Miasto zamieni się w wielki plac budowy. Gmina obroniła w Brukseli projekt uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej. Inwestycja szacowana na 2,85 mln euro będzie w 70 proc. dofinansowana ze środków unijnych.
Trzy w jednym – tak mówi się o projekcie „kompleksowego uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej w rejonie zalewu”. Przedsięwzięcie obejmuje modernizację zbiornika, skanalizowanie ośrodków turystycznych i włączenie ich do sieci miejskiej oraz budowę kanalizacji deszczowej w mieście.
Najdroższym zadaniem jest budowa kanalizacji burzowej w centrum. Masy wody deszczowej, które po deszczu spływają z całego miasta ulicą Świerdzową do zalewu, zostaną przejęte przez kanalizację. Potem oczyszczalnia i czysta w 97 proc. woda siecią kanałów melioracyjnych zostanie rozprowadzana po okolicznych lasach.
Akwen ma piaszczystą plażę i leży w otulinie parku krajobrazowego. W upalne weekendy odpoczywa tu kilka tysięcy ludzi. Woda w kąpieliskach według inspekcji sanitarnej jest bakteriologicznie czysta,
ale mętna. – Rozbudowa infrastruktury, a w efekcie czystsza woda w zbiorniku, podniesie atrakcyjność turystyczną tego terenu – mówi Jarosław Król, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Zalew w Janowie Lubelskim.
Wszystkie trzy zadania to wstęp do kolejnych inwestycji. Przebudowa zbiornika ma być pierwszym etapem powiększenia powierzchni akwenu z 40 do 55 ha. Skanalizowanie ośrodków wypoczynkowych wpisuje się zaś w nową strategię turystyczną gminy, która zakłada funkcjonowanie bazy turystycznej nad zalewem cały rok. Natomiast budowa kanalizacji burzowej w centrum wiąże się z modernizacją rynku.
Janów planował rozpoczęcie inwestycji w czwartym kwartale przyszłego roku i zakończenie jej w końcu 2005 roku. Teraz władze miasta chcą przyśpieszenia inwestycji tak, żeby ją skończyć
w końcu 2004 lub na początku 2005.