Dla czytelników Dziennika - bezpłatne badania u lekarza ortopedy
Po trzydziestym roku życia dochodzi do utraty ok. 0,5 - 1,5 proc. masy kostnej. U wielu ludzi proces ten zachodzi gwałtownie i wtedy mówi się o osteoporozie. Co 30 sekund jedna osoba w krajach Unii Europejskiej doznaje złamania na skutek osteoporozy
Co to jest?
- Najprościej można powiedzieć, że jest to postępujący spadek gęstości kości - wyjaśnia lek. med. Jerzy Asarabowski, specjalista ortopeda. - Około trzydziestki osiągamy szczytową masę kostną, a później następuje powolna resorpcja, czyli utrata masy. Jednak z wielu powodów wspomniana utrata masy może następować zbyt szybko. A ponieważ osteoporoza nie daje żadnych objawów, jest bardzo groźna dla chorujących na nią ludzi.
Grupy ryzyka
W grupie ryzyka są także osoby długo leżące np. z powodu choroby lub inwalidztwa.
Z głodu
Najnowsze badania wykazują, że gęstość kości obniża się przez pierwsze półtora roku choroby anorektycznej, niezależnie od skuteczności stosowanego leczenia. Zawartość wapnia w kościach może spadać nawet gdy chorą osobę udaje się już nieco odżywić, bo jest to ściśle związane z długością braku miesiączki. I dlatego podstawą profilaktyki w osteoporozie na tle anoreksji jest jak najwcześniejsze zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej.
Objawy i zagrożenia
- Według statystyk ryzyko zgonu na skutek złamania szyjki kości udowej u kobiet jest porównywalne z rakiem piersi - zauważa Jerzy Asarabowski. - W okresie menopauzy więcej kobiet jest hospitalizowanych z powodu złamań niż raka piersi.
Ryzyko złamania szyjki kości udowej u pięćdziesięcioletniego mężczyzny jest jak 1:17
Diagnoza
Obecnie możemy wcześniej reagować na zagrożenia.
- Uprzedzić należy, że osteoporoza jest choroba nieuleczalną - twierdzi doktor Asarabowski. - Jednak współcześnie możemy przeprowadzać badania diagnostyczne (densytometryczne) i podawać leki. Farmakoterapię stosujemy do momentu uzyskania odpowiedniej gęstości kości. Po pewnym czasie ta gęstość znów się obniża i z powrotem musimy podawać leki, dlatego tak istotne są systematyczne badania kontrolne.