Mamy szansę ściągnąć do siebie specjalistów od termowizyjnych badań zatok i skorzystać z ich usług bezpłatnie. Ale trzeba usiąść do komputera.
Objazdowy gabinet akcji "Zdrowe zatoki” był już w Zamościu. Ma szansę tu wrócić, ale może też odwiedzić Białą Podlaską i Lublin. Do którego z miast ostatecznie zawita? Na razie nie wiadomo. Zadecydują o tym internauci, głosując na swoje miasto w sieci. Im więcej głosów, tym większe szanse na skorzystanie z darmowych badań.
Pulsujący ból głowy, nasilający się przy pochylaniu, kichaniu czy podnoszeniu, brak powonienia i ciągle zatkany nos - takie mogą być objawy chorych zatok. Często występują zaraz po przeziębieniu. Cierpi na nie co siódmy Polak.
- Mam problemy z zatokami od dzieciństwa - przyznaje Marcin Raczyński, student z Lublina. - Od kiedy pamiętam jesienią choruję. Katar, silny ból głowy. Teraz każdemu, kto ma podobne objawy radzę, żeby zgłosił się do lekarza. Z tym nie ma żartów.
Przeziębienie, któremu towarzyszy uczucie zatkanego nosa, to jedna z najczęstszych przyczyn wystąpienia bólów i zapalenia zatok, której, jak wynika z badań u 52 proc. pacjentów występuje bezpośrednio po przeziębieniu.
- W okresie jesienno-zimowym każdy z nas choruje co najmniej 4-6 razy w roku na przeziębienie. Jeśli zbagatelizujemy objawy, odpowiednio wcześnie nie podejmiemy właściwego leczenia, możemy doprowadzić do rozwinięcia się procesu zapalnego wewnątrz zatok przynosowych co spowoduje ból w obrębie zatok - mówi Piotr Rapiejko z Kliniki Otolaryngologii Wojskowego Instytutu Medycznego CSK MON w Warszawie.
Mieszkańcy Zamościa, Białej Podlaskiej i Lublina mają szansę na wczesne wykrycie zapalenia zatok. O ile ściągną objazdowy gabinet akcji "Zdrowe zatoki” do swoich miast. Ale muszą coś w tym kierunku zrobić. Co? Wejść na stronę www.zdrowezatoki.pl i zagłosować. Akcja trwa do 25 stycznia.