Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

21 czerwca 2022 r.
20:59

Walka o przeżycie. Tam karetka nie dotrze

14 9 A A

Ludzie umierają od obrażeń wojennych, ale także z powodu zawałów czy udarów, bo karetka nie może do nich dojechać. 101 szpitali ukraińskich zostało całkowicie zniszczonych przez Rosjan – o dramatycznej sytuacji w swoim kraju mówił dzisiaj w Lublinie minister ochrony zdrowia Ukrainy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Minister Wiktor Laszuk był pod wrażeniem możliwości kształcenia studentów w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Podczas zwiedzania zatrzymał się m.in. przy stanowisku do szkolenia przyszłych stomatologów. Chwycił nawet za wiertło dentystyczne. Jak później wyjaśnił, jego żona jest dentystką.

Wiktor Laszko wstąpił do Lublina w drodze na Kongres 590 w Warszawie, gdzie weźmie udział w dyskusji na temat odbudowy systemu ochrony zdrowia Ukrainy.

Zniszczono 101 naszych szpitali, 700 szpitali zostało bardzo uszkodzonych, 400 aptek zostało zniszczonych, jak również 100 karetek pogotowia. 300 zakładów opieki zdrowotnej znajduje się w okupacji, a nasi lekarze są naciskani, żeby wyrzekali się ukraińskiego obywatelstwa i nie świadczyli opieki zdrowotnej na rzecz obywateli ukraińskich. Z kolei obywatele znajdujący się teraz pod okupacją rosyjską są szantażowani, że jeśli nie podpiszą deklaracji przyjęcia obywatelstwa Rosji, to nie dostaną leków – powiedział Wiktor Laszko.

Minister mówił też, jak różna sytuacja panuje na poszczególnych terytoriach Ukrainy. – Jeżeli rozmawiamy o terenach, gdzie obecnie trwają aktywne walki, to tak naprawdę ludzie walczą tam o życie, o przetrwanie. Nie zgłaszają się ze swoimi schorzeniami do lekarzy – powiedział Laszko.

Na terenach okupowanych trudno jest świadczyć pomoc. – Okupanci niszczą łączność, więc pacjenci nie mają możliwości wezwać karetki, a pomoc nie może do nich dotrzeć. Na tych terenach straty ludzkie bezpośrednio wynikają z walk, lub z tego, że ktoś umrze na zawał lub udar, ponieważ karetka do niego nie dojedzie.

Kolejny problem to brak leków w aptekach i w szpitalach. – Te, które zostały, są zabierane przez okupanta i przez Krym wywożone na teren Federacji Rosyjskiej – mówi minister.

Ci, którzy uciekli z zachodu Ukrainy na wschód, również potrzebują pomocy. – To wpłynęło na to, że szpitale są bardzo obciążone. Musimy też pamiętać o olbrzymich skutkach psychicznych, traumach wojennych. Również o tym, że takie przeżycia ludzkie powodują zwiększoną ilość chorób naczyniowych, zawałów, udarów.

Terytorium Ukrainy z powodu wojny opuściło 5 milionów obywateli. Około 1100 osób uzyskało pomoc medyczną za granicą. Byli to zarówno ranni z obrażeniami wojennymi, jak i np. dzieci leczone onkologicznie. Z kraju wyjechało też około 2500 lekarzy – to ok. 1 proc. z ogólnej liczby medyków.

– W pierwszej kolejności odwiedzam uczelnie medyczne w Polsce, bo rozumiem, że będziemy potrzebowali nowych kadr. Musimy zachęcać młode osoby do studiowania na kierunkach medycznych – powiedział minister. A na koniec dodał: – Jestem niezmiernie dumny z naszych lekarzy, bo 24 lutego o godz. 6 rano, wszyscy, bez względu na to, czy ktoś miał dyżur w tym dniu, czy nie, stawili się do pracy i byli w pełnej gotowości bojowej, żeby udzielić pomocy naszym obywatelom.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin
28 maja 2024, 20:00

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin

Na tą wiadomość czekaliśmy bardzo długo. 28 maja w lubelskim Studiu im. Budki Suflera wystąpią słoweńscy ekscentrycy, pionierzy industrialu – grupa Laibach. Formacja uciekająca jakimkolwiek próbom zaszufladkowania ich twórczości, a przy tym kontrowersyjna, nieokiełznana, nietuzinkowa. Ich koncerty to crème de la crème. Muzycznie? To po prostu destylat industrialu.

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Grupa studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Białorusi będzie pisać listy do internowanych. To z okazji obchodzonego 21 maja Dnia Solidarności z Więźniami Politycznymi.

Niedługo po odkryciu tragicznej śmierci Weroniki H. jej 35-letni syn został zatrzymany

Syn pobił matkę na śmierć. Jest akt oskarżenia

Bił matkę po twarzy, uderzał jakimś tępym narzędziem, gdy się przewróciła, jeszcze ją docisnął, a głową kobiety uderzył o podłogę. 74-letnia Weronika H. nie przeżyła. Jej syn będzie odpowiadał za zabójstwo przed sądem. Grozi mu nawet dożywocie.

Bogdan Krześniak to były działacz PSL-u, który w ostatniej kadencji reprezentował barwy PiS w radzie powiatu puławskiego. W ostatnich wyborach, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 626 głosów, co zapewniło mu mandat. Tuż przed pierwszą sesją, lekceważąc podpisane umowy, zmienił polityczne barwy

Zabrał władzę puławskiemu PiS-owi. "Zraziłem się do nich"

Głos jednego radnego zdecydował o tym, że władze w powiecie puławskim trafiła w ręce Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Radnego, który swój mandat otrzymał startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiamy z Bogdanem Krześniakiem, nowym członkiem zarządu, który zmienił polityczne środowisko.

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium