Biała Podlaska, Brześć i powiat bialski będą miały wspólną platformę internetową. Prace dobiegają końca. Zostanie ona sfinansowana przez Unię Europejską.
Wspólna praca nad platformą TRIC jest też pretekstem do poprawy wymiany informacyjnej pomiędzy miastem Brześć i Biała Podlaska. Pomoże dotrzeć do różnych grup odbiorców, np. do lokalnych mieszkańców, planistów regionalnych, polityków, zarządów, lokalnego przemysłu oraz szczególnie do małych i średnich przedsiębiorstw.
Andrzej Czapski, bialski prezydent powiedział nam, że wysoko ocenia tę inicjatywę, która zmierza do rozszczelnienia granicy na wschodzie. - Jest to bardzo istotne ze względu na zagrożenie utworzeniem "żelaznej kurtyny”, gdy UE wejdzie do nas i wprowadzi swoje przepisy. Musimy o tym pamiętać, gdy prezydent A. Łukaszenka wprowadza ograniczenia w wwożeniu towarów na Białoruś. Strategiczną sprawą naszego pogranicza jest uzyskanie konkretnych "koncesji” UE na kontakty przygraniczne, szczególnie handlowe i personalne. Tu mieszkają "ludzie z sąsiedztwa”. W procesie negocjacji powinniśmy wywalczyć szczególne traktowanie terenów pogranicza - mówi Andrzej Czapski.
Partnerem projektu jest miasto Karlsruhe, które ma doświadczenia ze współpracy z Białorusią. Współpracujące już od kilku lat z białoruskim Mińskiem niemieckie miasto zorganizowało w Białorusi Niemiecko-Białoruski Dom. Przekazało też swoją wiedzę o dotychczasowej innowacyjnej, przygranicznej współpracy europejskiego regionu granicznego Pamina pomiędzy Niemcami i Francją (Północna Alzacja, Południowy Palatynat, Środkowo-Górny Ren). Teraz wiedza ta trafi do wschodnioeuropejskich regionów przygranicznych. Niemiecko-Białoruski Dom przejął koordynację nad całym projektem brzesko-bialskim.
Bialsko-brzeska internetowa platforma informacyjna o regionie przygranicznym jest wzorowana właśnie na platformie internetowej Pamina. Zostanie ona zamieszczona na stronach World Wide Web. Już na jej potrzeby opracowano i tematycznie przygotowano pierwsze ważne dane na temat regionu granicznego.
Anna Daniluk poinformowała nas, że już zebrano wszelkie informacje potrzebne do stworzenia internetowego kompendium o turystyce, bazie hotelowej, ofertach oraz przepisach istotnych dla przekraczania granicy i prowadzenia działalności gospodarczej w strefie przygranicznej obu krajów. Odpowiedzialni za ten projekt pracownicy Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego udostępnili stronie brzeskiej też swoje plany zagospodarowania miast, przepisy podatkowe i dotyczące przekraczania granicy. Kończy się przygotowanie konkretnej multimedialnej formy w trzech językach.
Opracowaniem wspólnej strony internetowej zajmuje się białoruska organizacja pozarządowa "Społeczeństwo Informacyjne”. Podsumowanie dotychczasowych osiągnięć unikalnego projektu współpracy przygranicznej nastąpi już w październiku na konferencji w Brześciu.