Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

30 maja 2023 r.
11:17

Bieganie w górach – o czym warto pamiętać?

Są dwa rodzaje biegaczy (tak naprawdę to o wiele więcej, ale skupmy się na jednym kryterium): ci, którzy biegają dla czystej przyjemności, oraz ci, którzy lubią wyzwania. Jeśli należysz do tych drugich, prędzej czy później przyjdzie Ci do głowy jogging górski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z pozoru bardzo podobny do klasycznego, outdoorowego, charakteryzuje się jednak kilkoma cechami, o których warto wiedzieć, zanim wyruszysz na swoją pierwszą trasę. Sprawdź, o czym warto pamiętać, aby bieganie po górach było bezpieczne i satysfakcjonujące.

 Najpierw marsz, później bieg

Każdą nową aktywność powinno się zaczynać od gruntownego jej rozeznania – nawet jeśli są to ćwiczenia na siłowni wykonywane pod okiem trenera, a co dopiero, gdy wybierasz się w potencjalnie niebezpieczny teren. Góry nadają się doskonale do samotnych wypraw, także tych biegowych – ale nie od razu.

Jeśli marzy Ci się jakaś trasa, najpierw warto pokonać ją pieszo, aby po prostu dobrze się z nią zapoznać. Oczywiście, urlop nie trwa wiecznie i nie zawsze będziesz mieć taką możliwość. A zatem jeśli po raz pierwszy wkraczasz na szlak od razu z zamiarem jego przebiegnięcia, zostaw sobie zapas czasu na marsz i na odpoczynek. Górskie trasy są o wiele bardziej wymagające niż jogging w lesie czy w przestrzeni miejskiej. Liczne wahania terenu są obciążeniem zarówno dla płuc i serca, jak i dla stawów. Dlatego też nie staraj się na siłę od razu przebiec całego dystansu – część pokonaj po prostu szybkim krokiem marszowym, a gdy się zmęczysz, bezwzględnie odpocznij – przerost ambicji nie jest wart interwencji GOPR-u.

Pamiętaj również, że w grupie zawsze raźniej – zwłaszcza na początku obecność innych biegaczy będzie cennym wsparciem.

 Odzież do biegania w górach

Do górskich tras biegowych trzeba się przygotować nie tylko kondycyjnie, ale też od strony praktycznej.

Strój do biegania w górach powinien być przemyślany od góry do dołu – czyli od czapki po buty

Obuwie jest szczególnie ważne – nie mogą to być ani ciężkie buty trekkingowe, ani leciutkie buty do biegania po płaskiej powierzchni. Z myślą o biegaczach górskich powstało obuwie trailowe – nadal lekkie, ale już wyposażone w solidny bieżnik. Do takich butów koniecznie wybierz oddychające skarpetki, odprowadzające pot na zewnątrz.

Przy wyborze spodni czy getrów zwracaj uwagę przede wszystkim na to, aby nie krępowały one ruchów. W ciepłe dni sprawdzą się szorty albo długie, luźniejsze spodnie, które dodatkowo ochronią przed otarciami w razie upadku.

W kwestii koszulki obowiązują podobne zasady jak przy joggingu po płaskim terenie. Powinna być ona wyposażona w przewiewne wstawki pomagające odprowadzać pot i po prostu wygodna. Z uwagi na kapryśną górską pogodę, wybierz bluzę lub kurtkę chroniącą przed lekkim deszczem – na ulewę żadne ubrania niestety nie pomogą.

 

Czy na biegi górskie trzeba się ubrać ciepło?

Jesienią czy zimą kwestia nie pozostawia wątpliwości. Ale czy potrzebujesz docieplenia do biegania również wiosną i latem? Wiele zależy od wysokości, na której decydujesz się uprawiać jogging. Jeżeli biegasz np. w Beskidzie Śląskim, w czerwcu czy lipcu temperatury raczej nie spadną aż tak, żeby zakładać bieliznę termiczną. Jeśli jednak wybierasz się w wyższe góry albo pogoda jest wyjątkowo niesprzyjająca (wieje mocny wiatr, siąpi deszcz), pierwsza warstwa odzieży jest dobrym rozwiązaniem. Nowe modele (takie jak tutaj: https://attiq.net/18-pierwsza-warstwa) najczęściej można stosować po prostu jako getry, więc gdy zrobi się zbyt gorąco, możesz zdjąć warstwę wierzchnią.

Odzież termiczna podczas biegów górskich latem jest nieodzowna zwłaszcza wówczas, gdy pokonujesz długie trasy wymagające odpoczynku po drodze. Aby się nie wyziębić, warto mieć na sobie ubranie pomagające utrzymać temperaturę ciała.

Gadżety przydatne do biegania po górach

Masz już buty i odzież – czy jesteś gotów do biegu? Już prawie – idąc w góry, warto zaopatrzyć się w kilka przydatnych gadżetów. Podstawą będzie odpowiednio wyprofilowany plecak dla biegacza, w którym zmieścisz wszystkie niezbędne drobiazgi (jak przekąska czy bidon), a który jednocześnie nie będzie krępował ruchów. Warto spakować do niego również rękawki do biegania, które mogą zastąpić bluzę lub kurtkę.

Nie zapomnij o ochronie głowy! Jeśli wieje, koniecznie zasłaniaj uszy (wielu biegaczy rozwiązuje ten problem, uprawiając sport w słuchawkach dokanałowych, które nie są może polecane przez laryngologów, ale jednak w sposób niezamierzony stanowią dobrą ochronę przed wiatrem). Gdy jest gorąco, nie zapominaj o czapce, chustce lub kominie, które uchronią Cię przed objawami przegrzania, a nawet przed udarem.

 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Jak już się zaczęło, to będzie się rozkręcać. W gnieździe sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni są już dwa jajka.

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium