Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

30 maja 2023 r.
11:17

Bieganie w górach – o czym warto pamiętać?

0 A A

Są dwa rodzaje biegaczy (tak naprawdę to o wiele więcej, ale skupmy się na jednym kryterium): ci, którzy biegają dla czystej przyjemności, oraz ci, którzy lubią wyzwania. Jeśli należysz do tych drugich, prędzej czy później przyjdzie Ci do głowy jogging górski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z pozoru bardzo podobny do klasycznego, outdoorowego, charakteryzuje się jednak kilkoma cechami, o których warto wiedzieć, zanim wyruszysz na swoją pierwszą trasę. Sprawdź, o czym warto pamiętać, aby bieganie po górach było bezpieczne i satysfakcjonujące.

 Najpierw marsz, później bieg

Każdą nową aktywność powinno się zaczynać od gruntownego jej rozeznania – nawet jeśli są to ćwiczenia na siłowni wykonywane pod okiem trenera, a co dopiero, gdy wybierasz się w potencjalnie niebezpieczny teren. Góry nadają się doskonale do samotnych wypraw, także tych biegowych – ale nie od razu.

Jeśli marzy Ci się jakaś trasa, najpierw warto pokonać ją pieszo, aby po prostu dobrze się z nią zapoznać. Oczywiście, urlop nie trwa wiecznie i nie zawsze będziesz mieć taką możliwość. A zatem jeśli po raz pierwszy wkraczasz na szlak od razu z zamiarem jego przebiegnięcia, zostaw sobie zapas czasu na marsz i na odpoczynek. Górskie trasy są o wiele bardziej wymagające niż jogging w lesie czy w przestrzeni miejskiej. Liczne wahania terenu są obciążeniem zarówno dla płuc i serca, jak i dla stawów. Dlatego też nie staraj się na siłę od razu przebiec całego dystansu – część pokonaj po prostu szybkim krokiem marszowym, a gdy się zmęczysz, bezwzględnie odpocznij – przerost ambicji nie jest wart interwencji GOPR-u.

Pamiętaj również, że w grupie zawsze raźniej – zwłaszcza na początku obecność innych biegaczy będzie cennym wsparciem.

 Odzież do biegania w górach

Do górskich tras biegowych trzeba się przygotować nie tylko kondycyjnie, ale też od strony praktycznej.

Strój do biegania w górach powinien być przemyślany od góry do dołu – czyli od czapki po buty

Obuwie jest szczególnie ważne – nie mogą to być ani ciężkie buty trekkingowe, ani leciutkie buty do biegania po płaskiej powierzchni. Z myślą o biegaczach górskich powstało obuwie trailowe – nadal lekkie, ale już wyposażone w solidny bieżnik. Do takich butów koniecznie wybierz oddychające skarpetki, odprowadzające pot na zewnątrz.

Przy wyborze spodni czy getrów zwracaj uwagę przede wszystkim na to, aby nie krępowały one ruchów. W ciepłe dni sprawdzą się szorty albo długie, luźniejsze spodnie, które dodatkowo ochronią przed otarciami w razie upadku.

W kwestii koszulki obowiązują podobne zasady jak przy joggingu po płaskim terenie. Powinna być ona wyposażona w przewiewne wstawki pomagające odprowadzać pot i po prostu wygodna. Z uwagi na kapryśną górską pogodę, wybierz bluzę lub kurtkę chroniącą przed lekkim deszczem – na ulewę żadne ubrania niestety nie pomogą.

 

Czy na biegi górskie trzeba się ubrać ciepło?

Jesienią czy zimą kwestia nie pozostawia wątpliwości. Ale czy potrzebujesz docieplenia do biegania również wiosną i latem? Wiele zależy od wysokości, na której decydujesz się uprawiać jogging. Jeżeli biegasz np. w Beskidzie Śląskim, w czerwcu czy lipcu temperatury raczej nie spadną aż tak, żeby zakładać bieliznę termiczną. Jeśli jednak wybierasz się w wyższe góry albo pogoda jest wyjątkowo niesprzyjająca (wieje mocny wiatr, siąpi deszcz), pierwsza warstwa odzieży jest dobrym rozwiązaniem. Nowe modele (takie jak tutaj: https://attiq.net/18-pierwsza-warstwa) najczęściej można stosować po prostu jako getry, więc gdy zrobi się zbyt gorąco, możesz zdjąć warstwę wierzchnią.

Odzież termiczna podczas biegów górskich latem jest nieodzowna zwłaszcza wówczas, gdy pokonujesz długie trasy wymagające odpoczynku po drodze. Aby się nie wyziębić, warto mieć na sobie ubranie pomagające utrzymać temperaturę ciała.

Gadżety przydatne do biegania po górach

Masz już buty i odzież – czy jesteś gotów do biegu? Już prawie – idąc w góry, warto zaopatrzyć się w kilka przydatnych gadżetów. Podstawą będzie odpowiednio wyprofilowany plecak dla biegacza, w którym zmieścisz wszystkie niezbędne drobiazgi (jak przekąska czy bidon), a który jednocześnie nie będzie krępował ruchów. Warto spakować do niego również rękawki do biegania, które mogą zastąpić bluzę lub kurtkę.

Nie zapomnij o ochronie głowy! Jeśli wieje, koniecznie zasłaniaj uszy (wielu biegaczy rozwiązuje ten problem, uprawiając sport w słuchawkach dokanałowych, które nie są może polecane przez laryngologów, ale jednak w sposób niezamierzony stanowią dobrą ochronę przed wiatrem). Gdy jest gorąco, nie zapominaj o czapce, chustce lub kominie, które uchronią Cię przed objawami przegrzania, a nawet przed udarem.

 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bezpieczna Polska w Europie!

Bezpieczna Polska w Europie!

Drodzy Państwo, Jestem doświadczonym ekspertem w zakresie doradztwa biznesowego. Od 23 lat specjalizuję się w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Swoje doświadczenie zdobywałam od lat ‘90. pełniąc funkcję doradcy ds. UE, w okresie przedakcesyjnym dla Polski.

Tak kibicowaliście Motorowi w meczu z drużyną z Wrocławia!
Zdjęcia
galeria

Tak kibicowaliście Motorowi w meczu z drużyną z Wrocławia!

W hicie 7. kolejki żużlowej PGE Ekstraligi Orlen Oil Motor Lublin pokonał w niedzielę na torze przy Al. Zygmuntowskich Betard Sparta Wrocław 50:40. Kibicowaliście naszym żużlowcom? Szukajcie się na zdjęciach!

Tak Motor Lublin świętował awans po meczu z Arką Gdynia [zdjęcia]
galeria

Tak Motor Lublin świętował awans po meczu z Arką Gdynia [zdjęcia]

32 lata i koniec! Motor Lublin znów w piłkarskiej elicie. Żółto-biało-niebiescy w niedzielny wieczór pokonali w finale baraży o PKO BP Ekstraklasę Arkę Gdynia

Hit kolejki dla Orlen Oil Motoru Lublin!
ZDJĘCIA
galeria

Hit kolejki dla Orlen Oil Motoru Lublin!

Najpierw dużo niepewności, potem przedłużone oczekiwanie, a na koniec świetny speedway – tak w skrócie można podsumować niedzielny mecz Orlen Oil Motoru Lublin z Betard Spartą Wrocław. Gospodarze wygrali 50:40 i na półmetku sezonu zasadniczego są nadal niepokonani

Mateusz Stolarski wprowadził Motor do ekstraklasy po 32 latach

Trener Motoru: W przerwie powiedziałem drużynie, że nie wygramy z Arką, jeżeli nie wrócimy do bycia sobą

Niesamowite emocje w Gdyni. Nie pierwszy raz na przestrzeni ostatnich lat Motor Lublin pokazał, że gra do samego końca i bez względu na okoliczności jest w stanie odnieść sukces. Piotr Ceglarz i spółka wywalczyli drugi awans z rzędu. Co o meczu z Arką Gdynia powiedział trener Mateusz Stolarski?

Lublin i region gratuluje piłkarzom Motoru awansu do ekstraklasy!

Lublin i region gratuluje piłkarzom Motoru awansu do ekstraklasy!

Media społecznościowe "zapłonęły" po wygranym na wyjeździe 2:1 przez piłkarzy lubelskiego Motoru finale baraży o ekstraklasę z Arką Gdynia. Gratulacje zawodnikom i sztabowi szkoleniowemu złożyli m.in. prezydent Lublina Krzysztof Żuk, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski i wojewoda Krzysztof Komorski.

Motor w niesamowitych okolicznościach po raz kolejny odwrócił losy meczu
Zdjęcia/Wideo
galeria
film

Niezniszczalny Motor Lublin pokonał Arkę Gdynia i po 32 latach wraca do ekstraklasy [wideo]

Motor po raz kolejny pokazał niesamowity charakter. Drużyna Mateusza Stolarskiego w finale baraży o awans do PKO BP Ekstraklasy jeszcze do 87 minuty przegrywała z Arką Gdynia 0:1. W końcówce odwróciła jednak losy spotkania i zdobyła dwa gole. Dzięki temu po 32 latach znowu zagra w elicie.

Orlen Oil Motor Lublin - Betard Sparta Wrocław [zapis relacji na żywo]

Orlen Oil Motor Lublin - Betard Sparta Wrocław [zapis relacji na żywo]

W hicie siódmej kolejki Orlen Oil Motor Lublin podejmuje na swoim torze Betard Spartę Wrocław

Dojazd do przejścia w Dorohusku

Unia dorzuca kolejne 64 miliony euro, bo wojsko musi mknąć

Około 64 mln euro wyniesie dofinansowanie na zaprojektowanie i budowę ponad 17-kilometrowego odcinka S12 od Chełma do MOP Teosin. Wcześniej GDDKiA otrzymała dofinansowanie na zaprojektowanie i budowę drogi S12 na odcinku od MOP Teosin do granicy państwa w Dorohusku o łącznej długości ok. 5,33 km. Cały odcinek S12 od Piask do granicy ma być dostępny dla kierowców w 2027 roku.

Tak z wygranej cieszyła się Karolina Filipkowska, prezenterka Polsatu.
Zdjęcia

Lotto Triathlon Energy Lublin 2024. Prezenterka Polsatu najszybsza! Kto jeszcze wygrał?

Wystartował dziewiąty sezon LOTTO Triathlon Energy. Pierwszym przystankiem cyklu, podobnie jak przed rokiem był Lublin. Zawodniczki i zawodnicy walczyli na trasach zlokalizowanych nad Zalewem Zemborzyckim na dwóch dystansach 1/8 i 1/4 IM. Pogoda była łaskawa, miało być deszczowo i burzowo, ale ostatecznie wszystko przeszło bokiem i jedynie w pływaniu wysokie fale były utrudnieniem dla startujących.

Piłkarze Motoru i Arki walczyli o ostatnie miejsce w PKO BP Ekstraklasie

Powrót do ekstraklasy po 32 latach! Arka Gdynia - Motor Lublin (zapis relacji na żywo)

Motor aż do 87 minuty przegrywał w Gdyni z Arką 0:1. W końcówce po raz kolejny w ostatnich latach piłkarze Mateusza Stolarskiego pokazali niesamowity charakter i jeszcze w regulaminowym czasie gry zdobyli dwa gole. Dzięki temu po 32 latach w Lublinie znowu zagości PKO BP Ekstraklasa.

Startuje kolejna edycja BO. Mieszkańcy zadecydują na co miasto wyda 2,5 mln zł

Startuje kolejna edycja BO. Mieszkańcy zadecydują na co miasto wyda 2,5 mln zł

Od jutra mieszkańcy Chełma będą mogli zgłaszać swoje propozycje w ramach Budżetu Obywatelskiego 2025. Miasto na realizację projektów przeznaczy 2,5 miliona złotych.

Aleksandra Zięmborska zajęła drugie miejsce w turnieju w Marsylii

Koszykówka 3x3. Aleksandra Zięmborska zajęła drugie miejsce w turnieju w Marsylii

Dla koszykarki Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin występ na południu Francji był okazją do poprawienia sobie humorów po utracie szans na występ w Igrzyskach Olimpijskich

W planach jest stworzenie Regionalnego Centrum Turystyki i Wypoczynku nad Zalewem Kraśnickim

ZIT poruszy Kraśnik, Urzędów i Dzierzkowice

Pod zawiłą nazwą kryją się projekty o wartości 10,2 mln złotych. Chodzi o Strategię Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Kraśnika, która została właśnie przyjęta przez Radę Sterującą ZIT MOF. Teraz dokumentem zajmą się radni.

Dominika Ullman będzie w najbliższym sezonie występować ponownie w Polskim Cukrze AZS UMCS Lublin

Dominika Ullman pozostaje w Polskim Cukrze AZS UMCS Lublin

To bardzo ważna informacja, ponieważ mówimy o jednej z najważniejszych zawodniczek młodego pokolenia w Polsce

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium