściorga, w technikach uczy się kilka osób, w liceach kilkanaście. Najwięcej uczniów z Ukrainy mają podstawówki, a niemal jedną czwartą przyjęła Szkoła Podstawowa nr 9 im. Tadeusza Kościuszki. Uczy się tam już 30 młodych uchodźców, a od poniedziałku dojdą kolejne 3 osoby.

Uczniowie, którzy języka polskiego nie znali prawie zupełnie, nie są tu jednak nowością. – Już w zeszłym roku dołączyły do nas dzieci z Ukrainy, a niedługo przed wybuchem wojny przyjęliśmy również dwie siostry z Białorusi – mówi Jerzy Kolano, dyrektor SP nr 9.

Zapewnia, że dzieci, które dołączyły ostatnio, odnajdują się w nowym środowisku bardzo dobrze, bo przez nowych nauczycieli i równieśników, zostały serdecznie przyjęte. Z nauką idzie im różnie, ale nie najgorzej. Młodzi ludzie stosunkowo szybko „łapią” język. – Na pewno łatwiej mają ci trochę starsi, którzy uczyli się angielskiego, więc znają alfabet. Niektórzy już po dwóch tygodniach całkiem przywoicie zaczynają pisać po polsku – opowiada Kolano.

Przypuszcza, że trudność może sprawić młodym Ukraińcom egzamin ósmoklasisty. Ale nie ma wyjścia, bo skoro już są w polskiej szkole, muszą przejść te same etapy, co reszta uczniów. Wiadomo natomiast, że na pewno nowi uczniowie, jako obowiązkowy język nowożytny, będą wybierać najczęściej rosyjski, a nie angielski, jak ich rówieśnicy z Polski.

Język to właściwie największa trudność dla ukraińskich uczniów. Bo okazuje się, że program nauczania na Ukrainie był zbliżony, a w przypadku niektórych przedmiotów, np. matematyki nawet wyższy niż w Polsce.

Samorząd przygotowuje się tymczasem do uruchomienia oddziałów przygotowawczych dla dzieci uchodźców. Budynek przekazała Fundacja Alior Banku. – Jest w bardzo dobrym stanie, właściwie wymaga tylko odświeżenia i umeblowania, ale udało się już znaleźć sponsora. Zechcemy te oddziały uruchomić najszybciej jak się da, może nawet przed świętami – informuje Agnieszka Kowal, dyrektor Wydziału Oświaty UM Zamość.

Z nauki będzie tam mogło korzystać 165 osób. Ale jej podjęcie w takiej formie nie będzie obowiązkowe. – Zakładamy możliwość przejścia do oddziałów przygotowawczych, ale też wybór obu form nauczania równolegle albo pozostanie wyłącznie przy klasach ogólnodostępnych w szkołach – zapowiada dyr. Kowal.

Wiadomo, że w klasach I-III nowotworzonych oddziałów ma być 20 godzin zajęć tygodniowo, w starszych i ponadpodstawowych odpowiednio więcej. – Z tego 6 musi być przeznaczonych na naukę języka polskiego, a reszta zależeć już będzie od dyrektora. Zakładamy, że te oddziały będą podlegać SP nr 2, która znajduje się najbliżej, ale ostatecznie tę decyzję ma przypieczętować Rada Miasta – zdradza Agnieszka Kowal.

Na razie nie wiadomo, w jakich godzinach prowadzone będą zajęcia w oddziałach przygotowawczych. Mogą to być popołudnia. Uczyć mają czynni zawodowo nauczyciele, w ramach nadgodzin, ale możliwe jest też zatrudnienie emerytów. – Nie wykluczamy, że skorzystamy też z pomocy pedagogów ukraińskich, ale oni podejmą pracę tylko jako wspomagający polskich nauczycieli – wyjaśnia szefowa wydziału oświaty.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W pierwszym meczu w 2025 roku Górnik Łęczna zremisował na swoim stadionie z ŁKS Łódź

Górnik Łęczna zaczyna rundę wiosenną od domowego remisu

Ciekawy, dynamiczny mecz w Łęcznej z udziałem tamtejszego Górnika, ale bez zwycięstwa. W niedzielę zielono-czarni na inaugurację rundy wiosennej zremisowali 2:2 z ŁKS Łódź. Zarówno gospodarze jak i ekipa z Łodzi po końcowym gwizdku mieli prawo odczuwać niedosyt

Częściowo wyburzona stołówka
Lublin

Zagadka remontu wojskowej stołówki na Majdanku

To jest niegospodarność. Najpierw wyremontowali cześć budynku, potem wstawili nowe okna, a na koniec wzięli za wyburzanie – tak czytelnik opisał nam sytuację, jaką zaobserwował na terenie kompleksu wojskowego przy ul. Męczenników Majdanka w Lublinie. Chodzi o remont wojskowej stołówki.

Motor w dwóch kolejkach w 2025 roku dopisał do swojego konta jeden punkt

Jagiellonia Białystok - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Jagiellonia BIałystok - Motor Lublin. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30.

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium