Na brak w aptekach refundowanej szczepionki przeciw grypie skarży się coraz więcej seniorów. Resort zdrowia zapewnia, że dostępna na rynku ilość leku odpowiada potrzebom pacjentów.
Chodzi o szczepionkę Vaxigrip Tetra, która jest refundowana dla osób po 65. roku życia. Kosztuje ok. 50 zł, czyli ok. 25 zł po refundacji.
– Walczymy o wzrost zaszczepionych osób, szczególnie w grupach ryzyka, do których należą m.in. seniorzy. Ministerstwo Zdrowia chwali się wprowadzeniem 50-procentowej refundacji dla osób starszych, a jak przyjdzie co do czego, pacjent nie może wykupić leku – irytuje się Piotr Jarecki, lekarz rodzinny z Lublina. – Coraz więcej moich pacjentów skarży się na braki refundowanej szczepionki w aptekach. Muszą na własną rękę sprawdzać, gdzie można ją dostać. Jeden z nich pojechał nawet do Świdnika, bo miał od kogoś informacje, że tam ją dostanie. To jest kuriozum, żeby narażać na coś takiego starsze osoby.
Zdaniem naszego rozmówcy, resort zdrowia powinien wydać oficjalny komunikat o ograniczonym dostępie do szczepionki. – To niepoważne, żebyśmy się o takich sytuacjach dowiadywali od pacjentów – uważa dr Jarecki i dodaje, że dobrym rozwiązaniem byłoby też opublikowanie listy aptek, w których można dostać refundowaną szczepionkę.
– Rzeczywiście był przejściowy problem z dostępnością dla pacjentów, ale tylko do jednej ze szczepionek przeciwgrypowych, w tym do partii tej szczepionki refundowanej w 50 proc. dla osób po 65. roku życia – przyznaje Tomasz Barszcz, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Lublinie i dodaje, że od poniedziałku na rynek ma jednak trafić kolejna partia leku. Prawdopodobnie nie będzie ona już podlegała refundacji i będzie pełnopłatna.
– Ministerstwo szacuje dane i zapotrzebowanie na konkretny lek, w tym wypadku na szczepionkę i na tej podstawie przeznacza konkretne środki na jego refundację. To się przekłada na ilości leku, które trafiają na rynek – tłumaczy Barszcz. – Nie wiemy jeszcze, jaką cenę detaliczną dla tej dostawy szczepionki określą producent i dostawca.
Szef rady aptekarzy dodaje, że w przypadku braku szczepionki apteka może ją dla pacjenta zamówić. – Pacjent może ją odebrać nawet tego samego dnia. Nie ma z tym większych problemów również w mniejszych miejscowościach w naszym województwie – zapewnia Tomasz Barszcz. – Z naszych informacji wynika, że szczepionka jest też dostępna w wielu przychodniach lekarzy rodzinnych.
Mimo sygnałów o problemach z dostępem, Ministerstwo Zdrowia, uważa, że ilość szczepionek zarówno Vaxigrip Tetra, jak i Influvac Tetra, która nie jest refundowana, dostarczonych na rynek powinny zaspokoić potrzeby polskich pacjentów.
– Zgodnie z informacją od producenta szczepionki, od sierpnia tego roku na polski rynek zostało dostarczonych 550 tys. opakowań szczepionki Vaxigrip Tetra do zakładów opieki zdrowotnej oraz 350 tys. dawek na rynek apteczny – informuje Krzysztof Jakubiak, dyrektor biura prasy i promocji Ministerstwa Zdrowia i dodaje, że w tym momencie na rynku jest ok. 60 tys. dawek szczepionki. – W tym samym czasie zapewniona została dostępność innej szczepionki przeciw grypie: Influvac Tetra w ilości 500 tys. opakowań, za odpłatnością w wysokości 100 proc.
Programy bezpłatnych szczepień dla seniorów przeciwko grypie prowadzą z kolei samorządy z naszego regionu. W tym organizowanym przez Urząd Miasta Lublin może wziąć udział nawet 9 tys. osób. Zainteresowani mają na to czas do 20 listopada. Listę przychodni można znaleźć na stronie internetowej Ratusza. W podobnym przedsięwzięciu realizowanym przez gminę Opole Lubelskie rocznie uczestniczy natomiast ok. 300 osób.
Ze statystyk sanepidu wynika jednak, że w naszym regionie takie szczepienia wciąż nie cieszą się dużym zainteresowaniem. – W ubiegłym roku zaszczepiło się tylko 44 tys. mieszkańców naszego województwa, gdzie mieszka 2 mln ludzi. To stanowczo za mało – mówiła nam kilka tygodni temu Irmina Nikiel, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.