Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

24 września 2024 r.
9:38

Czemu warto postawić na gotowy dom prefabrykowany? Co trzeba o nim wiedzieć?

Budowa domu dla wielu z nas oznacza spełnienie marzeń całego życia. Miejsce, w którym będziecie tworzyli wspomnienia możecie urządzić dokładnie tak, chcecie. Zanim jednak zrealizujecie swoje marzenia, musicie przygotować się na ogromne wyzwania. Budowa własnego lokum wymaga bowiem starannego planowania na każdym etapie inwestycji. Od wyboru projektu, przez dobór materiałów, aż po zatrudnienie odpowiednich fachowców. Dlatego warto poświęcić czas na dokładne przemyślenie wszystkich aspektów budowy i znalezienie rozwiązań, które ułatwią wam to zadanie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 

Gotowy dom z prefabrykatów – czemu warto?

Jedną z najważniejszych decyzji, które musi podjąć inwestor planujący budowę wymarzonego domu jest wybór technologii, w której będzie on wzniesiony. Coraz więcej osób decyduje się na technologię domów prefabrykowanych. Oczywiście nie dzieje się tak bez przyczyny, bo oferuje ona liczne zalety. Do najważniejszych korzyści płynących z wyboru domu prefabrykowanego należy zaliczyć:

  • szybkość budowy: poszczególne elementy są wytwarzane w fabryce, co znacznie przyspiesza proces wznoszenia budynku. Po dostarczeniu prefabrykatów na plac budowy, montaż trwa zazwyczaj zaledwie kilka tygodni. To więc idealne rozwiązanie dla osób, które chcą jak najszybciej zamieszkać we własnym domu;

  • oszczędność kosztów: zastosowanie prefabrykatów często wiąże się z obniżeniem kosztów budowy. Prefabrykacja elementów pozwala zmniejszyć niezbędną ilość materiałów budowlanych, a krótszy czas prac przekłada się na mniejsze wydatki związane z wynagrodzeniami dla ekipy budowlanej. Dzięki temu, że elementy wytwarzane są w kontrolowanych warunkach, producent może osiągnąć dużą powtarzalność i precyzję. To z kolei przekłada się na ograniczenie ryzyka błędów i konieczności dokonywania poprawek;

  • ekologia: nowoczesne domy prefabrykowane są projektowane z myślą o wysokiej efektywności energetycznej (np. gotowy dom szkieletowy). Wiele z nich jest wykonanych z materiałów ekologicznych i cechuje się doskonałą izolacją termiczną. Dzięki temu mieszkańcy mogą cieszyć się niższymi rachunkami za energię, a także dbać o środowisko naturalne, zmniejszając swój ślad węglowy;

  • wysoka jakość wykonania: elementy domów prefabrykowanych są produkowane w fabrykach, w których panują ściśle kontrolowane warunki. Dzięki temu jakość materiałów i wykonania jest znacznie wyższa w porównaniu do tradycyjnych metod budowy (porównując inwestycje z podobnymi budżetami).

Gotowe domy drewniane – jak przebiega budowa?

Jak już wspomnieliśmy, budowa domu z prefabrykatów to – w porównaniu do tradycyjnych metod – proces szybki i mało skomplikowany. Jego przebieg może różnić się w zależności od konkretnej technologii, ale prawie zawsze zawiera następujące etapy:

  • przygotowanie terenu: powinno obejmować wytyczenie powierzchni zabudowy, wykonanie niezbędnych badań gruntowych oraz przygotowanie fundamentów. Fundamenty muszą być dostosowane do specyfiki konstrukcji;

  • produkcja prefabrykatów: gotowe elementy takie jak ściany, stropy czy dach są wytwarzane w fabryce, co pozwala na dokładne kontrolowanie jakości materiałów oraz wykonania;

  • transport elementów: dzięki ich modułowej konstrukcji, transport jest stosunkowo prosty, a elementy można łatwo załadować i rozładować ze standardowego samochodu ciężarowego;

  • montaż: z punktu widzenia inwestora to najważniejszy etap budowy. Ekipa montażowa (niekiedy zapewniona przez producenta domu) łączy poszczególne elementy budynku. Wymarzony dom gotowy jest zazwyczaj w zaledwie kilka tygodni.

Gotowe domy szkieletowe z gotowych elementów a ekologia

W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska oraz zrównoważonym rozwojem, budownictwo modułowe może okazać się jednym z najważniejszych rozwiązań w sektorze budowlanym. Domy modułowe projektowane są z myślą o maksymalnej efektywności energetycznej. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów izolacyjnych, cechują się doskonałą izolacją termiczną. To z kolei przekłada się na mniejsze zużycie energii na ogrzewanie i chłodzenie, co obniża rachunki oraz zmniejsza emisję dwutlenku węgla.

Tradycyjne metody budowy domu wiążą się z wygenerowaniem znacznych ilości odpadów. Gotowy dom, jako że jest wyprodukowany w kontrolowanych warunkach fabrycznych, pozwala zaś ograniczyć ilość odpadów budowlanych do minimum. W procesie budowy wykorzystywane są ponadto materiały przyjazne dla środowiska, takie jak drewno z certyfikowanych źródeł, materiały kompozytowe oraz ekologiczne farby i lakiery.

Gotowe domy modułowe – szybkie, tanie i ekologiczne

Jak widać, gotowy dom prefabrykowany oferuje wiele korzyści – zarówno dla inwestorów, jak i dla środowiska. Szybkość budowy, oszczędność kosztów, wysoka jakość wykonania oraz ekologiczne materiały i energooszczędność sprawiają, że ta technologia zyskuje coraz większą popularność wśród osób planujących budowę własnego domu. Wybierając dom z prefabrykatów, nie tylko przyspieszamy proces realizacji naszych marzeń o własnym lokum, ale także przyczyniamy się do rozwoju zrównoważonego budownictwa. Mniejsza ilość odpadów budowlanych, efektywność energetyczna i wykorzystanie przyjaznych środowisku materiałów to aspekty, w obliczu globalnych zmian klimatu dla wielu z nas mają duże znaczenie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Stowarzyszenie chce wykupić budynek przy ul. Akademickiej 117

Jedyne takie miejsce dla rodzin zastępczych. Stowarzyszenie chce wykupić budynek Lighthouse

Od ponad 15 lat stowarzyszenie Jedno Serce pomaga rodzicom zastępczym. Od 2023 roku robi to jeszcze intensywniej w ramach Centrum Wsparcia Dzieci i Rodzin Lighthouse. Teraz organizacja potrzebuje wsparcia, bo chce kupić ten budynek.

Na spotkanie z Rafałem Trzaskowskim zaprasza m.in. na swoim oficjalnym profilu na Facebooku prezydent Michał Litwiniuk

Ostatni raz był tu w 2023 roku razem z Tuskiem. Teraz Trzaskowski przyjedzie w innej roli

Kampania wyborcza trwa. Z mieszkańcami Białej Podlaskiej spotka się Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP.

Lublinianka traci obecnie do lidera sześć punktów, ale ma też jeden mecz rozegrany mniej

Lublinianka kontra Stal Kraśnik. Dzisiaj mecz na szczycie Keeza IV ligi

Mecz na szczycie Keeza IV ligi miał zostać rozegrany na inaugurację rundy wiosennej. Z powodu ataku zimy i kiepskiego stanu boiska obie drużyny zmierzą się dopiero dzisiaj. O godz. 17 na stadionie przy ul. Leszczyńskiego Lublinianka, czyli drugi zespół w tabeli podejmie lidera – Stal Kraśnik.

Ulica Jaspisowa po zmroku jest bardzo niebezpieczna
galeria

Wąsko, bez chodnika i latarni. Radna interweniuje po naszym tekście

Kilka dni temu informowaliśmy o niebezpiecznych sytuacjach na ulicy Jaspisowej w dzielnicy Węglin Południowy. Teraz sprawą zainteresowała radna miejska, które proponuje ratuszowi kilka rozwiązań.

Bezbarwny mecz w Łęcznej. Górnik nie znalazł recepty na Kotwicę Kołobrzeg

Bezbarwny mecz w Łęcznej. Górnik nie znalazł recepty na Kotwicę Kołobrzeg

Po dwóch wygranych z rzędu z zespołami z czołówki kibice Górnika Łęczna liczyli, że ich ulubieńcy kolejny raz zapunktują za pełną pulę. Niestety zielono-czarni we wtorek dość mocno rozczarowali i zaledwie zremisowali z walczącą o utrzymanie Kotwicą Kołobrzeg

Kolarze Monogo Lubelskie Perła Polski w Turcji finiszowali w drugiej dziesiątce

Kolarze Monogo Lubelskie Perła Polski startowali w Turcji

Tureckie Grand Prix Syedra Ancient City nie będzie najmilej wspominany przez kolarzy Monogo Lubelskie Perła Polski. Trasa była bardzo ciekawa i zawierała aż 8 ostrych podjazdów, finisz zresztą też kończył się na trasie wiodącej pod górę.

Wojciech Matysek (w białej koszulce) to jedna z gwiazd LNBA

LNBA: Patobasket oraz Matematyka zmierzą się w finale

To była pasjonująca niedziela w rozgrywkach LNBA. W hali sportowej I liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbyły się tylko trzy mecze, ale ich stawka była olbrzymia.

Posypią się mandaty? Policja zapowiada wzmożone kontrole
UWAGA!

Posypią się mandaty? Policja zapowiada wzmożone kontrole

Gdzie będą te kontrole? Wszędzie. Kiedy? W środę, 9 kwietnia. W działaniach wezmą udział również policyjne grupy Speed.

Wieczór z reggae. Vavamuffin powraca do Lublina
koncert
10 kwietnia 2025, 19:00
film

Wieczór z reggae. Vavamuffin powraca do Lublina

Wesoła reggae ferajna z miasta Warszawy, czyli Vavamuffin w najbliższy czwartek przyjedzie do Lublina z najnowszym materiałem. Będzie nawijka Pablopavo, będzie melodyjnie i dancehallowo, tak więc będzie do czego potupać nóżką.

Minęło 20 lat od pogrzebu Jana Pawła II
foto
galeria

Minęło 20 lat od pogrzebu Jana Pawła II

8 kwietnia 2005 roku (20 lat temu) w Rzymie odbyły się uroczystości pogrzebowe ukochanego Papieża Polaka Jana Pawła II. Było to jedno z największych zgromadzeń chrześcijan w historii świata. Na ceremonię przybyło ok. 2-4 milionów ludzi (niektóre źródła mówiły o około 5 milionach pielgrzymów) z całego świata, w tym wiele osób z Lublina. Jednym ze świadków tego wydarzenia był fotoreporter „Dziennika Wschodniego” Maciej Kaczanowski, którego zdjęcia publikujemy.

Cwiczenia Wiosenny Kryzys 25

Wiosenny Kryzys: wspólne ćwiczenia terytorialsów i strażaków

Wszystko wszędzie naraz: dywersja, pożary, wypadki i poszukiwanie osób zaginionych. Taki był scenariusz ćwiczeń Wiosenny Kryzys 25, jakie dęblińscy Terytorialsi przeprowadzili wspólnie z jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych.

Noc Kultury:  O.S.T.R. już czeka. Kto jeszcze wystąpi na scenie rapu?

Noc Kultury: O.S.T.R. już czeka. Kto jeszcze wystąpi na scenie rapu?

15 młodych raperów walczy o występ na scenie rapu podczas Nocy Kultury, gdzie gwiazdą wieczoru będzie O.S.T.R. Na przesłuchania w Teatrze Starym w Lublinie wstęp wolny.

Miliarderzy popierający Trumpa zaczynają krytykować jego poczynania

Miliarderzy popierający Trumpa zaczynają krytykować jego poczynania

„Pęknięcia w obozie cheerleaderów Trumpa”. Po wielkim zamieszaniu na rynkach kapitałowych, miliarderzy popierający Donalda Trumpa zaczynają krytykować jego politykę handlową – pisze „Washington Post”. I ostrzega, że prezydent USA doprowadzi do zamrożenia amerykańskiej gospodarki.

Stado żubrów w Lasach Janowskich wkrótce może się powiększyć

Stado żubrów w Lasach Janowskich wkrótce może się powiększyć

W zeszłym roku pojawiły się dwa byczki i jedna jałówka. Teraz stado żubrów żyjących na wolności od 2021 roku w Lasach Janowskich liczy 14 zwierząt. W najbliższych miesiącach leśnicy spodziewają się kolejnych dwóch, trzech wycieleń.

Kto wypełni puste miejsce po przewodniczącej Rady Miasta Chełm?

Po odwołaniu Doroty Rybaczuk: Kto będzie nowym przewodniczącym Rady Miasta?

Ostatnia sesja Rady Miasta Chełm przejdzie do historii jako jedna z najbardziej burzliwych. Choć początkowo miała dotyczyć przyszłości lokalnych szkół i przedszkoli, to niespodziewane wydarzenia związane z odwołaniem Doroty Rybaczuk z funkcji przewodniczącej zdominowały obrady. Decyzja ta może mieć daleko idące konsekwencje dla politycznego układu sił w mieście.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium