Przy szpitalu tymczasowym w Lublinie będzie działał punkt szczepień przeciwko Covid-19. Jednak nie fizycznie w samym budynku Targów Lublin, ale przy oddalonej o kilka kilometrów ul. Radziwiłłowskiej 13. A w samym szpitalu dzisiaj było zaledwie sześciu chorych.
– Zgodnie z poleceniem wojewody utworzyliśmy punkt przy szpitalu tymczasowym. Takie punkty powstały w całej Polsce. Nie uruchamiamy go jednak przy ul. Dworcowej przede wszystkim z powodu niewystarczających warunków logistycznych i infrastrukturalnych. W szpitalu hospitalizowani są pacjenci zakażeni SARS-CoV-2 i ze względów epidemiologiczno-sanitarnych nie ma możliwości, by utworzyć tam punkt ambulatoryjny do szczepień – tłumaczy Anna Guzowska, rzeczniczka SPSK1. – Poza tym punkt, który utworzyliśmy w budynku przy ul. Radziwiłłowskiej 13, jest w lokalizacji bardziej dogodnej dla seniorów, w centrum miasta, w niedalekiej odległości od przystanków autobusowych. Co ważne – jest to budynek, w którym osoby szczepione nie będą miały styczności z pacjentami szpitala – zaznacza rzeczniczka.
W tym momencie w szpitalu tymczasowym jest sześciu pacjentów. Wszyscy są leczeni na oddziale wewnętrznym covidowym (m.in. osoczem ozdrowieńców, remdesivirem – zależnie od stanu). Dotychczas nikt nie wymagał leczenia na oddziale respiratorowym. – Liczba pacjentów utrzymuje się mniej więcej na takim samym poziomie, jest jednak rotacja. To osoby w wieku 40-88 lat – zaznacza Guzowska.
Punkt przy Radziwiłłowskiej 13 powstał z myślą o ogólnodostępnych szczepieniach. Zacznie działać 25 stycznia, kiedy ruszą szczepienia seniorów powyżej 70. roku życia. Będzie przyjmował pacjentów przez siedem dni w tygodniu w godz. 8-20. – Punkt jest zlokalizowany w osobnym budynku, więc osoby, które będą zgłaszać się na szczepienie, nie będą miały kontaktu z pacjentami SPSK1. Punkt ma szczepić co najmniej 200 osób dziennie. Takie są wytyczne, natomiast na pierwszy tydzień 25-30 stycznia mamy już zapisanych po 240 osób każdego dnia – dodaje Guzowska.
W związku ze zmniejszonymi dostawami szczepionek Pfizera (pisaliśmy o tym we wczorajszym wydaniu), SPSK1 w tym tygodniu wstrzymał szczepienia pierwszą dawką w grupie 0. – Obecnie szczepimy drugą dawką personel szpitala. We wtorek rano dotarła do nas dostawa zgodnie z zamówieniem, czyli 1170 zamrożonych dawek oraz 90 rozmrożonych, które musimy wykorzystać w ciągu najbliższych dni – wyjaśnia rzeczniczka szpitala.