Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

18 października 2022 r.
19:40

Z wózka na własne nogi. W Lublinie pacjenci mogą już ćwiczyć z nowoczesnym egzoszkieletem

Pan Bogusław podczas ćwiczeń w egzoszkielecie. – To jest naprawdę super wynalazek – mówi 62-latek
Pan Bogusław podczas ćwiczeń w egzoszkielecie. – To jest naprawdę super wynalazek – mówi 62-latek (fot. Paweł Buczkowski)

Do szpitala przyjechał na wózku inwalidzkim. Po założeniu egzoszkieletu zaczął spacerować. Nowoczesny sprzęt kupiony przez SPSK 4 przy Jaczewskiego nie przywróci ot tak zdolności chodzenia. Daje jednak możliwość utrzymania w gotowości układu neurologicznego. I nadzieję, że kiedyś uda się wykonać samodzielny krok.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W lipcu 62-letni Bogusław Bondos z Lublina miał wypadek, spadł z wysokości drugiego piętra. Upadł na bok - kręgi piersiowe zostały uszkodzone, a rdzeń kręgowy zmiażdżony. Od tamtej pory jeździ na wózku, jest sparaliżowany od pasa w dół.

Dzisiaj jednak stanął na własnych nogach. Było to możliwe dzięki urządzeniu, które rehabilitanci z SPSK 4 w Lublinie założyli na jego kręgosłup i nogi. Egzoszkielet to przenośny bioniczny szkielet przeznaczony do rehabilitacji.

Pan Bogusław najpierw musiał spędzić trochę czasu utrzymując się o własnych siłach w pozycji pionowej. Potem ustala się indywidualne parametry: długość nogi oraz długość i wysokość kroku, szerokość miednicy.

Po zaprogramowaniu komputera zakładany jest egzoszkielet. Na początku uczymy pacjenta stać. Następnie wykonuje pierwsze kroki w przód – tłumaczy dr Magdalena Sobiech, koordynator zespołu fizjoterapeutów w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji SPSK 4 w Lublinie.

Sprzęt służy osobom, które po leczeniu onkologicznym zmagają się z problemami neurologicznymi, ale również pacjentom po udarach i urazach rdzenia kręgosłupa.

– Egzoszkielet daje pacjentom poczucie niezależności i możliwość myślenia o tym, że osoby, które mają trudną sytuację neurologiczną będą w stanie powrócić do swoich codziennych czynności – mówi prof. Tomasz Blicharski, zastępca lekarza kierującego Kliniką Ortopedii i Rehabilitacji SPSK 4.

Ale nie każdy pacjent korzystający z egzoszkieletu kiedyś samodzielnie stanie na nogach.

– Pacjent niejednokrotnie nie odzyska pełnej sprawności, natomiast jest to takie urządzenie, które da nam możliwość utrzymania w gotowości naszego układu neurologicznego. Tych części, które pozostały nienaruszone poprzez niedokrwienie czy uraz, aby mogły podjąć funkcję po tym jak nasz organizm dostosuje się do nowej sytuacji – dodaje dr Blicharski.

Egzoszkielet w rehabilitacji pacjentów SPSK 4 w Lublinie

Co istotne, w terapii celem jest nie tylko ćwiczenie umiejętności chodzenia.

– Egzoszkielet pozwala pacjentowi zachować funkcję nie tylko naszego układu ruchu, czyli mięśni, stawów. Ten ruch jest potrzebny także w układzie krążenia, w przewodzie pokarmowym, jest potrzebny naczyniom krwionośnym, wszelkim naszym organom, które dzięki temu poprawnie funkcjonują – mówi dr Tomasz Blicharski.

W tej chwili rehabilitanci ćwiczą z pacjentami chodzenie do przodu. Ale egzoszkielet daje też możliwość chodzenia w bok, po schodach czy wstawania z pozycji siedzącej.

– Moim marzeniem jest to, żeby każdy pacjent, który potrzebuje takiego sprzętu, miał go u siebie w domu. Żeby u nas rozpoczął ćwiczenia, a potem używał go w domu – wyraża nadzieję dr Tomasz Blicharski.

Na pewno nie stanie się to jednak szybko, bo za egzoszkielet amerykańskiej firmy Ekso Bionics szpital przy Jaczewskiego zapłacił aż 755 tys. zł.

– To jest naprawdę super wynalazek – chwali pan Bogusław. Pytany o nadzieje na chodzenie o własnych siłach zawiesza głos i przyznaje, że niestety są niewielkie. Ale deklaruje, że się nie poddaje. – Jeśli człowiek się podda, to już nie ma szans – dodaje.

(fot. Paweł Buczkowski)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta
ZDJĘCIA
galeria

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta

Pan Piotr czeka na to spotkanie przez kilka miesięcy. Podobnie jak ponad 300 innych osób był dzisiaj gościem na śniadaniu wielkanocnym u Brata Alberta w Lublinie. Takie wspólne posiłki przed świętami to już tradycja w wielu miejscach naszego regionu.

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości
ZDJĘCIA
galeria

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Marszałek Jarosław Stawiarski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył życzenia świąteczne oraz przypomniał o nadziei, jaką niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa.

Rywalizacja PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin zawsze generuje olbrzymie emocje

PGE MKS FunFloor Lublin kontra KGHM MKS Zagłębie Lubin. Tylko wygrana daje lubliniankom nadzieję na złoto

W czwartek w hali Globus dojdzie do kolejnej odsłony świętej wojny pomiędzy PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin

Piotr Łachno zmarł nagle 17 kwietnia 2024 roku. Stało się to w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zamościu, w którym przez wiele lat pracował

Jutro pierwsza rocznica śmierci. Motocykliści uczczą pamięć przyjaciela

W czwartek minie dokładnie rok od śmierci Piotra Łachno, wieloletniego szefa schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Tę rocznicę postanowili uczcić jego znajomi, koledzy i przyjaciele z Zamojskiej Grupy Motocyklowej, z którą był związany.

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy
galeria

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy

Przed skomplikowanymi i wymagającymi konkurencjami stanęli uczestnicy XXXI Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zorganizowanych przez Akademię Zamojską. Najlepszymi „medykami” okazali się uczniowie ZSP nr 3 czyli „Elektryka”.

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

We wtorek nauczyciel usłyszał zarzuty, a w środę sąd zdecydował, że materiał dowodowy jest wystarczający do tego, by tymczasowo aresztować mężczyznę. Śledztwo w sprawie przestępstw, jakich wuefista miał się dopuścić wobec uczennicy, trwa.

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Po okazałym, ale dość zaskakującym wyjazdowym zwycięstwie, ze Świtem Szczecin Wisła Puławy wraca na swój stadion. W czwartek o godzinie 16 Duma Powiśla zagra ze Skrą Częstochowa i chcąc myśleć o utrzymaniu się w Betclic II Lidze musi to spotkanie wygrać

Schron przy MPK w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Przez 30 lat nikt tego nie robił. Lubelskie ma zbyt mało schronów

Inwentaryzacja schronów w województwie lubelskim trwa. Ruszają też szkolenia. A wkrótce zaczną się inwestycje i zakupy. To wszystko podyktowane jest nowymi przepisami.

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Kolejna nietypowa akcja Straży Miejskiej w Świdniku. Trzeba było pomóc uwięzionemu ptakowi.

zdjęcie ilustracyjne

Z Bugu wyłowiono dwa ciała. To mogli być imigranci

Policja ustala tożsamość i przyczynę śmierci dwóch mężczyzn wyłowionych z Bugu. Straż graniczna nie wyklucza, że to zwłoki migrantów, którzy próbowali dostać się z Białorusi do Polski.

Lekarze z oddziału chorób płuc nie wycofali swoich wypowiedzeń. Oddział jeszcze jest, ale nie wiadomo, czy uda się go utrzymać

Pat na pulmonologii. Lekarze nie wycofali wypowiedzeń

Póki co, oddział jeszcze funkcjonuje, choć pacjentów przyjmuje już w bardzo ograniczonym zakresie. Pulmonolodzy z Zamojskiego Szpitala Niepublicznego nie wycofali swoich wypowiedzeń. Jeśli nie uda się znaleźć lekarzy na ich miejsce, oddział będzie musiał zawiesić działalność.

zdjęcie ilustracyjne

Dzieci wracały ze szkoły. W centrum miasta zaatakował je pies

Dzieci wracały ze szkoły. W centrum Parczewa zaatakował je pies. Sprawą zajęła się policja.

Drugie miejsce Wiktora Przyjemskiego na turnieju w Gdańsku

Drugie miejsce Wiktora Przyjemskiego na turnieju w Gdańsku

Dobry występ Wiktora Przyjemskiego w turnieju eliminacyjnym Indywidualnych mistrzostw Polski. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin zajął drugie miejsce ustępując jedynie Oskarowi Fajrerowi  

Ursus zatrudnia i odkrywa karty: będzie produkować drony

Ursus zatrudnia i odkrywa karty: będzie produkować drony

Nie tylko ciągniki, ale również drony rolnicze. Taką produkcję w zakładach Ursusa w Lublinie i Dobrym Mieście zapowiada nowy właściciel, Oleg Krot, ukraiński biznesman. Poszukuje też nowych pracowników.

Przygotuj się na Pierwszy Masaż Tajski – Komfort, Relaks i Nowa Energia

Przygotuj się na Pierwszy Masaż Tajski – Komfort, Relaks i Nowa Energia

Pierwsza wizyta na tajskim masażu może być początkiem zupełnie nowego etapu w trosce o swoje ciało, umysł i ogólne samopoczucie. Ten wyjątkowy rytuał, mający korzenie w starożytnej medycynie tajskiej, łączy w sobie elementy akupresury, rozciągania oraz technik pasywnej jogi. W przeciwieństwie do klasycznego masażu, który koncentruje się głównie na mięśniach, masaż tajski pracuje z całym ciałem – jego strukturą, energią i oddechem.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium