Już we wtorek, 1 września, w punktach sprzedaży prasy będzie można kupić pierwszą książkę z cyklu „Historia II wojny światowej”. Unikalną kolekcję przygotowaliśmy dla naszych Czytelników z okazji 70. rocznicy wybuchu wojny.
Pierwszy tom pt. „Kampania wrześniowa 1939 r.” będzie można nabyć już od najbliższego wtorku za 9,99 zł. Kolejne książki będą ukazywać się cotygodniowo we wtorki.
Opowiemy o życiu ludzi
Autorzy cyklu skupili się na wydarzeniach dotyczącym Polski i Polaków. Opisali życie zwykłych ludzi w latach okupacji. – Właśnie ten element ma być wyróżnikiem 26-tomowej kolekcji – mówi Miłosz Niewierowicz, współautor i sekretarz redakcji Magazynu Historycznego „Mówią Wieki”. – Naszym głównym celem było przedstawienie problemów ludzi, których dotknął dramat wojny. Dlatego w każdym odcinku jest stały dział o życiu codziennym w tych burzliwych latach.
Czytelnicy znajdą też interesujące informacje na temat wojennych losów Karola Wojtyły. Tej postaci autorzy poświęcili specjalny rozdział.
Nieznane fotografie
Wyróżnikiem kolekcji będą też unikalne fotografie. Autorzy nie poprzestali na wykorzystaniu zdjęć dostępnych w dużych archiwach i muzeach. Udało im się też zdobyć bardzo bogaty materiał zdjęciowy, mało znany szerszej publiczności lub wręcz nie publikowany.
Kolekcja „Historia II wojny światowej” zaadresowana jest do wszystkich pokoleń, dlatego też warto ją mieć w domowej bibliotece. Dla ucznia i studenta będzie kopalnią informacji, których próżno szukać w tradycyjnych podręcznikach do historii. Osoby starsze będą mogły zestawić i porównać swoje wyobrażenia o tamtych czasach z najnowszymi ustaleniami historyków, a tym samym wzbogacić swoją wiedzę o II wojnie światowej.
Autorzy postarali się, by była to lektura wartościowa, wnosząca niejednokrotnie nowe spojrzenie na opisywane dzieje, i atrakcyjna w odbiorze.
Bohaterowie
Książki wydane są w atrakcyjnej formie, w kolorze, na dobrej jakości papierze. Nasz cykl objął patronatem minister edukacji narodowej, a także Polskie Towarzystwo Historyczne i Narodowe Archiwum Cyfrowe.
Z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej zaplanowaliśmy również cykl ciekawych publikacji na temat wojennych epizodów w naszym regionie.
W każdy piątek i wtorek będziemy na łamach Dziennika Wschodniego i naszego portalu dziennikwschodni.pl odkrywać i przypominać wydarzenia mniej znane. Chcemy oddać głos ostatnim żyjącym świadkom tamtych czasów.
Więcej na temat kolekcji „Historia II wojny światowej” na www.dziennikwschodni.pl/wojna
Mówią Wieki
Pisali tu historycy o liczących się nazwiskach. Dziś w Radzie Redakcyjnej Magazynu zasiadają znakomici uczeni: Krystyna Kersten, Marcin Kula, Andrzej Paczkowski, Anna Radziwiłł, Henryk Samsonowicz, Janusz Tazbir i Wiesław Władyka.
Pierwszym redaktorem naczelnym była prof. Maria Bogucka, później pismem kierowali m.in. Eugeniusz Duraczyński i Stefan Meller.
W 1992 roku, po wycofaniu się Naszej Księgarni z wydawania pisma, Stefan Meller założył spółkę Oficyna Wydawnicza „Mówią wieki”, która podtrzymała istnienie Magazynu.
W roku 1998 współwydawania „Mówią wieki” podjęło się PWN, a od roku 2001 – Dom Wydawniczy Bellona.