Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

24 września 2024 r.
9:38

Czemu warto postawić na gotowy dom prefabrykowany? Co trzeba o nim wiedzieć?

0 0 A A

Budowa domu dla wielu z nas oznacza spełnienie marzeń całego życia. Miejsce, w którym będziecie tworzyli wspomnienia możecie urządzić dokładnie tak, chcecie. Zanim jednak zrealizujecie swoje marzenia, musicie przygotować się na ogromne wyzwania. Budowa własnego lokum wymaga bowiem starannego planowania na każdym etapie inwestycji. Od wyboru projektu, przez dobór materiałów, aż po zatrudnienie odpowiednich fachowców. Dlatego warto poświęcić czas na dokładne przemyślenie wszystkich aspektów budowy i znalezienie rozwiązań, które ułatwią wam to zadanie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 

Gotowy dom z prefabrykatów – czemu warto?

Jedną z najważniejszych decyzji, które musi podjąć inwestor planujący budowę wymarzonego domu jest wybór technologii, w której będzie on wzniesiony. Coraz więcej osób decyduje się na technologię domów prefabrykowanych. Oczywiście nie dzieje się tak bez przyczyny, bo oferuje ona liczne zalety. Do najważniejszych korzyści płynących z wyboru domu prefabrykowanego należy zaliczyć:

  • szybkość budowy: poszczególne elementy są wytwarzane w fabryce, co znacznie przyspiesza proces wznoszenia budynku. Po dostarczeniu prefabrykatów na plac budowy, montaż trwa zazwyczaj zaledwie kilka tygodni. To więc idealne rozwiązanie dla osób, które chcą jak najszybciej zamieszkać we własnym domu;

  • oszczędność kosztów: zastosowanie prefabrykatów często wiąże się z obniżeniem kosztów budowy. Prefabrykacja elementów pozwala zmniejszyć niezbędną ilość materiałów budowlanych, a krótszy czas prac przekłada się na mniejsze wydatki związane z wynagrodzeniami dla ekipy budowlanej. Dzięki temu, że elementy wytwarzane są w kontrolowanych warunkach, producent może osiągnąć dużą powtarzalność i precyzję. To z kolei przekłada się na ograniczenie ryzyka błędów i konieczności dokonywania poprawek;

  • ekologia: nowoczesne domy prefabrykowane są projektowane z myślą o wysokiej efektywności energetycznej (np. gotowy dom szkieletowy). Wiele z nich jest wykonanych z materiałów ekologicznych i cechuje się doskonałą izolacją termiczną. Dzięki temu mieszkańcy mogą cieszyć się niższymi rachunkami za energię, a także dbać o środowisko naturalne, zmniejszając swój ślad węglowy;

  • wysoka jakość wykonania: elementy domów prefabrykowanych są produkowane w fabrykach, w których panują ściśle kontrolowane warunki. Dzięki temu jakość materiałów i wykonania jest znacznie wyższa w porównaniu do tradycyjnych metod budowy (porównując inwestycje z podobnymi budżetami).

Gotowe domy drewniane – jak przebiega budowa?

Jak już wspomnieliśmy, budowa domu z prefabrykatów to – w porównaniu do tradycyjnych metod – proces szybki i mało skomplikowany. Jego przebieg może różnić się w zależności od konkretnej technologii, ale prawie zawsze zawiera następujące etapy:

  • przygotowanie terenu: powinno obejmować wytyczenie powierzchni zabudowy, wykonanie niezbędnych badań gruntowych oraz przygotowanie fundamentów. Fundamenty muszą być dostosowane do specyfiki konstrukcji;

  • produkcja prefabrykatów: gotowe elementy takie jak ściany, stropy czy dach są wytwarzane w fabryce, co pozwala na dokładne kontrolowanie jakości materiałów oraz wykonania;

  • transport elementów: dzięki ich modułowej konstrukcji, transport jest stosunkowo prosty, a elementy można łatwo załadować i rozładować ze standardowego samochodu ciężarowego;

  • montaż: z punktu widzenia inwestora to najważniejszy etap budowy. Ekipa montażowa (niekiedy zapewniona przez producenta domu) łączy poszczególne elementy budynku. Wymarzony dom gotowy jest zazwyczaj w zaledwie kilka tygodni.

Gotowe domy szkieletowe z gotowych elementów a ekologia

W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska oraz zrównoważonym rozwojem, budownictwo modułowe może okazać się jednym z najważniejszych rozwiązań w sektorze budowlanym. Domy modułowe projektowane są z myślą o maksymalnej efektywności energetycznej. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów izolacyjnych, cechują się doskonałą izolacją termiczną. To z kolei przekłada się na mniejsze zużycie energii na ogrzewanie i chłodzenie, co obniża rachunki oraz zmniejsza emisję dwutlenku węgla.

Tradycyjne metody budowy domu wiążą się z wygenerowaniem znacznych ilości odpadów. Gotowy dom, jako że jest wyprodukowany w kontrolowanych warunkach fabrycznych, pozwala zaś ograniczyć ilość odpadów budowlanych do minimum. W procesie budowy wykorzystywane są ponadto materiały przyjazne dla środowiska, takie jak drewno z certyfikowanych źródeł, materiały kompozytowe oraz ekologiczne farby i lakiery.

Gotowe domy modułowe – szybkie, tanie i ekologiczne

Jak widać, gotowy dom prefabrykowany oferuje wiele korzyści – zarówno dla inwestorów, jak i dla środowiska. Szybkość budowy, oszczędność kosztów, wysoka jakość wykonania oraz ekologiczne materiały i energooszczędność sprawiają, że ta technologia zyskuje coraz większą popularność wśród osób planujących budowę własnego domu. Wybierając dom z prefabrykatów, nie tylko przyspieszamy proces realizacji naszych marzeń o własnym lokum, ale także przyczyniamy się do rozwoju zrównoważonego budownictwa. Mniejsza ilość odpadów budowlanych, efektywność energetyczna i wykorzystanie przyjaznych środowisku materiałów to aspekty, w obliczu globalnych zmian klimatu dla wielu z nas mają duże znaczenie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium