Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

10 grudnia 2022 r.
14:43

Żeby rolnikowi było po drodze do lekarza. Wciąż nie każdy wie, że może z tego skorzystać

0 0 A A

Mieszkańcy terenów wiejskich, którzy nie muszą regularnie wykonywać badań okresowych w pracy, bardzo często do lekarza trafiają już za późno. To właśnie dla nich była sobotnia akcja profilaktyczna, zorganizowana w siedzibie ARiMR, tuż obok giełdy rolnej w Elizówce.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pan Krystyn układa się na leżance, lekarka przypina do jego ciała elektrody. Chwilę później z wynikiem badania EKG konsultuje się z lekarzem tuż obok.

Mam 64 lata i czuję się bardzo dobrze, ale to dlatego, że od 12 lat prowadzę zdrowy tryb życia. Nie jem żadnych fast foodów, typu kebaby, pizze czy hamburgery. Sam gotuję, sam piekę. Staram się kupować produkty albo na targu, albo tu na giełdzie, albo od rodziny w miarę ekologiczne. Choć jest to bardzo trudne, bo teraz to niemal wszystko jest zatrute – mówi Krystyn Gozdalski, który skorzystał z sobotniej akcji badań profilaktycznych w lubelskim oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Elizówce.

Akcja były częścią promocji badań Profilaktyka 40 Plus, z których może skorzystać bezpłatnie każdy Polak w tym wieku.

– Chcemy stworzyć możliwości i rozpowszechnić informację, upowszechnić tą akcję, żeby osoby trafiały do lekarza wcześniej, zanim coś się zacznie dziać i poddawały się badaniom profilaktycznym – wyjaśnia Halina Szymańska, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W lubelskiej siedzibie agencji w Elizówce pojawili się w sobotę specjaliści, którzy wykonywali podstawowe badania, a także udzielali konsultacji.

– Jestem po operacji tarczycy. Rozmawiałam z doktorem na temat badań – mówi Mirosława Winnicka, członkini Koła Gospodyń Wiejskich w Dominowie, która pojawiła się tu jako pacjentka, ale równocześnie uczestniczka, bo jej koło zapewniło smaczny posiłek dla wszystkich korzystających z badań. Pani Mirosława dodaje, że wcześniej nie badała się w ramach programu 40 plus. Dlaczego? – Tak chyba ciągle odkładamy, mamy tak już chyba od urodzenia – uśmiecha się. – Ale po rozmowie z panem doktorem, uświadomił mi, że jednak trzeba bardziej otworzyć się na leczenie i co najmniej raz w roku zrobić USG tarczycy w moim przypadku – dodaje.

– W ostatnim czasie Polacy rzadziej chodzili do lekarza, nie mieli możliwości zadbania w pełni o siebie, dlatego Ministerstwo Zdrowia programem profilaktyka 40 plus chce zachęcić wszystkich do tego żebyśmy się badali – mówi Paweł Piróg, p.o. dyrektor lubelskiego oddziału NFZ. – Wcześnie wykryta choroba najczęściej jest w pełni uleczalna – dodaje.

Niestety Covid troszeczkę utrudnił dostęp do poradnictwa kardiologicznego. Dużo Polaków w związku z pandemią zaniedbało swoje zdrowie. Na akcjach takich jak ta, staramy się to nadrobić – mówi Paweł Błaszkiewicz, lekarz rezydent z SPSK nr 4 w Lublinie, który udzielał porad kardiologicznych. – Takie choroby jak nadciśnienie, czy cukrzyca to cisi zabójcy. Przewlekle wysokie ciśnienia są niestety bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów, a sieją spustoszenie w całym organizmie. To samo dotyczy cukrzycy i hipercholesterolemii. Te wszystkie choroby mogą prowadzić do zawałów, udarów, niewydolności nerek no i powodować schorzenia chroniczne, które niestety będą przez pacjenta długo i ciężko leczone – dodaje Błaszkiewicz.

Jakie problemy zdrowotne szczególnie doskwierają mieszkańcom wsi? Przede wszystkim wpływ na to ma charakter wykonywanej pracy. – Jeżeli chodzi o środki ochrony roślin, to w takim przypadku na pierwsze wysuwają się choroby płuc. W tym zakresie należy zwrócić szczególną uwagę – radzi Paweł Piróg. – Ale tak naprawdę rozkład statystyczny dotyczący chorób dotykających ludzi nie będzie związany tylko i wyłącznie z miejscem zamieszkania. Tutaj uwarunkowania genetyczne będą miały podstawowe znaczenie, a także sposób życia, nasza higiena dnia codziennego: to czy się wysypiamy, czy regularnie spożywamy posiłki, czy chodzimy do lekarza i wykonujemy badania profilaktyczne – dodaje.

Weź swoje skierowanie

Skierowanie na badania w ramach akcji Profilaktyka 40 Plus można dostać po wypełnieniu ankiety na stronie Pacjent.gov.pl Po udzieleniu odpowiedzi na konkretne tematy związane z naszym zdrowiem, pacjent dostaje skierowanie do dowolnego gabinetu diagnostyczno-zabiegowego, który uczestniczy w akcji. W województwie lubelskim takich miejsc jest 190. W trakcie badań zostanie wykonana m.in. morfologia krwi, próby wątrobowe, kreatynina, określenie poziomu cholesterolu czy w przypadku mężczyzn oznaczenie PSA – czyli badanie przerostu prostaty. Skierowanie można dostać też po wypełnieniu ankiety telefonicznie: 22 735 39 53.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

 "Ja zabiłem pani tatę” – morderca po trzech dekadach stanął przed sądem
zbrodnia
galeria

"Ja zabiłem pani tatę” – morderca po trzech dekadach stanął przed sądem

W lubelskim Sądzie Okręgowym rozpoczął się proces Bogdana S., który niemal 30 lat temu dokonał morderstwa na ulicy Kossaka w Lublinie. Na jego trop trafili po latach śledczy z lubelskiego Archiwum X.

rurociąg wodny

Kształtki żeliwne — rodzaje i zastosowanie

Montaż sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wymaga zastosowania elementów wykonanych z materiałów o wyjątkowych właściwościach mechanicznych, takich jak bardzo duża wytrzymałość, sprężystość i odporność na wysokie ciśnienie, pęknięcia i deformacje. Są to cechy żeliwa sferoidalnego, czyli stopu żelaza z węglem, w którym grafit, na skutek dodania do stopu magnezu, przybiera kształt kulek.

Katastrofa budowlana na Bernardyńskiej: sąsiedzi zawaliska mogą wrócić do domów

Katastrofa budowlana na Bernardyńskiej: sąsiedzi zawaliska mogą wrócić do domów

Budynki będące w pobliżu zawalonej kamienicy są bezpieczne i mieszkańcy mogą do nich wrócić - poinformował dzisiaj Państwowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Lublinie. Wznowiony został także ruch na ulicy.

Jak inwestować w złoto? Przewodnik dla początkujących

Jak inwestować w złoto? Przewodnik dla początkujących

Złoto inwestycyjne jest jednym z bezpieczniejszych produktów umożliwiających równocześnie zabezpieczenie, jak i zwiększenie swojego kapitału. A dziś można kupować je nie tylko w formie fizycznych sztabek czy monet. Co zatem wybrać? Jak inwestować w złoto, by transakcja była bezpieczna i nie wiązała się z dużym ryzykiem straty?

Tam najlepiej leczą raka. Szpital z regionu w pierwszej dziesiątce

Tam najlepiej leczą raka. Szpital z regionu w pierwszej dziesiątce

Dobra atmosfera, komfort, organizacja leczenia i opieka personelu. Zamojski szpital najlepszy z regionu i na wysokim miejscu w kraju zdaniem pacjentów onkologicznych.

Leszek Możdżer solo w CSK
jazz
11 lutego 2025, 19:00

Leszek Możdżer solo w CSK

Leszek Możdżer to niewątpliwie jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich muzyków jazzowych. Należy do najciekawszych zjawisk polskiego jazzu ostatnich dekad. To pianista światowej klasy, który nie boi się eksperymentować, wyróżniający się przy tym oryginalnym brzmieniem i własnym językiem muzycznym. Artysta wystąpi z koncertem solo 11 lutego (wtorek) w Centrum Spotkania Kultur.

Jak tanio zdobyć sprzęt, dorównujący nowoczesnym konfiguracjom? Poznaj komputery poleasingowe!

Jak tanio zdobyć sprzęt, dorównujący nowoczesnym konfiguracjom? Poznaj komputery poleasingowe!

Poszukujesz komputera, który sprosta wymaganiom dzisiejszych technologii, ale nie chcesz wydawać fortuny? Rozwiązaniem mogą być komputery poleasingowe. Są to urządzenia, które wracają na rynek po okresie leasingu, często w doskonałym stanie i za dużo niższą cenę niż nowe. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto zainteresować się używanymi komputerami i jak mogą one zaspokoić Twoje potrzeby.

Elementy infrastruktury magazynowej i możliwości automatyki oraz automatyzacji

Elementy infrastruktury magazynowej i możliwości automatyki oraz automatyzacji

Efektywne zarządzanie magazynem stało się kluczowym elementem sukcesu wielu przedsiębiorstw. W miarę rozwoju technologii, infrastruktura magazynowa znacząco się zmienia, wprowadzając innowacyjne rozwiązania automatyzacji, które poprawiają efektywność i redukują koszty operacyjne. W artykule przyjrzymy się, jakie elementy infrastruktury magazynowej są kluczowe oraz jakie możliwości automatyzacji i automatyki mogą być zastosowane, aby zoptymalizować działanie magazynów.

Ostatnie posiedzenie komisji statutowych

Radni nie chcą już transmisji komisji. A nawet Rzecznik Praw Obywatelskich je popiera

Komisja już poparła, teraz sprawą zajmą się radni na sesji. Wszystko wskazuje na to, że po niespełna roku mieszkańcy Białej Podlaskiej stracą możliwość oglądania transmisji komisji w internecie. A nawet Rzecznik Praw Obywatelskich popiera takie rozwiązanie.

Do końca świata i jeden dzień dłużej. Czas na 33. finał WOŚP
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Do końca świata i jeden dzień dłużej. Czas na 33. finał WOŚP

W niedzielę na ulicach całej Polski wszędzie będzie widać czerwone serduszka. Wszystkim może się wydawać, że to tylko jeden dzień, jednak przygotowania trwają już od zeszłego roku. Co czeka nas podczas wielkiego finału WOŚP?

Maszeruje WOT już od roku

Maszeruje WOT już od roku

Ośrodek Reprezentacyjny Wojsk Obrony Terytorialnej z centralną siedzibą w Radomiu działa już od roku. Godziny spędzone na próbach orkiestry czy treningach musztry w przypadku kompanii, procentują efektownymi występami. Żołnierze tej formacji często prezentują się w Lubelskiem.

Będzie słonecznie! - Weekendowa prognoza pogody
POGODA
film

Będzie słonecznie! - Weekendowa prognoza pogody

Posłuchaj jakie temperatury czekają nas w ten weekend. Prognozę pogody przedstawia Gabriela Szewczyk.

W ostatniej kolejce Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe ze Ślepskiem Malow Suwałki

Bogdanka LUK Lublin gra z GKS Katowice, powtórka mile widziana

GKS Katowice będzie przeciwnikiem Bogdanki LUK Lublin w spotkaniu 22. kolejki. Pierwszy gwizdek w hali Globus, w sobotę, o godzinie 20.30.

Wścieklizna nie odpuszcza. Drugi przypadek choroby od początku roku

Wścieklizna nie odpuszcza. Drugi przypadek choroby od początku roku

Wykryto drugie ognisko wścieklizny w województwie lubelskim. Bezpański kot zaatakował inne zwierzęta oraz właściciela gospodarstwa.

Imprezy klubowe w weekend (24 –25 stycznia)
impreza
24 stycznia 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (24 –25 stycznia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Tym bardziej teraz, gdy mamy karnawał. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium