Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

12 listopada 2024 r.
14:04

4 sposoby, w jakie Open Banking zdemokratyzuje inwestowanie detaliczne dla każdego

0 0 A A

Świat finansów ewoluuje w szybkim tempie dzięki transformacji cyfrowej, a postępy w podstawowych technologiach mają na celu zwiększenie dostępności zaawansowanych narzędzi inwestycyjnych dla szerszego grona odbiorców niż kiedykolwiek wcześniej. Ta demokratyzacja inwestowania detalicznego może być potężnym narzędziem dla osób, które w innym przypadku nigdy nie miałyby okazji ani zasobów, aby w znaczący sposób rozpocząć swoją inwestycyjną podróż.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zastrzeżenie: Inwestycje wiążą się z ryzykiem. Wartość inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

 

Open banking opiera się na rozległej sieci wzajemnie połączonych technologii i ekosystemów finansowych, które pomagają zapewnić bardziej spersonalizowane rozwiązania dla użytkowników. Dla milionów osób, które mają niewystarczającą wiedzę lub dostęp do narzędzi potrzebnych do rozpoczęcia inwestowania, pojawienie się tej transformacyjnej technologii może zasadniczo zmienić ich zdolność do osiągania celów oszczędnościowych.

Szacuje się, że 1,4 miliarda osób nie ma dostępu do globalnych usług bankowych, a open banking może być narzędziem znaczących zmian na całym świecie.

Dostęp do open bankingu stanie się bardziej kluczowy niż kiedykolwiek wcześniej, gdy młodsze pokolenia będą musiały zmierzyć się z bezprecedensowym transferem bogactwa, jak zauważa Maxim Manturov, szef działu badań inwestycyjnych w Freedom24.

„Millenialsi, największe pokolenie, kształtują gospodarkę dzięki technologii finansowej i zmieniającym się preferencjom konsumenckim” – podkreśla Manturov. „Co więcej, nadchodzący międzypokoleniowy transfer bogactwa, sięgający nawet 80 bilionów dolarów, dodatkowo napędzi aktywność gospodarczą”.

Powszechna demokratyzacja narzędzi inwestycyjnych dzięki open banking fundamentalnie zmieni sposób, w jaki świat oszczędza pieniądze. Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się czterem sposobom, w jakie ta nowa finansowa granica wprowadzi nową erę inkluzywności w sektorze finansowym: 

1. Dane jako źródło wglądów

Open banking pomaga użytkownikom zyskać bezprecedensowy wgląd w swoje wydatki dzięki kategoryzacji surowych danych.

Może to pomóc w klasyfikowaniu wydatków na takie kategorie, jak rachunki, czynsz, jedzenie poza domem czy nieistotne subskrypcje, co pozwala na lepszą kontrolę nad nawykami związanymi z wydatkami.

Dzięki analizie danych technologia open banking może pomóc użytkownikom zrozumieć i optymalizować swoje wydatki. Na przykład, jeśli użytkownik zauważy częste wydatki na bilety autobusowe, może użyć tych danych, aby sprawdzić, czy opłaca mu się kupić miesięczny lub roczny bilet. To z kolei może zwiększyć kwotę pieniędzy, którą odkłada na inwestycje.

Głębsza analiza oznacza również, że inwestorzy mogą lepiej dostosować swoje strategie. Jeśli stosujesz podejście 50/30/20 w oszczędzaniu, lepszy dostęp do danych o wydatkach pozwoli ci dostosować ten model, na przykład, zwiększając oszczędności do 23% lub 28% dochodu. 

2. Generatywna AI i personalizacja

Era generatywnej sztucznej inteligencji (AI) znacząco zwiększy możliwości open bankingu i demokratyzację narzędzi inwestycyjnych.

Wykorzystując bogate dane pozyskiwane dzięki open banking, narzędzia oparte na generatywnej AI mogą tworzyć w pełni spersonalizowane strategie inwestycyjne oparte na profilach ryzyka i celach finansowych danej osoby. Pomaga to dostarczać spersonalizowane rekomendacje dotyczące budowania portfela inwestycyjnego, uwzględniając tolerancję ryzyka, horyzont czasowy, preferencje dotyczące ESG i inne preferencje inwestycyjne.

Taki poziom personalizacji może również automatycznie sugerować zarządzanie wydatkami na podstawie nawyków zakupowych, np. poprzez rekomendacje konsolidacji wydatków lub redukcji nieistotnych kosztów.

Patrząc w przyszłość, generatywna AI może wykorzystać algorytmy uczenia maszynowego (ML) oraz open banking, aby tworzyć bardzo precyzyjne prognozy finansowe, które pomogą zobrazować prawdziwy wpływ rekomendowanych strategii inwestycyjnych w czasie rzeczywistym. Może to pomóc osobom bez doświadczenia w oszczędzaniu uzyskać realny wgląd w to, jak mogą wyglądać ich cele finansowe. 

3. Bezprecedensowa dokładność dzięki IoT

Rozwój technologii chmurowych umożliwi użytkownikom open bankingu płynną integrację z Internetem Rzeczy (IoT), co zapewni bezprecedensową dokładność w monitorowaniu wydatków i zobowiązań finansowych.

Dzięki technologii automatyzacji, która wspiera łączność między narzędziami bankowymi a inteligentnymi domami, użytkownicy mogą aktywnie analizować swoje wydatki domowe, takie jak zużycie energii, a narzędzia open banking mogą oferować rekomendacje dotyczące zmiany dostawców na tańszych. Dla właścicieli samochodów usługi open banking mogą brać pod uwagę takie wydatki jak ubezpieczenie i sugerować bardziej opłacalne plany lub poprawki przy uzyskiwaniu ofert, aby uzyskać najlepsze możliwe oferty.

To połączenie open banking z IoT umożliwia większej liczbie usług finansowych dostosowywanie strategii marketingowych, aby oferować spersonalizowane oferty oparte na danych inteligentnych domów, eliminując zbędne reklamy. 

4. Bezpieczeństwo nowej generacji

Open banking może również poprawić środki bezpieczeństwa przetwarzania płatności, aby chronić inwestorów. Dzięki ogromnym ilościom ustrukturyzowanych i nieustrukturyzowanych danych finansowych przepływających przez połączone aplikacje, interfejsy API open banking będą intensywnie pracować nad zabezpieczeniem wrażliwych informacji na niespotykaną dotąd skalę.

Oczekujemy, że uczenie maszynowe będzie wspierać ciągłe monitorowanie zgodności z przepisami w instytucjach finansowych. Open banking wyznaczy również drogę do epoki silnej uwierzytelniania klienta (SCA), która wprowadzi wieloskładnikowe uwierzytelnianie, takie jak jednorazowe hasła, biometria lub fizyczne tokeny, dla inwestorów na całym świecie.

Z danych Nasdaq i Verafin wynika, że w 2023 roku przestępcy ukradli 3,1 biliona dolarów w wyniku przestępstw finansowych i działalności nielegalnej. Dlatego cyfrowa transformacja musi uwzględniać rosnące zagrożenia bezpieczeństwa w sektorze inwestycji. Wdrożenie SCA to istotny krok w kierunku bezprecedensowego bezpieczeństwa, jak również powszechnego dostępu do narzędzi inwestycyjnych. 

Nowa granica finansów

Open banking będzie jedną z największych historii sukcesu cyfrowej transformacji, a jego konsekwencje będą odczuwalne mocno w miarę zbliżającego się transferu bogactwa.

Dla osób, które nie miały zasobów lub czasu, aby w znaczący sposób budować strategie inwestycyjne i cele finansowe, przepływ danych może pomóc odkryć nowe informacje potrzebne do opracowania zrównoważonych strategii oszczędnościowych, skoncentrowanych na indywidualnych ambicjach użytkowników.

Na całym świecie są miliony, a może nawet miliardy ludzi, których życie mogłoby się natychmiast poprawić dzięki informacjom inwestycyjnym i bezpieczeństwu zapewnionym przez open finance. Demokratyzując inwestowanie dla wszystkich, ta nowa granica finansów będzie ogromnym sukcesem w wyrównywaniu szans w zarządzaniu majątkiem.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Uwaga, ślisko na drogach

Uwaga, ślisko na drogach

W nocy z czwartku na piątek, w południowej części województwa lubelskiego na drogach może być bardzo ślisko. Kierowcy musza uważać na tzw. czarny lód, czyli niewidoczny film zamarzniętej wody na jezdni.

Lodówki  jadłodzielni czekają na świąteczne wiktuały
Aktualizacja

Lodówki jadłodzielni czekają na świąteczne wiktuały

Okres świąteczny to czas, gdy najwięcej jedzenia ląduje w koszu. Warto się podzielić pożywieniem. Ta lodówki w jadłodzielni przy KUL w Lublinie (na zdjęciu zrobionym dziś) czeka na dobrą żywność dla potrzebujących.

Blik zastąpił amerykańskiego wojskowego. Ofiarą padają młodzi

Blik zastąpił amerykańskiego wojskowego. Ofiarą padają młodzi

Scenariusz zawsze jest ten sam: oszuści włamują się na portal społecznościowych i do znajomych właściciela konta wysyłają wiadomości z prośbą o pożyczenie pieniędzy i wysłanie kodu Blik. Ofiarą takiego oszustwa padł 19-letni mieszkaniec Zamościa, który nie zweryfikował prośby o pożyczkę, wygenerował i przekazał kod Blik. Stracił w ten sposób ponad 571 zł.

Sanatorium w Krasnobrodzie powstałe w XIX w. było pierwszym w Polsce sanatorium przeciwgruźliczym. Po wojnie na nowo rozpoczęto działalność uzdrowiskową, tworząc w starym majątku dworskim najpierw sanatorium przeciwgruźlicze dla dzieci, a następnie sanatorium rehabilitacyjne. Od 1998 r. funkcjonuje tu Samodzielne Publiczne Sanatorium Rehabilitacyjne im. Janusza Korczaka, którego organem tworzącym jest obecnie powiat zamojski.

Krasnobród jak Ciechocinek. Będzie miał tężnie

Sanatorium w Krasnobrodzie zmieni się. A to za sprawą umowy w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. W uzdrowisku mają powstać tężnie solankowe, może nie tak okazałe jak Ciechocinku, ale zawsze…

Dwa dni świąt: 350 nietrzeźwych kierowców

Dwa dni świąt: 350 nietrzeźwych kierowców

W czasie dwóch dni świąt policjanci zatrzymali prawie 350 nietrzeźwych kierowców; doszło do 48 wypadków drogowych, w których zginęło pięć osób – poinformowała w czwartek Policja. Dodała, że łącznie w tym czasie podjęto ponad 23,5 tys. interwencji.

Świąteczny spacer nad Zalewem
galeria

Świąteczny spacer nad Zalewem

Korzystając ze słonecznej pogody wielu lublinian wybrało się na spacer w drugi dzień świąt do Dąbrowy.

Świąteczne spalanie kalorii w Zgrzycie
koncert
27 grudnia 2024, 19:00

Świąteczne spalanie kalorii w Zgrzycie

Fabryka Kultury Zgrzyt już 27 grudnia (piątek) zaprasza na spalanie kalorii i biforek przed Sylwestrem. Będzie to doskonała okazja do szaleństw pod sceną ponieważ do Lublina przyjeżdżają takie zespoły jak: Orphanage Named Earth, Wrath Opiate i Out Of Frame.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Potrafię jeszcze obejrzeć mecz dla przyjemności

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Potrafię jeszcze obejrzeć mecz dla przyjemności

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

W styczniu 2025 r. zakończy się budowa hali tenisowej.

Oświata drenuje budżet Kraśnika

To nie był łatwy kompromis budżetowy, ale radni miejscy w Kraśniku doszli do porozumienia. Dochody miasta zapisane w budżecie wyniosą 185 mln 598 tys. 474 zł, a wydatki ustalono w kwocie 186 mln 355 tys. 429 zł. Budżetowe wydatki to przede wszystkim środki finansowe na miejską oświatę.

Obecnie sieć dróg szybkiego ruchu w woj. lubelskim liczy ok. 230 km, docelowo ma być 580 km

Jadą z bitumem ekspresowo, czyli podsumowanie drogowców

Rozpoczęła się budowa opóźnionej o dwa lata trasy S19 na odcinku Lubartów – Lublin, trwa rozbudowa obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej, a także ciąg dalszy realizacji obwodnicy Chełma w ciągu S12. To najważniejsze inwestycje mijającego roku na drogach krajowych.

Marek Lembrych: To był ciekawy rok dla lubelskiej koszykówki

Marek Lembrych: To był ciekawy rok dla lubelskiej koszykówki

Rozmowa z Markiem Lembrychem, prezesem Lubelskiego Związku Koszykówki

Dużo o nowej inwestycji Andrzej Dudek, prezes TBS mówił podczas zwołanej na początku grudnia konferencji prasowej. Już wtedy zastrzegał, że zrealizuje plany tylko w sytuacji, gdy otrzyma na to pieniądze

Działka jest, ale pieniędzy nie ma. Co z inwestycją TBS na ul. Sikorskiego?

Radni dali zgodę, prezydent Zamościa wydał zarządzenie o wniesieniu aportem do Towarzystwa Budownictwa Społecznego działki przy ul. Sikorskiego. Ale wniosek miejskiej spółki nie znalazł się na liście tych, którym przyznano dofinansowanie w formie preferencyjnego kredytu. I co teraz?

Nowy etat w ratuszu. Praca z projektami graficznymi

Nowy etat w ratuszu. Praca z projektami graficznymi

Dotychczas była lekka partyzantka. Projekty graficzne tworzyli albo pracownicy wydziału promocji, albo informatyk. Czasem zdarzało się zlecać to komuś z zewnątrz. Po rozstrzygnięciu naboru ogłoszonego przez Urząd Miasta Zamość ma się tym zająć specjalista. W magistracie tworzony jest nowy etat.

zdjęcie ilustracyjne

Mieszkańcy Lubelszczyzny w sidłach oszustów. Stracili ponad 5 mln zł

Ponad 5 mln zł strat ponieśli w tym roku mieszkańcy województwa lubelskiego, którzy padli ofiarą ponad 200 oszustw na tzw. legendę - wynika z danych policji. Mundurowi apelują o ostrożność podczas transakcji internetowych i w kontaktach z nieznajomymi.

Arkadiusz Adamczuk (w żółtym stroju) to lider klasyfikacji strzelców lubelskiej klasy okręgowej

Kto wygra wyścig o koronę króla strzelców lubelskiej klasy okręgowej?

Arkadiusz Adamczuk jest najskuteczniejszym strzelcem rundy jesiennej w lubelskiej klasie okręgowej. Zawodnik Polesia Kock zdobył już 26 bramek.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!