Jak wybrać lekarza rodzinnego, kiedy i ile razy można go zmienić. Ile to kosztuje. Kiedy i jak zapisać noworodka do lekarza pierwszego kontaktu.
Prawa pacjenta w POZ
Podstawowa opieka zdrowotna to również profilaktyka i promocja zdrowia, diagnostyka schorzeń, ale także leczenie, zapobieganie i ograniczanie niepełnosprawności. Ma ona decydujący wpływ na stan zdrowia pacjenta i jego rodziny.
Jak wybrać lekarza rodzinnego?
Deklarację wyboru składa się do konkretnej osoby udzielającej świadczeń w ramach umowy z NFZ tzn. imiennie do lekarza, pielęgniarki czy położnej. Pacjent może złożyć w jednym miejscu deklarację do lekarza, a w innym do pielęgniarki czy położnej.
Deklaracje wyboru złożone przed 1 stycznia 2005 roku (w tym wspólne dla lekarza, pielęgniarki, położnej poz) zachowują ważność u danego świadczeniodawcy do czasu dokonania przez pacjenta ponownego wyboru. Należy je jednak wypełnić ponownie w sytuacji, gdy deklaracja nie była złożona w imieniu własnym np. gdy pacjent ukończył 18 rok życia.
Kiedy zapisać noworodka do lekarza?
Osoby ubezpieczone w innym państwie Unii Europejskiej, ale mieszkające w Polsce, składają deklaracje do poz na podstawie poświadczeń wydanych w oddziale wojewódzkim Funduszu właściwym według miejsca zamieszkania. Poświadczenia uzyskuje się po zarejestrowaniu w oddziale wojewódzkim NFZ formularzy: E106, E109, E120 lub E121.
Podczas pobytu poza miejscem zamieszkania pacjent posiada prawo do udzielenia przez lekarza, pielęgniarkę oraz położną podstawowej opieki zdrowotnej świadczeń zdrowotnych w sytuacji nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia.