Są dwa rodzaje biegaczy (tak naprawdę to o wiele więcej, ale skupmy się na jednym kryterium): ci, którzy biegają dla czystej przyjemności, oraz ci, którzy lubią wyzwania. Jeśli należysz do tych drugich, prędzej czy później przyjdzie Ci do głowy jogging górski.
Z pozoru bardzo podobny do klasycznego, outdoorowego, charakteryzuje się jednak kilkoma cechami, o których warto wiedzieć, zanim wyruszysz na swoją pierwszą trasę. Sprawdź, o czym warto pamiętać, aby bieganie po górach było bezpieczne i satysfakcjonujące.
Najpierw marsz, później bieg
Każdą nową aktywność powinno się zaczynać od gruntownego jej rozeznania – nawet jeśli są to ćwiczenia na siłowni wykonywane pod okiem trenera, a co dopiero, gdy wybierasz się w potencjalnie niebezpieczny teren. Góry nadają się doskonale do samotnych wypraw, także tych biegowych – ale nie od razu.
Jeśli marzy Ci się jakaś trasa, najpierw warto pokonać ją pieszo, aby po prostu dobrze się z nią zapoznać. Oczywiście, urlop nie trwa wiecznie i nie zawsze będziesz mieć taką możliwość. A zatem jeśli po raz pierwszy wkraczasz na szlak od razu z zamiarem jego przebiegnięcia, zostaw sobie zapas czasu na marsz i na odpoczynek. Górskie trasy są o wiele bardziej wymagające niż jogging w lesie czy w przestrzeni miejskiej. Liczne wahania terenu są obciążeniem zarówno dla płuc i serca, jak i dla stawów. Dlatego też nie staraj się na siłę od razu przebiec całego dystansu – część pokonaj po prostu szybkim krokiem marszowym, a gdy się zmęczysz, bezwzględnie odpocznij – przerost ambicji nie jest wart interwencji GOPR-u.
Pamiętaj również, że w grupie zawsze raźniej – zwłaszcza na początku obecność innych biegaczy będzie cennym wsparciem.
Odzież do biegania w górach
Do górskich tras biegowych trzeba się przygotować nie tylko kondycyjnie, ale też od strony praktycznej.
Strój do biegania w górach powinien być przemyślany od góry do dołu – czyli od czapki po buty
Obuwie jest szczególnie ważne – nie mogą to być ani ciężkie buty trekkingowe, ani leciutkie buty do biegania po płaskiej powierzchni. Z myślą o biegaczach górskich powstało obuwie trailowe – nadal lekkie, ale już wyposażone w solidny bieżnik. Do takich butów koniecznie wybierz oddychające skarpetki, odprowadzające pot na zewnątrz.
Przy wyborze spodni czy getrów zwracaj uwagę przede wszystkim na to, aby nie krępowały one ruchów. W ciepłe dni sprawdzą się szorty albo długie, luźniejsze spodnie, które dodatkowo ochronią przed otarciami w razie upadku.
W kwestii koszulki obowiązują podobne zasady jak przy joggingu po płaskim terenie. Powinna być ona wyposażona w przewiewne wstawki pomagające odprowadzać pot i po prostu wygodna. Z uwagi na kapryśną górską pogodę, wybierz bluzę lub kurtkę chroniącą przed lekkim deszczem – na ulewę żadne ubrania niestety nie pomogą.
Czy na biegi górskie trzeba się ubrać ciepło?
Jesienią czy zimą kwestia nie pozostawia wątpliwości. Ale czy potrzebujesz docieplenia do biegania również wiosną i latem? Wiele zależy od wysokości, na której decydujesz się uprawiać jogging. Jeżeli biegasz np. w Beskidzie Śląskim, w czerwcu czy lipcu temperatury raczej nie spadną aż tak, żeby zakładać bieliznę termiczną. Jeśli jednak wybierasz się w wyższe góry albo pogoda jest wyjątkowo niesprzyjająca (wieje mocny wiatr, siąpi deszcz), pierwsza warstwa odzieży jest dobrym rozwiązaniem. Nowe modele (takie jak tutaj: https://attiq.net/18-pierwsza-warstwa) najczęściej można stosować po prostu jako getry, więc gdy zrobi się zbyt gorąco, możesz zdjąć warstwę wierzchnią.
Odzież termiczna podczas biegów górskich latem jest nieodzowna zwłaszcza wówczas, gdy pokonujesz długie trasy wymagające odpoczynku po drodze. Aby się nie wyziębić, warto mieć na sobie ubranie pomagające utrzymać temperaturę ciała.
Gadżety przydatne do biegania po górach
Masz już buty i odzież – czy jesteś gotów do biegu? Już prawie – idąc w góry, warto zaopatrzyć się w kilka przydatnych gadżetów. Podstawą będzie odpowiednio wyprofilowany plecak dla biegacza, w którym zmieścisz wszystkie niezbędne drobiazgi (jak przekąska czy bidon), a który jednocześnie nie będzie krępował ruchów. Warto spakować do niego również rękawki do biegania, które mogą zastąpić bluzę lub kurtkę.
Nie zapomnij o ochronie głowy! Jeśli wieje, koniecznie zasłaniaj uszy (wielu biegaczy rozwiązuje ten problem, uprawiając sport w słuchawkach dokanałowych, które nie są może polecane przez laryngologów, ale jednak w sposób niezamierzony stanowią dobrą ochronę przed wiatrem). Gdy jest gorąco, nie zapominaj o czapce, chustce lub kominie, które uchronią Cię przed objawami przegrzania, a nawet przed udarem.