Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Bąble pojawiające się na skórze przypominają oparzenie pokrzywą. Ale pokrzywka to znacznie poważniejsze schorzenie, które jest bardzo powszechne, a może być nawet bardzo groźne. 1 października przypada Międzynarodowy Dzień Pokrzywki.
Okazuje się, że Państwowa Agencja Atomistyki już przeprowadziła symulacje pod kątem rosyjskich ataków na ukraińskie elektrownie atomowe.
Teoretycznie od soboty 1 października, ale w praktyce dopiero ponad dwa tygodnie później zacznie na dobre pracować oddział pediatryczny utworzony w szpitalu "papieskim" w Zamościu.
Na drogę do pracy, na podróż autobusem, na spacer z psem. Zwykle rano albo gdy już zapada zmierzch. Oszałamiającą sprzedaż małpek coraz wyraźniej widać w kasach gmin, do których płyną pieniądze z akcyzy. I w sklepach z alkoholem. – Zgrzewkę stawiałyśmy przy kasie, żeby mieć pod ręką. Co drugi klient brał – opowiada sprzedawczyni z osiedlowego sklepu w Lublinie.
Każda mama, która nie może karmić swojego dziecka mlekiem z piersi, ma prawo otrzymać pokarm z Banku Mleka Kobiecego, który działa w Lublinie. Nie wszystkie szpitale w regionie z niego korzystają, dlatego lekarki apelują do kobiet, aby upominały się o swoje.
Polska praca o zastosowaniu lodów w medycynie czy badania nad lewatywami, którymi odurzali się starożytni Majowie – to niektóre badania wyróżnione Ig Noblami 2022.
Aż około 100 aktorów wystąpi na scenie Centrum Spotkania Kultur 18 i 19 października. Osoby w Lublinie znane i lubiane wystąpią w spektaklu „Szalone wakacje”. Pieniądze ze sprzedaży biletów wesprą zaś Oddział Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży SPSK 1 przy ul. Głuskiej w Lublinie.
Jest lądowisko na dachu, są miliony wydane na budowę nowej części szpitala. Wciąż nie ma tylko obiecanego szpitalnego oddziału ratunkowego, który ruszyć miał już na początku roku. A inne SOR-y w Lublinie zmagają się z przepełnieniem z powodu ogromnej liczby pacjentów.
W szkołach, przychodniach i innych miejscach najbliższych mieszkańcom będzie można zaopatrzyć się w jodek potasu na wypadek zagrożenia radiacyjnego. Dzisiaj rozpoczęła się dystrybucja preparatów do wszystkich gmin w województwie lubelskim.
To dla dobra dzieci – mówią organizatorzy Złotego Września. To duża akcja, której częścią był niedzielny przemarsz przez Lublin.
Lekarze alarmują, że oddziały zakaźne nie mają już miejsc dla pacjentów z Covid-19. Szpitale mają też problem z lekarzami, których coraz bardziej brakuje. Tymczasem województwo lubelskie ma najwyższy wskaźnik nowych zakażeń koronawirusem w Polsce.
– Nie biegajmy do lekarzy z prośbą o receptę i nie próbujmy kupować tabletek jodu potasu – apeluje wojewoda lubelski. I dodaje, że w razie potrzeby preparat zdąży dotrzeć do wszystkich mieszkańców regionu.
Ponad dwa tysiące uczniów ma przejść opłacone przez miasto badania, które pozwolą na szybszą reakcję na problemy zdrowotne. Wyniki dotychczasowych badań są dość niepokojące: co trzeci uczeń ma nadwagę, co dziesiąty jest już otyły.
Zaskakująca kandydatura na wiceszefa Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie. Stanowisko w placówce podległej władzom województwa z PiS ma objąć były poseł lewicy Zbigniew Matuszczak. – Nie patrzę na barwy polityczne, tylko na fachowość i kompetencje – zapewnia dyrektor lecznicy.
Dzieci opatulone po szyję, opiekujący się nimi rodzice siedzący w kurtkach. Tak wyglądały ostatnie dni na Oddziale Zakaźnym Dziecięcym lubelskiego szpitala przy ul. Biernackiego. – Administrator nie zgadza się na włączenie ogrzewania – zaalarmowała nas babcia jednego z dzieci. Dopiero po naszej interwencji szpital zmienił decyzję.
Dziecięce oddziały psychiatryczne pękają w szwach. Dlatego SPSK 1 chce budować nowy oddział dla dzieci, ale równocześnie szkolić młodych lekarzy, którzy będą w nim pracować. Dziecięcą psychiatrię można także wspomóc także kupując bilet na spektakl organizowany przez Lubelską Akcję Charytatywną.
Po wodę ze źródełka w podlubelskim Motyczu przychodzą nie tylko okoliczni mieszkańcy. Z baniakami i butelkami przyjeżdżają tutaj też m.in. mieszkańcy Lublina. Jednak po incydencie z niedzieli zainteresowanie ujęciem „Motyczanka” jest nieco słabsze.
Myli się ten, który sądzi, że jeżeli lek zażyje teraz, to gdy za jakiś czas dojdzie do nieszczęścia to on już jest zabezpieczony. Tak to nie działa – tłumaczy lekarz, ale rząd zaopatruje straż pożarną w środek mający zniwelować skutki promieniowania.
Katolicka uczelnia od przyszłego roku ma kształcić studentów na kierunku lekarskim. W związku z tym musi mieć szpital kliniczny. Wsparcie zadeklarował marszałek województwa.
Pacjentka nie powinna opuszczać szpitala, tylko dalej być leczona – wynika wprost z opinii Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Pani Grażyna wyszła ze szpitala, a po trzech dniach wróciła tam w karetce. Na pomoc było jednak za późno. Od zdarzenia minęły 4 lata i nikt nie poniósł konsekwencji.
Objawy nowotworów u dzieci mogą przypominać zwykłą infekcję lub choroby przewodu pokarmowego. Dlatego ogromna rola w ich dostrzeżeniu spoczywa na lekarzach pierwszego kontaktu. Do nich oraz do rodziców skierowana jest akcja Złoty Wrzesień – Miesiąc Świadomości Nowotworów Dziecięcych.
Dzięki wykorzystaniu robota da Vinci mężczyźni po wycięciu prostaty z powodu raka, mogą zachować sprawność seksualną. Z operacji będą też korzystać chorzy na nowotwór jelita grubego. Sprzęt za 14,6 mln złotych nie będzie stał bezczynnie – deklarują lekarze z 1. Szpitala Wojskowego w Lublinie.
Sprzedaż biletów na finał Ekstraligi żużlowej wprawdzie jeszcze nie ruszył, ale można się spodziewać, że nie będzie łatwo dostać bilet na mecz Motor Lublin – Stal Gorzów. Spore szanse mają za to kibice, którzy są równocześnie dawcami krwi.
Przed sezonem jesienno-zimowym rząd uruchomił kolejną turę rejestracji na szczepienia. Od piątku (16.09) drugą dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 przyjmować mogą wszyscy powyżej 12. roku życia.
Już nie na najwyższej kondygnacji starej kamienicy przy ul. Partyzantów 5, ale w obszernym, parterowym, wyremontowanym budynku przy ul. Kilińskiego 68 mieści się Centrum Zdrowia Psychicznego prowadzone przez Zamojskie Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego w Zamościu.